Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό Σκαρίφημα


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Μου ζητήθηκε για πρώτη φορά να κάνω το σκαρίφημα ενός γεωτεμαχίου, 25 στρεμάτων περίπου, για μια αποδοχή κληρονομιάς.

 

Ποια είναι η διαφορά του από το Τοπογραφικό Διάγραμμα?

Με τι ακρίβεια πρέπει να γίνει η αποτύπωση?

Τι στοιχεία πρέπει να περιέχονται στο υπόμνημα (Δήλωση Ν.651/77, Δήλωση υποδείξεως ορίων κ.λ.π.)?

Είναι Σχέδιο με σφραγίδα ή αληθεύει, όπως μου είπανε, ότι μόνο το υπογράφεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δεν νομίζω συνάδελφε να έχει υπόσταση αυτο το "σκαρίφημα".

Οι συμ/κες πράξεις κατά τον 651/77 δεν συνοδεύονται από τοπογραφικό διάγραμμα το οποίο σύντασσεται κατά τα γνωστά (διαστάσεις, δηλώσεις, κλπ.) ?

Πουθενά δεν γίνεται λόγος για σκαρίφημα, οτι και αν εννοούν με αυτό αυτοί που σου το είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιογράφος μου είπε ότι ειδικά για την αποδοχή κληρονομιάς επιτρέπεται αντί για τοπογραφικό να προσκομίσει ο πελάτης σκαρίφημα.

Δεν το έχω ξανακάνει όμως και δεν γνωρίζω καθόλου τις απαιτήσεις ενός σκαριφήματος

Link to comment
Share on other sites

Πες της συμβολαιογράφου πως αυτά γινότανε παλιά στο Φαρ ουέστ.

 

Τώρα κάνουνε τοπογραφικά διαγράμματα πλέον. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.... :roll:

Πάντως σήμερα μπορεί κάποιος να ακούσει διάφορα ωραία.

Ο ιδιώτης που μου ζήτησε αυτό το "σκαρίφημα" προτού έρθει σε μένα πήγε σ'ενα μηχανικό του Δήμου της περιοχής και του ζήτησε Τοπογραφικό Διάγραμμα. Ο μηχανικός του Δήμου λοιπόν του είπε πως θα του κάνει τοπογραφικό που δεν θα όμως είναι κατάλληλο για την Πολεοδομία και όταν θα έρθει η ώρα για να βγάλει άδεια τότε να πάει να του το κάνει κατάλληλο για πολεοδομία, πληρώνοντας τότε φυσικά την οικονομική διαφορά. Στην πορεία ρωτώντας ο ιδιώτης, μιας και ο άνθρωπος δεν γνωρίζει, έμαθε για την ύπαρξη του "σκαριφήματος" από τη συμβολαιογράφο του και αποφάσισε πως αυτό θα ζητάει προκειμένου να ρίξει το κόστος της δουλειάς.

Υπάρχει τοπογραφικό απλό και τοπογραφικό για την Πολεοδομία? Γιατί και αυτό εμένα μου θύμισε Φαρ Ουέστ :wink:

 

Πάντως σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ υπάρχει επίσης σε κανονικό και special deserve για τους μερακλήδες...

 

Αμέρικαν μπαρ το κάνανε εκεί ...

 

Και φυσικά όπως σε κάθε καλή ταινία γουέστερν δε λείπουν τα αρπαχτικά πουλιά να βολτάρουν γύρω από το θύμα.

 

Το απλό, υποτίθεται , είναι για συμβολαιογραφική χρήση . Χωρίς αποτύπωση ομόρων και ένα κάρο άλλα αποσπάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Πες της συμβολαιογράφου πως αυτά γινότανε παλιά στο Φαρ ουέστ

χαχαχα καλό!

Μάλλον τα λαμόγια θέλουν να πληρώσουν λιγότερα και υποβαθμίζουν την δουλειά σας. Σοβαρός συμβολαιογράφος.

Ένα κροκί μήπως φτάνει?

Link to comment
Share on other sites

οχι βρε συ, τι σκαρίφημα, τοπογραφικό και κροκί? Ανέβα σε ένα διπλανό βουνό και τράβα μια φωτογραφία.!!!!! θα δείχνει και τα δενδράκια!!!!! :) :

) :)

Link to comment
Share on other sites

Στο κάτω κάτω αν πρόκειται να βάλεις δηλώσεις κλπ, δεν θα πρέπει να κάνεις μια σωστή αποτύπωση? Εμβαδομέτρηση? αναγραφή διαστάσεων κλπ για να αναγραφούν στο συμβόλαιο? Ε τι διαφορά έχει λοιπόν από ενα κανονικό τοπογραφικό? Εγω νομίζω οτι πρέπει να πεις οτι θα κάνεις ενα τοπογραφικό διάγραμμα όπως γνωρίζεις να το κάνεις και να πληρωθείς γι αυτό όσο κοστολογείς την δουλειά σου,αλλιώς να του πεις να πάει να το κάνει ο φίλος του στην πολεοδομία :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.