Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποθήκη για νομιμοποίηση


vartz10

Recommended Posts

Έχω μια αποθήκη 30τμ σε γήπεδο 2,5 στρ. εκτός σχεδίου ή οποία ήταν εγκαταλειμμένη χρόνια και ημιτελείς. Μόλις φέτος λοιπόν την σουλούπωσα με τοιχοποιία και λαμαρίνες για στέγη. Η χρήση της είναι καθαρά για αποθηκευτικούς λόγους. Επειδή όμως φοβάμαι τους "καλούς" γείτονες θέλω να νομιμοποιήσω το κτίσμα. Έχω πάρει μια βεβαίωση από τον δήμο μου πως το εν' λόγω κτήριο υπάρχει προ του 1955. Είμαι καλυμμένος με αυτό το χαρτί και αν όχι τι διαδικασίες χρειάζονται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας γράφεις καταρχάς εάν το αγροτεμάχιο είναι άρτιο (κατά παρέκκλιση) και οικοδομήσιμο και πόσα χρόνια πριν είχε κατασκευασθεί η αποθήκη.

Οι βεβαιώσεις των Δημάρχων (θα προσπαθήσω να ψάξω τη Δευτέρα να σου βρώ την εγκύκλιο) δεν έχουν πλέον καμία ισχύ στα εμπράγματα δικαιώματα.

Οι τίτλοι κυριότητας του ακινήτου και μόνον - οι οποίοι σαφώς θα πρέπει να αναφέρονται και στην προυφισταμενη του 55 αποθήκη - είναι αυτοί που θα σου χρησιμεύσουν σε οποιαδήποτε απόδειξη παλαιότητας άρα και νομιμότητας της εν λόγω αποθήκης.

Στην αντίθετη περίπτωση (εάν δεν υπάρχουν ή δεν γίνεται αναφορά σε αυτά)......πιστεύω πως μάλλον έμπλεξες.

Η' προλαβαίνεις και εκδίδεις οικ. άδεια (εφόσον λόγω αρτιότητας το δικαιούσαι),

ή ρισκάρεις τα πρόστιμα αυθαιρέτων(ανέγερσης και διατήρησης).

Στην περίπτωση που έχεις αγροτικό εισόδημα, δες την περίπτωση ανέγερσης αγροτικής αποθήκης (νομίζω έως 15 τετρ. μέτρα) που μπορείς με έγκριση απο την αρμόδια Διεύθυνση Αγροτικής Ανάπτυξης και έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας να κατασκευάσεις (εξυπακούεται με τις προδιαγραφές που είναι απαιτητές)

Link to comment
Share on other sites

Vageli σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Δεν είναι οικοδομήσιμο το αγροτεμάχιο. Κατάφερα και έβγαλα μια άδεια εργασιών μικρής κλίμακας η οποία λέει ακριβώς τις εργασίες που έκανα. Στην πολεοδομία βέβαια, με διαβεβαίωσαν πως με αυτή την άδεια και το χαρτί του δήμου που λέει πως είναι πριν του '55 το κτίσμα πλέον έχεις ένα νόμιμο κτίριο. Ισχύει κάτι τέτοιο ή μου είπαν μπαρούφες?

Link to comment
Share on other sites

vagelis_lam, Οι δήμαρχοι δεν μπορούν να βεβαιώσουν για χρησικτησία.

Μπορούν όμως να βεβαιώσουν ότι το οικόπεδο (για εντός σχεδίου) προϋφίσταται το έτος χχχχ ή ότι το κτίσμα προϋφίσταται το έτος ΧΧΧΧ, χωρίς να κάνουν καμία μνεία στο ιδιοκτησιακό.

