Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Eρώτηση για περιοχή αμιγούς κατοικίας


stratus66

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.

Η γυναίκα μου άνοιξε ένα χώρο σε λάθος μέρος(μαθαμε μολις πριν 2 μερες ότι η περιοχη ειναι μαιγους κατοικιας)

Στην περιοχή αμιγους κατοικιας επιτρεπονται τα παρακατω

 

Στις περιοχές αμιγούς κατοικίας επιτρέπονται μόνο:

1. Κατοικία.

2. Ξενώνες μικρού δυναμικού (περί τις 20 κλίνες)

3. Εμπορικά καταστήματα που εξυπηρετούν τις καθημερινές ανάγκες των κατοίκων της περιοχής (παντοπωλείο, φαρμακείο, χαρτοπωλείο κλπ)

4. Κτίρια κοινωνικής πρόνοιας

5. Κτίρια πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

6. Αθλητικές εγκαταστάσεις.

7. Θρησκευτικοί χώροι.

8. Πολιτιστικά κτίρια (και εν γένει πολιτιστικές εγκαταστάσεις)

 

Λόγω γεγονοτος ότι ασχολουμαστε με παιδια και θελαμε να ανοιξουμε παιδοτο πο αλλα δεν γινεται, ποιος καλος ανθρωπος θα μπορουσε να μας πληροφορήσει αν μπορουμε και απο που να παρουμε άδεια για το νούμερο 8 (Πολιτιστικά κτίρια (και εν γένει πολιτιστικές εγκαταστάσεις))

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υπόψη δεν ειμαι μηχανικός αλλά μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα. Συγχωρείστε με όμως για τυχόν λάθη αλλά ειμαι απεγνωσμενος.

Link to comment
Share on other sites

Ως "πολιτιστικά" μπορούν να χαρακτηριστούν τόσα κτήρια όσες και οι "πολιτιστικές" δραστηριότητες. Αποφασίστε τί θέλετε και μπορείτε να κάνετε πρώτα.

 

Οι άδειες δίδονται κατά κύριο λόγο από πολεοδομίες/δήμους.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον στο 4, για κοινωνικής πρόνοιας εμπίπτεις...

 

δύσκολο, ποιόν να ρωτήσεις για να μάθεις πληροφορίες, μάλλον ο πιο κατάλληλος είναι ο δήμος σου...

Link to comment
Share on other sites

είμαστε σε δύσκολη θέση έχουμε πάρει χώρο σε περιοχή αμιγούς κατοικίας και τώρα με τους δήμους και τις εκλογές αντε να βγάλεις άκρη.

Ας ελπίζουμε κάποιος να έχει περάσει αυτό το test και να μην βαρεθεί να μας γράψει δυο λόγια

 

κοινωνικής πρόνοιας δεν ειναι αποκλειστικό απο τους δήμους? Μπορεί να πάρει άδεια ιδιώτης?

ευχαριστώ όσους απάντησαν ήδη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Η γυναίκα μου άνοιξε ένα χώρο σε λάθος μέρος(μαθαμε μολις πριν 2 μερες ότι η περιοχη ειναι μαιγους κατοικιας)

Στην περιοχή αμιγους κατοικιας επιτρεπονται τα παρακατω

 

Στις περιοχές αμιγούς κατοικίας επιτρέπονται μόνο:

1. Κατοικία.

2. Ξενώνες μικρού δυναμικού (περί τις 20 κλίνες)

3. Εμπορικά καταστήματα που εξυπηρετούν τις καθημερινές ανάγκες των κατοίκων της περιοχής (παντοπωλείο, φαρμακείο, χαρτοπωλείο κλπ)

4. Κτίρια κοινωνικής πρόνοιας

5. ...

 

Λόγω γεγονοτος ότι ασχολουμαστε με παιδια και θελαμε να ανοιξουμε παιδοτοπο αλλα δεν γινεται,..

 

Για το μόνο που μπορώ να βοηθήσω είναι το ΦΕΚ για παιδότοπους:

ΚΥΑ 36873/2007 ΦΕΚ 1364Β/2-8-2007

Για χρήση γης του παιδότοπου, μάλλον απαιτείται Γενικής κατοικίας, αλλά αν γνωρίζεις άτομα (!!!) απο τον Δήμο, πιθανόν να το εντάξουν στο 4 (που αναφέρει ο Highlander) σε περιοχή Αμιγούς κατοικίας

(εν γνώση μου, είναι μη επιτρεπτώ αυτό που γράφω και προτείνω, αλλά ας το κρίνουν οι συντονιστές πριν βγεί στη δημοσίευση)

Link to comment
Share on other sites

και κατά την διάρκεια των απαραίτητων εγγράφων που μαζεύαμε από πολεοδομια και δήμο ηδη έχουμε προχωρήσει σε απαραίτητες προυποθέσεις ασφαλείας για παιδότοπο και είμασταν έτοιμοι να καταθέσουμε τα χαρτιά για παιδότοπο αλλά απο τιο δήμο μας απαντήσαν για την περιοχή που βρισκόμαστε οτι ειναι αμιγούς κατοικίας και μειναμε κάγκελο δεν το περιμεναμε...ΦΕΚ 166Δ του 1987..

