Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση χωρισμένου διαμερίσματος


Antoine

Recommended Posts

στη δική μου περίπτωση ο διαχωρισμός είχε γίνει απο την κατασκευή της οικοδομής (το '70)

 

Επειδή δεν άλλαζαν θέση η κουζίνα και το μπάνιο και δεν υπήρχαν αλλαγές στις όψεις του κτιρίου, μου είπαν απο την πολεοδομία οτι μπορεί να περάσει με έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας (όπως προείπα δεν ξέρω αν τελικά μου το περάσουν έτσι)

 

Υπάρχουν διάφορες διαδικασίες ανάλογα με το πόσο διαφορετική είναι η υπάρχουσα κατάσταση απο τα σχέδια της άδειας. Καθώς θεωρείται 'αυθαίρετο', νομίζω καλό είναι να διαβάσεις λίγο τις διαδικασίες για νομιμοποιήσεις αυθαιρέτων που θα βρεις στο φόρουμ (εξαίρεση απο κατεδάφιση κλπ).

 

Έγω μόλις ξέρω κάτι καινούργιο απο την δική μου περίπτωση θα κάνω update

Link to comment
Share on other sites

Tο θέμα φαίνεται εύκολο αλλά πολλές φορές δεν είναι. Ελέγχεται η κάτοψη της άδειας και η νέα μετά την τροποιποίηση. Αν οι αλλαγές έιναι περισσότερες απο αυτές που μπορούν να γίνουν με άδεια μικρής κλίμακας τότε σου ζητάνε να καταθέσεις κανονική άδεια.

Αν πας για νομιμοποίηση ερεύνησε πρίν καταθέσεις τον φάκελο το πρόστιμο γιατί πολλές φορές είναι υψηλό και θα έχεις πρόβλημα με τον ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απλά να κάνω μια μικρή ενημέρωση καθώς σήμερα έμαθα οτι τελικά πέρασε χωρίς κανένα πρόβλημα ο φάκελος της δικής μου περίπτωσης και πλέον φαίνεται κανονικά οτι υπάρχει 3ο διαμέρισμα στον όροφο και το σχέδιο το έχει η πολεοδομία.

 

Χρειάστηκαν μόνο η αποτύπωση της υπάρχουσας, η κάτοψη της άδειας και η αίτηση για την έγκριση

 

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας μερα

Ειμαι ιδιωτης και μενω στην Ζακυνθο με πολλες μερες βροχης.και παρα πολλη υγρασια Εχω μια ταρατσα που εχει πλακα με κατασκευη zollner .Αξιζει κανεις να κανη μονωση η εφοσον η πλακα εχει φελιζολ ειναι σαν να εχω μονωση?

Ευχαριστω για την απαντηση σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλη σας μερα

Ειμαι ιδιωτης και μενω στην Ζακυνθο με πολλες μερες βροχης.και παρα πολλη υγρασια Εχω μια ταρατσα που εχει πλακα με κατασκευη zollner .Αξιζει κανεις να κανη μονωση η εφοσον η πλακα εχει φελιζολ ειναι σαν να εχω μονωση?

Ευχαριστω για την απαντηση σας.

Συμβουλευτείτε εναν μηχανικό της περιοχής σας...

Προφανώς και χρειάζεται...

Για την υγρασία απαιτείται κάποια στεγανοποίηση μάλλον...

Μπορούμε να τα πούμε κι απο κοντά.

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ. Επίσης, δεν επιτρέπεται να "ψαρεύετε" πελάτες μέσω του φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθεια σας σε μία περίπτωση που μου έχει τύχει επειδή είμαι νέα στο επάγγελμα.

Ένας πελάτης μου θέλει να συνενώσει δύο διαμερίσματα του στο ισόγειο γκρεμίζοντας τον ενδιάμεσο τοίχο. Έχει δύο ρολόγια ΔΕΗ και θέλει να έχει ένα.Αυτό απ'ότι ξέρω θέλει κανονική άδεια σωστά; Θα χρειαστούν όλα τα σχέδια να γίνουν εξάρχής (τοπογραφικό, κατόψεις, όψεις, τομές, διάγραμμα κάλυψης) όπως σε κάθε άδεια ή κάποια όχι; Επιπλέον, που μπορώ να υπολογίσω την προβλεπόμενη αμοιβή περίπου να ξέρω που θα κινηθώ  όταν με ρωτήσει; 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.