Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αφυγραντήρας για υπόγειο


Angelfire

Recommended Posts

Συναδελφοι ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος και δεν γνωριζω πολλα απο κλιματισμο και θα ηθελα μια μικρη βοηθεια.

 

Συγκεκριμενα στη δουλεια μου μου ζητησαν να προτεινω εναν αφυγραντηρα για μια αποθηκη σε υπογειο (10 μετρα περιπου κατω απο το εδαφος ) στην οποια επιθυμουν να αποθηκευσουν ευαισθητα υλικα ( ρουχα , κουρτινες , ηλεκτρολογικο εξοπλισμο) που μπορει να διαβρωθουν γρηγορα με την υγρασια που θα εχει το υπογειο και για αυτο το λογο επιθυμουν απο το χωρο αυτο να αφαιρειται η υγρασια απο την ατμοσφαιρα και η υγρασια να κυμαινεται σε επιπεδα κανονικα.

 

Ο χωρος της αποθηκης θα εχει διαστασεις περιπου 5 χ 7 χ 2,5 υψος και απομονωνεται απο τον υπολοιπο χωρο του υπογειου με μια απλη πορτα αλουμινιου.

 

Ευχαριστω εν των προτερων για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δες του αφυγραντήρες DHUM. Τους χρησιμοποιώ στο υπόγειο του σπιτιού μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει επιλογή για να ρυθμίζεις την επιθυμητή υγρασία (πολύ σημαντικό). Δες εδώ

 

http://www.airconditioning.com.gr/product.asp?catid=444

Link to comment
Share on other sites

Δες του αφυγραντήρες DHUM. Τους χρησιμοποιώ στο υπόγειο του σπιτιού μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει επιλογή για να ρυθμίζεις την επιθυμητή υγρασία (πολύ σημαντικό). Δες εδώ

 

http://www.airconditioning.com.gr/product.asp?catid=444

 

Οκ σε ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και από εμένα.

Θα ήθελα να προχωρήσω στην αγορά ενός αφυγραντήρα για το σπίτι μου και μετά από μια αναζήτηση στον ιστό, βρήκα ενδιαφέρουσα τη συζήτησή σας εδώ.

Λίγα λόγια για την περίπτωσή μου, λοιπόν, και μερικές ερωτήσεις που μου έχουν δημιουργηθεί στο μυαλό μετά από τα τόσα που διάβασα...

Θα αριθμήσω τις σκέψεις που ακολουθούν, ώστε να είναι ευκολότερο για εσάς να απαντήσετε, εφόσον γνωρίζετε ή έχετε να σχολιάσετε κάτι...

Αρχίζω λοιπόν:

 

1- Η επιφάνειά του σπιτιού μου είναι περίπου 90 m2 και επιθυμώ να κρατήσω σε σταθερή τιμή όλο το 24ωρο τις τιμές της σχετικής υγρασίας. Είναι εφικτό αυτό;

 

2- Γνωρίζω ότι είναι πολύ δύσκολο να κρατήσει σταθερές τις τιμές της υγρασίας ένας αφυγραντήρας ένα ολόκληρο σπίτι με δωμάτια ξεχωριστά, εκτός κι αν πρόκειται για ένα ενιαίο χώρο και μόνο... Είναι έτσι;

 

3- Σίγουρα θα χρειαστώ ένα αφυγραντήρα, λοιπόν, για να καλύψει τουλάχιστον 50m2 για τον ενιαίο χώρο και από εκεί και μετά θα πρέπει να είναι εύκολος στη μεταφορά του, ώστε να τον μετακινώ τις ώρες του ύπνου και στο χώρο με τα υπνοδωμάτια (στο διάδρομο του σπιτιού, για παράδειγμα)... Είναι καλό αυτό;

 

4- Με απασχολεί το επίπεδο θορύβου της συσκευής αυτής...θα ήθελα να πλησιάζει τα ελάχιστα αποδεκτά επίπεδα, κάπου στα 30-40 dB(A).

