Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αιτήσεις >500kW?


chris_gr

Recommended Posts

Καλησπερα,λογικα μεχρι το τελος του ετους θα ισχυει για τους αγροτες κ επειτα λογικα θα ανοιξουν κ τα υπολοιπα.Κ εγω ηδη ετοιμαζω για εγκαταστασεις σε μερικες περιοχες ηδη δεχονται πρεπει να καλεσεις στην τοπικη δεη της περιοχης σου.ΤΟ θεμα ειναι να παρεις αριθμο πρωτοκολου αποτι καταλαβα..

Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνώ!

Από τη στιγμή που δεν δέχονται επίσημα ότι αριθμό πρωτοκόλλου και να πάρω είναι άκυρος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει πρόσκληση για αιτήσεις για Φ/Β > 500kW επί αγροτεμαχίου.

Το ΥΠΕΚΑ δεν δίνει ξεκάθαρη απάντηση για το πότε και η ΡΑΕ από την άλλη πλευρά της δεν ξέρει πότε θα ανοίξουν.

 

Δε νομίζω να ανοίξουν σύντομα, πριν τον ορισμό της εγγύησης των ήδη υπάρχουσων αιτήσεων στις ΔΕΗ, γιατί υπάρχουν χιλιάδες αιτήσεις που πρέπει να ξεκαθαρίσουν ή να αποσυρθούν.

 

madbomber τι εννοείς "πρέπει να καλέσεις στην τοπική ΔΕΗ της περιοχής σου";

Αφού αυτές οι αιτήσεις σύμφωνα με τις μεταβατικές διατάξεις του 3851/2010 Άρθρο 15.6, μπορεί να μη χρειάζονται μέχρι 1 ΜW Άδεια Παραγωγής αλλά χρειάζονται ΕΠΟ.

Επειδή λοιπόν χρειάζονται ΕΠΟ (500kW - 1MW) ή άδεια Παραγωγής >1MW ανήκουν στις προς πρόσκληση από τον Υπουργό Περιβάλλοντος η οποία και δεν έχει γίνει.

 

θέλεις να πεις ότι υπάρχουν περιφερειακές ΔΕΗ που δέχονται αιτήσεις >500kW; Σύμφωνα με πιο υπόδειγμα αίτησης;

Link to comment
Share on other sites

Πηρα στη δεη της περιοχης μου κ μου ειπε οτι δεχονται αιτησεις απο ιδιωτες περα απο αγροτες κ υπεθεσα επειδη ειδα στο σιτε της δεη οτι εχουν εγκαταστησει πολλα ΜV ιδιωτες ανα περιοχες πριν τους αγροτες,οποτε το οκ για τους ιδιωτες θα σημαινε ελευθερο στα βατ,θα ξαναεπικοινωνισω με τη ΔΕΗ εδω για τσεκ

Link to comment
Share on other sites

madbomber: Δέχονται στις τοπικές ΔΕΗ έως 100kW και στις Περιφέρειες λεως 500kW για χωράφια και 1 ΜW για στέγες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.