Σαν πολιτιστική εγκατάσταση δεν μπορούμε να κανουμε κατι ? είναι αποκλειστικά προνομιο του δήμου? (παιδική βιβλιοθηκη η χωρος πολιτιστικων εκδηλωσεων?) η δικηγορος μου μου ειπε οτι ο νομος εχει πολλες ερμηνειες..

 

Παιδιά να δούμε και παλαιοτερο αρθρο

http://wwww.michanikos.gr/showthread.php?t=4376

που λει ρητά

 

Πχ ένα μικρό παντοπωλείο (θέλει άδεια από Δ/ση Υγειινής) μπορεί να θεωρηθεί ότι εξυπηρετεί καθημερινές ανάγκες και να είναι νόμιμο

 

ενώ

 

Υπεραγορές ηλεκτρικών ειδών ή εκθέσεις αυτοκινήτων (δεν θέλουν άδεια από Δ/ση Υγειινής) δεν συγκαταλέγονται στα " περί εξυπηρέτησης καθημερινών αναγκών" και είναι παράνομα.

 

εμείς που εξυπηρετούμε αναγκες της περιοχής δεν μπορουμε να υπαχθούμε και στο 3?

Link to comment
Share on other sites

και κατά την διάρκεια των απαραίτητων εγγράφων που μαζεύαμε από πολεοδομια και δήμο ηδη έχουμε προχωρήσει σε απαραίτητες προυποθέσεις ασφαλείας για παιδότοπο και είμασταν έτοιμοι να καταθέσουμε τα χαρτιά για παιδότοπο αλλά απο τιο δήμο μας απαντήσαν για την περιοχή που βρισκόμαστε οτι ειναι αμιγούς κατοικίας και μειναμε κάγκελο δεν το περιμεναμε...ΦΕΚ 166Δ του 1987..

Σαν πολιτιστική εγκατάσταση δεν μπορούμε να κανουμε κατι ? είναι αποκλειστικά προνομιο του δήμου? (παιδική βιβλιοθηκη η χωρος πολιτιστικων εκδηλωσεων?) η δικηγορος μου μου ειπε οτι ο νομος εχει πολλες ερμηνειες...

 

εμείς που εξυπηρετούμε αναγκες της περιοχής δεν μπορουμε να υπαχθούμε και στο 3?

 

Λοιπόν, για να βοηθήσω περισσότερο, σε παραπέμπω στο άρθρο 8 της ΚΥΑ που σου έγραψα, το οποίο με λίγα λόγια λέει:

 

οτι άν έχεις μια δραστηριότητα υγειονομικού ενδιαφέροντος σε περιοχή Αμιγούς κατοικίας (αυτές που επιτρέπονται να γίνουν), τότε μπορείς να βγάλεις και ΑΔΕΙΑ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΥ βάσει της αρχικής άδειας υγειονομικού ενδιαφέροντος!!!

 

Διάβασε το άρθρο 8 με ΠΡΟΣΟΧΗ και συζήτησε το με τον δικηγόρο σου.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ αλλα δεν ειμαι φεκ master μηπως μπορεις να μου πεταξεις τον συνδυασμο απο τα 2 που λες προηγούμενα γιατι στις 08:30 αυριο πρωι εχω να παω στον δημο..

Παρολα αυτα κοιταω ταυτοχρονα και τα 2 που λες αλλα δεν ξερω να τα συνδεω

χιλια ευχαριστω

 

διαβασα το πρωτο ΚΥΑ 36873/2007 αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως θα κανω ενσταση στο οτι ο δημος μου λεει οτι η περιοχη ειναι αμιγους κατοικιας

 

αν και δεν έχω σχεση με αυτα καταλαβα τι ενοις. a box inside a box. συμφωνα με το αρθρο 8 αν έχω ενα καταστημα υγιειονομικου ενδιαδεροντος μπορω μεσα σε αυτο να εχω και παιδοτοπο...

Ελπιζω να το καταλαβα και να μην γραφω μπαρουφες,,,,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.