 

5- Σαφώς να περιορίσω την κατανάλωση ρεύματος, γιαυτό θα ήθελα να επιλέξω μια συσκευή με χαμηλά Watt.

 

6- Δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιος είναι καλύτερος αφυγραντήρας...εκείνος που λειτουργεί με τη χρήση δίσκου από ζεόλιθο ή αυτός με ψυκτικό κύκλο;

 

7- Είναι καλύτερο να δοκιμάσω αφυγραντήρα με πλενόμενα φίλτρα ή με φίλτρα αντικατάστασης (ενεργού άνθρακα, ίσως;).

 

8- Είναι καλύτερα να δοκιμάσω αφυγραντήρα με ιονιστή μαζί ή απλό; Γνωρίζω ότι είναι προσωπική επιλογή αυτό, απλά θα ήθελα τη γνώμη σας επί αυτού!

 

9- Τέλος (γνωρίζω ότι σας κουράζω αλλά πιστεύω ότι έθεσα τα ερωτήματά μου με τέτοιο τρόπο που καθιστά πιο εύκολη την απάντησή τους) θα επιθυμούσα να μου προτείνετε μάρκες ή μοντέλα όπου πληρούν πάνω-κάτω τα παραπάνω ερωτήματα-σκέψεις μου...

 

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας και ελπίζω να αναπτύξουμε έναν εποικοδομητικό διάλογο σε αυτό το νήμα προς ενημέρωση και άλλων που βρίσκονται σε ανάλογη αναζήτηση με εμένα!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα στο σπιτι εχεις υψηλη υγρασια?? σινηθως και ιδικα τον χειμωνα στους θερμενομενους χωρους εχουμε ΧΑΜΗΛΕΣ τιμες υγρασιας. εχεις κανενα οργανακι και μετρας την υγρασια μεσα στο σπιτι?

Link to comment
Share on other sites

Πόση είναι η σχετική υγρασία στο σπίτι σου;

 

Μήπως σε ανησυχεί η συμπύκνωση των υδρατμών που παρατηρείς στα κρύα σημεία των εξωτερικών τοίχων ή κουφωμάτων; Αν είναι έτσι, τότε θα πρέπει να προσανατολιστείς στην αντιμετώπιση αυτού του ειδικού προβλήματος, και όχι στην μείωση της υγρασίας στο σπίτι, που λογικά τις χειμωνιάτικες μέρες δεν θα υπερβαίνει το 50%.

 

edit: Dachtus, αν δεν έχεις διαβάσεις τη συζήτηση αυτή, ρίξε μια ματιά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας και από εμένα.

Θα ήθελα να προχωρήσω στην αγορά ενός αφυγραντήρα για το σπίτι μου και μετά από μια αναζήτηση στον ιστό, βρήκα ενδιαφέρουσα τη συζήτησή σας εδώ.

Λίγα λόγια για την περίπτωσή μου, λοιπόν, και μερικές ερωτήσεις που μου έχουν δημιουργηθεί στο μυαλό μετά από τα τόσα που διάβασα...

Θα αριθμήσω τις σκέψεις που ακολουθούν, ώστε να είναι ευκολότερο για εσάς να απαντήσετε, εφόσον γνωρίζετε ή έχετε να σχολιάσετε κάτι...

Αρχίζω λοιπόν:

 

1- ....................

 

6- Δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιος είναι καλύτερος αφυγραντήρας...εκείνος που λειτουργεί με τη χρήση δίσκου από ζεόλιθο ή αυτός με ψυκτικό κύκλο;

 

7- .............

 

Μπορεί κάποιος να απαντήσει, αν ξέρει, το συγκεκριμένο ερώτημα;

Είμαι σε αναζήτηση κατάλληλων αφυγραντήρων για εξοχικό σε νησί (θα δουλεύουν αυτόνομα για μήνες, άρα δεν με ενδιαφέρει ο θόρυβος αλλά με ενδιαφέρει η κατανάλωση και η αξιοπιστία)

 

Μια σχετική αναφορά εδώ.

Edited by EvanSarris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.