Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Πολιτιστικά κτίρια και εν γένει πολιτιστικές εγκαταστάσεις (βιβλιοθήκες, αίθουσες)


stratus66

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους σας.

Όπως λέει και το θέμα βρίσκομαι σε περιοχή αμιγούς κατοικίας και προσπαθώ να βρω ακρη για να βγαλω αδεια για Πολιτιστικά κτίρια και εν γένει πολιτιστικές

εγκαταστάσεις (βιβλιοθήκες, αίθουσες εκθέσεων κλπ.).

Όποιος μπορεί να με κατευθύνει η να μου βρει ενα ΦΕΚ που να μπορω να μιλησω με την νομαρχια για αυτο γιατι δεν ξερουνε να μου απαντησουν αρα και να με βοηθησουν θα με εσωνε επι του παροντος...

Χιλια ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παρομοια περιπτωση ακομα δεν καταφερε και ας εχτισε ''πολιτιστικο κεντρο'' να το ενοικιασει για ''πολιτιστικα καταστηματα'' σε περιοχη αμιγους κατοικιας

Link to comment
Share on other sites

παρομοια περιπτωση ακομα δεν καταφερε και ας εχτισε ''πολιτιστικο κεντρο'' να το ενοικιασει για ''πολιτιστικα καταστηματα'' σε περιοχη αμιγους κατοικιας

 

Ενοείς ότι πήρε άδεια? Εάν ναι πως θα μπορούσα να τον βρω αυτόν τον άνθρωπο?

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από ΦΕΚ166Δ'/06-03-1987 "Κατηγορίες και περιεχόμενο χρήσεων γης":

 

"...άρθρο 2. Περιεχόμενα αμιγούς κατοικίας.

Στις περιοχές αμιγούς κατοικίας επιτρέπονται μόνο:

1. Κατοικία

2. Ξενώνες μικρού δυναμικού (περί τις 20 κλίνες)

3. Εμπορικά καταστήματα που εξυπηρετούν τις καθημερινές ανάγκες των κατοίκων της περιοχής (παντοπωλείο, φαρμακείο, χαρτοπωλέιο κλπ)

4. Κτίρια κοινωνικής πρόνοιας

5. Κτίρια πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

6. Αθλητικές εγκαταστάσεις

7. Θρησκευτικοί χώροι

8. Πολιτιστικά κτίρια (και εν γένει πολιτιστικές εγκαταστάσεις)."

 

 

...Νομίζω δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου, το ξέρω το ΦΕΚ αλλά έλα που παίρνω στην νομαρχία και μου λένε ότι με ποιο φεκ θελω να ανοιξω πολιτιστικο κεντρο η πολιτιστική εγκατάσταση? Να τους πω το 166Δ. Αλλά θα μου πουνε ποιο φεκ ειναι που εχει τις προυποθεσεις για την δημιουργία πολιτιστικού κέντρου? Αυτοί δεν το γνωρίζουν.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση επιτρέπεται! Τι άλλο ΦΕΚ ζητάς; Δεν καταλαβαίνω... Έχω βγάλει άδεια για "πολιτιστική χρήση". Δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Μίλα με τον μηχανικό σου. Ας ρωτήσει αυτός στην Νομαρχία τι ακριβώς ζητάνε...

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό και ευχαριστώ. Το έκανα ήδη

 

---------

Φίλε Γιάννη θα μπορούσα με κάποιο τρόπο να μιλήσω μαζί σου? Χρειάζομαι να μάθω την μέθοδο η και τον τρόπο που έβγαλες την άδεια για πολιτιστική χρήση. Σε παρακαλώ αν έχεις την διάθεση..δεν ξέρω πως να σου στείλω PΜ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Αντιγράφω από ΦΕΚ166Δ'/06-03-1987 "Κατηγορίες και περιεχόμενο χρήσεων γης":

 

"...άρθρο 2. Περιεχόμενα αμιγούς κατοικίας.

Στις περιοχές αμιγούς κατοικίας επιτρέπονται μόνο:

1. Κατοικία

2. Ξενώνες μικρού δυναμικού (περί τις 20 κλίνες)

3. Εμπορικά καταστήματα που εξυπηρετούν τις καθημερινές ανάγκες των κατοίκων της περιοχής (παντοπωλείο, φαρμακείο, χαρτοπωλέιο κλπ)

4. Κτίρια κοινωνικής πρόνοιας

5. Κτίρια πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

6. Αθλητικές εγκαταστάσεις

7. Θρησκευτικοί χώροι

8. Πολιτιστικά κτίρια (και εν γένει πολιτιστικές εγκαταστάσεις)."

 

 

...Νομίζω δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο... ;)

Αυτό που δε μπορώ να εντοπίσω νομοθετικά/πολεοδομικά είναι τι εννοείται ως πολιτιστικό κτίριο (και εν γένει πολιτιστικές δραστηριότητες). Ποιές είναι οι προδιαδραφές του και ποιές οι λειτουργίες του. Δηλαδή εγώ χτίζω ότι θέλω και το βαφτίζω πολιτιστικό κέντρο; Και στη συνέχεια εκεί λαμβάνουν χώρα  δραστηριότητες που εγώ θεωρώ ότι προάγουν τον πολιτισμό; Υπάρχει τελικά κάποιο σχετικό νομοθετικό πλαίσιο ή είναι στη δικαιοδοσία εκάστοτε Δήμου να χαρακτηρίσει ένα κτίριο πολιτιστικό; Τέλος, υπάρχουν ιδιωτικά πολιτιστικά κέντρα; Μήπως είναι μόνο δημοτικά οπότε και γι αυτό το λόγο δεν υπάρχουν περαιτέρω πληροφορίες. Ενδεχομένως, να πρόκειται για ένα χώρο που ανήκει στο δήμο και στεγάζει οποιδήποτε πολιτιστική δραστηριότητα ... 

 

Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό θα με βοηθούσε πολύ!

Ευχαριστώ

Edited by mazervou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.