Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τριφασική γεννήτρια


nizzo

Recommended Posts

Συνάδελφοι γεία σας.

Έχω μια τριφασική γεννήτρια 15ΚVA και μια 20KVA. Έχω απαίτηση σε μονοφασικό ρεύμα 13KVA (υπολογισμένο από εμπειρικούς τύπους). Το θέμα τώρα είναι ότι κάπου διάβασα ότι αν έχω 20KVA τριφασικό τότε στο μονοφασικό έχω 10KVA.

Αν ξέρει κάποιος παρακαλώ να με διαφωτίσει τι γίνεται.... αντέχει μια 15KVA τριφασική 13KVA μονοφασικό?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γεία σας.

Έχω μια τριφασική γεννήτρια 15ΚVA και μια 20KVA. Έχω απαίτηση σε μονοφασικό ρεύμα 13KVA (υπολογισμένο από εμπειρικούς τύπους). Το θέμα τώρα είναι ότι κάπου διάβασα ότι αν έχω 20KVA τριφασικό τότε στο μονοφασικό έχω 10KVA.

Αν ξέρει κάποιος παρακαλώ να με διαφωτίσει τι γίνεται.... αντέχει μια 15KVA τριφασική 13KVA μονοφασικό?

Ευχαριστώ.

 

 

Όχι δεν αντέχει, εκτος αυτού πρώτον θα πρέπει να μετατρέψεις την συνδεσμολογία της γεννήτριας απο τριφασική σε μονοφασική και δεύτερον σε κάθε τριφασική γεννήτρια δεν μπορεί να υπάρχει μεταξύ δύο φάσεων μεγάλη διαφορά φορτίου. Δηλαδή δεν μπορείς στη μία φάση να τραβάς 10Α και στις άλλες δύο φάσεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.