Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερική υποστύλωση σε παλαιό πέτρινο κτίριο


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Είμαι νέος μηχανικός και οι δουλειές μου έχουν να κάνουν κυρίως με ανακατασκευές , επισκευές , εξυγιάνσεις παλαιών πέτρινων κτιρίων .Στα περισσότερα κτίρια που έχω αναλάβει κάποια τμήματα τους έχουν καταρρεύσει.

Η πολεοδομία , σου επιτρέπει την ανακατασκευή τους με την προϋπόθεση ότι αυτά προϋπήρχαν και μπορείς να το αποδείξεις . Σε περίπτωση που θέλεις να προσθέσεις κάποιο νέο τμήμα είσαι υποχρεωμένος σε έλεγχο πεσσών κάτι το οποίο λόγο κόστους και χρόνου θέλω να το αποφύγω .Έτσι συνήθως επιλέγω ανεξάρτητο οικοδομικό σκελετό και όχι φέρουσα τοιχοποιία. οι ερωτήσεις που θέλω να σας καταθέσω είναι οι εξής : α) επιλέγω ορθά τον ανεξάρτητο οικοδομικό σκελετό ; β) αν ναι αυτός να είναι από μπετόν ή από μέταλλο ( σε δυο περιπτώσεις έχω επιλέξει μεταλλικό λόγο του ότι μιλάμε για καστροχωρια είναι δύσκολη η μεταφορά των υλικών και δύσκολα μπορεί να φτάσει η πρέσα να ρίξει) γ) τα κλειδιά (ελκυστήρες ) θα ήταν καλύτερο να τα κολλήσουμε στον μεταλλικό σκελετό ; δ) τα μεσοπατώματα να κατασκευαστούν

από κυματοειδή λαμαρίνα και ελαφρομπετον;

ε) υπάρχει κάποιο βιβλίο που να αναφέρεται αναλυτικά σε επεμβάσεις σε παλαια κτίρια από τοιχοποιία ; ( έχω βρει μονό κάποιες σημειώσεις από κάποια διημερίδα του ΣΠΜΕ).

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω ποιο σαφής στο σημείο που αναφέρω «Η πολεοδομία , σου επιτρέπει την ανακατασκευή τους με την προϋπόθεση ότι αυτά προϋπήρχαν και μπορείς να το αποδείξεις» εννοώ χωρίς στατική επίλυση. Από εκεί και πέρα κάθε τι νέο που κατασκευάζεις πρέπει να καταθέσεις ( εννοείτε ) στατική μελέτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

α) όταν το κάνεις αυτό, αλλάζεις την φύση της τοιχοποιίας: απο φέρουσα γίνεται τοίχος πλήρωσης. Απλό κατ' εμέ...

β) Προτιμώ το μέταλλο... Το σκυρόδεμα δεμ μπορείς να το καλουπώσεις, οπότε τουλάχιστο μια πλευρά του υποστυλώματος θα έχει για καλούπι την πέτρα...

γ) Σαν να ρωτάς αν τα σενάζ πρέπει να αγκυρώνονται στις κολώνες μπετού... Διφορούμενο... Πολύ όμως... (ε,Αρη; ;) )

δ) Αφού μπαίνεις στην διαδικασιά, κάνε καινούριο σκελετό απο μέταλλο και κάνε τις πλάκες σου όπως στις μεταλλικές κατασκευές.

ε) http://www.oasp.gr/dowloaddata/systprotection.zip

Link to comment
Share on other sites

α) όταν το κάνεις αυτό, αλλάζεις την φύση της τοιχοποιίας: απο φέρουσα γίνεται τοίχος πλήρωσης. Απλό κατ' εμέ...

β) Προτιμώ το μέταλλο... Το σκυρόδεμα δεμ μπορείς να το καλουπώσεις, οπότε τουλάχιστο μια πλευρά του υποστυλώματος θα έχει για καλούπι την πέτρα...

