Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτρεπόμενη τάση εδάφους


 
sundance

Recommended Posts

καποιος μου ειπε οτι ανεξαρτητως μεγεθους κτιριου αν βαλω κατω απο 130 KPa χρειαζεται γεωτεχνικη μελετη...

 

ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

σε μια μελέτη που είχαμε κάνει στο γραφείο (αν θυμάμαι καλά είχε σεπ<150) ζήτησε εδαφοτεχνική μελέτη η πολεοδομία αλλά νομίζω πως το ζήτησε λόγω της περιοχής του έργου και όχι λόγω σεπ<150...

Link to comment
Share on other sites

ρωταω γιατι εγω χρησιμοποιω κυριως 120 kPa και καποιος συναδελφος μου ειπε να το παω στα 150 για να μη μου ζητησουν γεωτεχνικη μελετη...?

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο αυτό που σου λένε sundance... Ο νόμος ορίζει πως η γεωτεχνική απαιτείται σε εδάφη κατηγορίας Γ. Με Β και σεπ=100 δεν νομίζω να σου ζητήσουν κάτι και γενικότερα όσο μειώνεις την σεπ τόσο υπέρ της ασφαλείας κινείσαι...

Link to comment
Share on other sites

μου ακούγεται πολύ παράξενο.

 

εδαφοτεχνική ζητάνε για περιοχές που έχουν έδαφος Γ, όπως λέει και ο acnt. κάθε πολεοδομία ξέρει στις περιοχές της αρμοδιότητας που να ζητήσει και που όχι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο οτι βλεπω ο καθ ενας στην Πολεοδομια ζητα οτι θελει.

Απο που και ως που συνδυαζει ο συναδελφος την σεισμικη επικινδυνοτητα του εδαφους (π. χ κατηγοριας Γ κατα ΕΑΚ ) με τη μεγιστη ταση εδρασης; Που το βρηκε αυτο και κυριως γιατι του πεφτει λογος;

Παραδειγμα:Οταν εγινε η γεωτεχνικη μελετη του Γ Παιδικου Σταθμου Μεσολογγιου απο τον Καθηγητη του ΕΜΠ κ. Σ.Παπασπυρου το εδαφος καταταχθηκε απο αποψης σεισμικης επικινδυνοτητας στην κατηγορια Γ ενω σαν μεγιστη ταση εδρασης δοθηκε 150 ΚΝ/Μ2

Κυριως επαναλαμβανω οτι δεν του πεφτει λογος του υπαλληλου στα στοιχεια που δεν προδιαγραφονται απο κανονισμους αλλα κρινονται απο την επιστημονικη γνωση του μελετητη (που συντασσει γιαυτο σχετικη τεχνικη εκθεση συμφωνα με τις οδηγιες του ΥΠΕΧΩΔΕ)

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα με την κατηγορία του εδάφους ο ΕΑΚ ορίζει τα Τ1 και Τ2.

 

από εκεί και πέρα είναι ανεξάρτητη η απαίτηση για εδαφοτεχνική μελέτη για έδαφος Γ (π.χ. ιλυοαργιλικά εδάφη μικρής αντοχης κτλ κτλ).

 

 

σε συνήθη οικοδομικά κτίρια (π.χ. 4όροφη με Pilotis) είτε πάρεις έδαφος Β είτε Γ, το φάσμα θα είναι ίδιο.

στη θεμελίωση όμως πολύ πιθανόν να υπάρχουν μεγάλες διαφορές ως προς τη μέγιστη επιτροπόμενη τάση των θεμελίων.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έπρεπε. Στο Ρέθυμνο αν οι πληροφορίες μου είναι σωστές, έχουν διερευνηθεί όλες οι περιοχές και έχουν χάρτες για τα εδάφη. Σε κάποιες περιοχές ίσως αν έχει τελειώσει το ΕΠΑΝΤΥΚ και η ΒΕΔΕ τότε ίσως τα πράγματα να είναι καλλίτερα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.