Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερική υποστύλωση σε παλαιό πέτρινο κτίριο


 

Recommended Posts

Μπορούμε και αυτό να το λύσουμε, τουλάχιστον στη περίπτωση μου που δεν έχω τοίχους ενδιάμεσα αλλά ένα ενιαίο χώρο θα μπορούσαμε να βάλουμε δοκάρια συνδετήρια η ακόμα και ραντιε… τώρα σε περίπτωση που υπάρχουν μεσότοιχοι αυτό μάλλον δύσκολο αν αναλογιστεί κανείς ότι οι πέτρινοι τοίχοι θεμελιώνονται στο 1,5 καμιά φορά και στα 2 μετρά… με κάποιο άνοιγμα ίσως στην βάση του τοίχου όπου από εκεί θα περάσει το δοκάρι ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω το κατά πόσο ανεβαίνει έτσι το κόστος και κατά πόσο είναι εφικτή μια τέτοια κατασκευή (με τρύπημα στη βάση του τοίχου...) Εκεί έρχεται ο εξωτερικός σκελετός, ο οποίος, κατασκευαστικά, είναι, σχεδόν, πανάκεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπόν μάλλον εγώ φταίω που δεν καταλαβαίνεις , έχω πάρει ως δεδομένο ότι αν και θα κάνω εσωτερική μεταλλική υποστύλωση θα πρέπει να τοποθετήσω στην πέτρινη τοιχοποιία και μεταλλικούς ελκυστήρες , «κλειδιά» κάτι που τώρα που το σκέπτομαι ίσως να μην είναι απαραίτητο αφού κάνω υποστύλωση… όσο για το που θα τοποθετηθεί ο σκελετός , στην εσωτερική παρειά τη τοιχοποιίας.

 

Kλειδιά είναι αυτά που βλέπεις εξωτερικά συνάδελφε (τα οποία και θεωρητικώς πρέπει να σφίγγονται ανά τακτά διαστήματα - λόγω ερπυσμού - )... όχι όλο το σύστημα ! Επιπλέον , εξαρτάται πως τους τοποθετείς τους ελκυστήρες -> περιμετρικά (είτε εσω, είτε εξωτερικά) με συρματόσχοινα για περίδεση ; 'Η ως χιαστί εσωτερικά με χιαστί συνδέσμους-λάμες ακαμψίας (διάφραγμα) ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Kλειδιά...

ελκυστήρες....

Ρε παιδιά τι είναι τα "κλειδιά" και οι "ελκυστήρες" ; Μπορείτε να ανεβάσετε κάποιο σχήμα ή φωτογραφία ;

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο παλιό το μήνυμα που όσο και να το διαβάζω (ξανά κ ξανά), δεν μπορώ να θυμηθώ σε τι απαντούσα !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.