γ) Σαν να ρωτάς αν τα σενάζ πρέπει να αγκυρώνονται στις κολώνες μπετού... Διφορούμενο... Πολύ όμως... (ε,Αρη; ;) )

δ) Αφού μπαίνεις στην διαδικασιά, κάνε καινούριο σκελετό απο μέταλλο και κάνε τις πλάκες σου όπως στις μεταλλικές κατασκευές.

ε) http://www.oasp.gr/dowloaddata/systprotection.zip

 

E είναι ένα θέμα...

Πάντως εγώ δεν έχω καταλήξει ακόμα αν είναι πιο σωστό μεταλλικό η μπετόν.

Το μεταλλικό δεν μπορεί να έχει την ακαμψία του μπετόν. Δεν μπορείς να κάνεις πακτώσεις εύκολα στην θεμελίωση, να βγάλεις τα αγκύρια εκτός κολώνας. Δεν δένει καθόλου με την πέτρα. Άσε που τα φορτία της τοιχοποιίας για εκτροπή εκτός επιπέδου είναι τεράστια για μεταλλικό. Μόνο με χιαστί παντού γίνεται δουλειά.

Το μπετόν πάλι τα κάνει όλα αυτά αλλά είναι τελικά θέμα η συναρμογή με πέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ το εγχειρίδιο που κατέβασα από τον Ο.Α.Σ.Π. ήταν πολύ χρήσιμο και με κάλυψε σχεδόν πλήρως . Πάντως για τους ελκυστήρες μάλλον δεν κατάλαβες ακριβώς τι σου περιγραφώ ! Εννοώ αντί να τοποθετηθεί ελκυστήρας κατά μήκος του κτιρίου αυτός να τοποθετηθεί σε τέτοιο ύψος έτσι ώστε να παραληφτεί το ενδιάμεσο τμήμα του και τα δυο άκρα να συγκολληθούν πάνω στον μεταλλικό σκελετό. Δεν νομίζω να έχει σχέση αυτό με τα σέναζ :D

Link to comment
Share on other sites

Κάπου σε χάνω φίλε μου dukie... Όταν λες ελκυστήρα, τί εννοείς; Μιλάς για την τοιχοποιία, σωστά; Τα τζινέτια που λέμε;

Τελικά τί θα κάνεις; Μεταλλικό ή απο σκυρόδεμα; Και τον σκελετό που σκεφτεσαι να τον μορφώσεις; Στην εσωτερική παρειά της τοιχοποιίας ή ενδιάμεσα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μάλλον εγώ φταίω που δεν καταλαβαίνεις , έχω πάρει ως δεδομένο ότι αν και θα κάνω εσωτερική μεταλλική υποστύλωση θα πρέπει να τοποθετήσω στην πέτρινη τοιχοποιία και μεταλλικούς ελκυστήρες , «κλειδιά» κάτι που τώρα που το σκέπτομαι ίσως να μην είναι απαραίτητο αφού κάνω υποστύλωση… όσο για το που θα τοποθετηθεί ο σκελετός , στην εσωτερική παρειά τη τοιχοποιίας.

Link to comment
Share on other sites

...οπότε από φέρουσα η τοιχοποιία γίνεται αυτοφερόμενη... Όσο όμως και να μην μας αρέσει, η πιό σωστή λύση είναι διπλό υποστύλωμα μεταλλικό, εσωτερικά και εξωτερικά. Πώς θα θεμελιώσεις; Θα κάνεις εσωτερική εκσκαφή για πέδιλα ή έχει ήδη;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το λες…..τα πέδιλα θα είναι καινούρια και θα γίνουν με εσωτερική εκσκαφή. Όσο για την εξωτερική υποστύλωση που αναφέρεις ίσως να μπορεί να αντικατασταθεί (όσον αφορά τις οριζόντιες μετατοπίσεις) ¨δένοντας¨ το πέτρινο τοίχο και τον μεταλλικό σκελετό με τους μεταλλικούς ελκυστήρες !

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερική εκσκαφή, ε; Το έχω σκεφτεί κι εγώ αλλά δεν θα είναι καλύτερο τα πέδιλα να δένονται με συνδετήριες δικούς;;;

Αυτό εννοούσες με τους "ελκυστήρες"; Συμφωνώ τότε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.