Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονογραμμικό Διάγραμμα Μικρού Υδροηλεκτρικού


bach

Recommended Posts

Έχω αναλάβει ένα μικρό υδροηλεκτρικό έργο 0,5MW και έχω κολλήσει στην συνδεσμολογία.

1. Συνδέεται στη Χαμηλή ή στην Μέση Τάση;

2. Απαιτείται υποβιβασμός ή ανύψωση της τάσης;

3. Μέσα προστασίας;

4. Διατομές Καλωδίων;

 

Όποιος γνωρίζει έστω και κάτι ας μου δώσει τις γνώσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα.

Εάν και είναι λίγες οι πληροφορίες σου,αν συνδεθεί απευθείας στο δίκτυο της ΔΕΗ θέλεις Μ/Σ γιατί είναι αρκετά μεγάλη ισχύς,οπότε συνδέεσαι στην Μ.Τ.Επίσης χρειάζεσαι Μ/Τ υποβιβασμού στα 400V.Aπο μέτρα προστασίας χρειάζεσαι κυψέλη εισόδου της Μ.Τ,και κυψέλη αναχώρησης πρός των Μ/Σ.Μετά χρειάζεσαι την προστασία του Μ/Τ (ΜΠΟΥΧΟΛΤΣ) που ελένχει την θερμοκρασία του Μ/Σ.Και απο την πλευρά της Χ.Τ. χρειάζεσαι διακόπτες ανάλογα με την ισχύ και την διάταξη των πινάκων Χ.Τ.Οι διατομές των καλωδίων ορίζωνται απο πίνακες και εξαρτούνται απο την ισχύ του φορτίου που τροφοδοτούν,το μήκος της γραμμής,τον τρόπο εγκατάστασης και πολλά άλλα.Πάντως το πρόγραμμα τις Ti-soft το Panel CAd θα σε βοηθούσε αρκετά στο να υπολογίσεις τα καλώδια,και των μετασχηματιστή.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ mathaiospapa για την απάντηση και έχεις δίκαιο που δεν σου έδωσα περισσότερες λεπτομέριες.

Οπότε σου λέω το εξής:

1. Δεν πρόκειται ακριβώς για υδροηλεκτρικό, αλλά ανήκει στα μικρά υδροηλεκτρικά.

2. Ονόμαζεται ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΑΣ ΒΑΡΥΤΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ, αλλά δεν μπορώ να σου δώσω περισσότερες λεπτόμεριες.

3. Παράγει κατευθείαν εναλλασσόμενο με τάση εξόδου 400V, οπότε δεν χρειάζεται υποβιβασμό τάσης.

4. Ουσιαστικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι πρόκειται για μια ασύγχρονη γεννήτρια που πρέπει να συνδεθεί στο δίκτυο.

5. Και εγώ δεν ξέρω και πολλές λεπτομέριες, γιατί ο επενδυτής δεν μου έδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται να πουλάς ρεύμα στην ΔΕΗ για να συνδεθεί η γεννήτρια στο δίκτυο θέλει Μ/Σ ανυψωσης στην Μ.Τ.Εξαρτάται απο το δίκτυο της ΔΕΗ στην περιοχή που πρόκειται να συνθεδείς.Δηλαδή αν είμαι δίκτυο Μ.Τ πρέπει να την ανυψώσεις σε Μ.Τ. αν είναι δίκτυο υψηλής τάσης πρέπει πρώτα την κάνεις Μ.Τ και στην συνέχεια υψηλή (αλλά μάλλον Μ.Τ θα χρειάζεται).Οι κυψέλες Μ.Τ πάλι θα σου χρειαστούν που αναφέραμε παραπάνω.Επίσης μία λεπτομέριες που πρέπει να προσέξεις είναι ότι αν είναι ασύχρονη γεννήτρια πρέπει να έχεις αυτόματο ρυθμιστή στροφών στων άξονα σου που θα ελένχει τις στροφές ανάλογα με τι καταναλώνη(ΒΑΡΥΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ) γιατί αν μεταβάλωνται οι στροφές θα σου μεταβάλεται η συχνότητα που πάει πρως το δίκτυο της ΔΕΗ.Επίσης θέλει συστήματα αυτοματισμού που θα ελένχουν την φόρτιση της γεννήτριας,ονομάστικά στοιχεία κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω κάνει τέτοιο έργο 650kW. Είναι από τα αγαπημένα μου. Στο έργο μου όμως έχω σύγχρονη γεννήτρια (άλλη συνδεσμολογία). Με την ασύγχρονη γεννήτρια θα πρέπει να προσέξεις τη διαδικασία συγχρονισμού. Φυσικά και θέλεις ένα σύγχρονο σύστημα αυτοματισμού με κάποιο ηλεκτρονόμο προστασίας. Περισσότερα κατ ιδίαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την βρήκα την απάντηση, μετά από πολλή δουλειά και όποιος την θέλει μπορεί να μου στείλει pm.

Απλώς αναφέρω ότι χρησιμοποίησα ασύγχρονη γεννήτρια και έχω κάνει το μονογραμμικό σε μορφή cad.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.