Αν αναφέρεσαι στην Εγκύκλιο 39/2008 για το οποίο υπάρχει και απάντηση του ΥΠΕΣ σε σχετική ερώτηση, η οποία λέει

θεωρούμε ότι είναι δυνατή η χορήγηση σχετικών βεβαιώσεων από τους Δήμους και τις Κοινότητες, ως συνέβαινε μέχρι του χρόνου αποστολής της με αριθ. 39/2008 εγκυκλίου μας, με την προϋπόθεση ότι αυτές δεν θα αναφέρονται στο ιδιοκτησιακό καθεστώς του ακινήτου, του οποίου ζητείται η υπαγωγή στις διατάξεις για την κατά παρέκκλιση αρτιότητα. Αν το ακίνητο δεν μπορεί να προσδιοριστεί με οδό και αριθμό, τότε η περιγραφή του μπορεί να γίνει με την ένδειξη «... ακινήτου του φερόμενου ως ιδιοκτήτη, νομέα, κατόχου» ή με φωτογραφική απεικόνιση/έκθεση φωτοερμηνείας που προσκομίζει ο ενδιαφερόμενος
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά και πάλι δεν απαντήσατε στο ερωτημα μου όμως. Από την στιγμή που ο διευθυντής της πολεοδομιάς μου είπε ότι ισχυει η άδεια, έχω λόγω να αμφιβάλω? Αυτό ρωτάω. Ούτε για εγκυκλίους ρωτώ ούτε για απαντήσεις ένος επιμελητηρίου.

Link to comment
Share on other sites

vagelis_lam, Οι δήμαρχοι δεν μπορούν να βεβαιώσουν για χρησικτησία.

Μπορούν όμως να βεβαιώσουν ότι το οικόπεδο (για εντός σχεδίου) προϋφίσταται το έτος χχχχ ή ότι το κτίσμα προϋφίσταται το έτος ΧΧΧΧ, χωρίς να κάνουν καμία μνεία στο ιδιοκτησιακό.

Αν αναφέρεσαι στην Εγκύκλιο 39/2008 για το οποίο υπάρχει και απάντηση του ΥΠΕΣ σε σχετική ερώτηση, η οποία λέει

 

Καταρχάς....ζητώ συγγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης.

 

Ναί...σε αυτήν την εγκύκλιο αναφερόμουν(39/2008)...εκείνο όμως που δεν αντιλαμβάνομαι είναι :

1) απο πότε η απάντηση - γνωμοδότηση του Τ.Ε.Ε διαφοροποιεί την εγκύκλιο (η οποία ισχύει μέχρι σήμερα) και την καθιστά όχι μόνο μη εφαρμοστέα αλλά και Νομικά αδιαμφισβήτητη ;;;

2) Στην περίπτωση καταγγελίας απο τους ''καλοπροαίρετους'' γείτονες του συναδέλφου, η εκάστοτε Πολεοδομική Υπηρεσία, θα χρησιμοποιήσει την απάντηση του Τ.Ε.Ε ως '' βάση Νόμου '' για να ισχυρισθεί την παλαιότητα του ακινήτου ή απλά θα ποιεί την πάπια και θα καλύπτεται πίσω απο την βεβαίωση του Δημάρχου, η οποία - όπως αφαλώς γνωρίζετε - δεν θα έχει καμιά ισχύ στα Διοικητικά Δικαστήρια (άκυρη λόγω της υπ' όψιν εγκυκλίου) ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απάντηση του ΤΕΕ αλλά του ΥΠΕΣ.

 

vartz10, νομίζω πως αν έχεις πάρει βεβαίωση από την πολεοδομία ως προϋφιστάμενο του 55, δεν μπορεί κανένας να σε κάνει τίποτα εκτός αν αποδείξει πως δεν είναι προ του 55.

Ίσως με την έκδοση μικρής κλίμακας έγινε η διαδικασία από την πολεοδομία.

Αν δεν έγινε, σου προτείνω να την κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με την βεβαίωση από το Δήμο πάρε έγγραφη βεβαίωση από πολεοδομία ότι το κτίριο είναι νόμιμο.

Δεν ξέρω τη διαδικασία αλλά έχω δεί έγγραφο πολεοδομίας το οποίο μνημόνευε τη βεβαίωση του Δήμου, είχε πάνω και φωτογραφία του ακινήτου και είχε σφραγιστεί για ρευματοδότηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συναδελφοι καλησπερα.

Η περιπτωση μου ειναι η εξης:

εχει βγει κοινοτικη αδεια για αποθηκη για 50τ.μ.(νομιμο αυτο) σε χωριο,αλλα ο πελατης μου εχτισε αποθηκη 100τ.μ.!!!Και τωρα θελει να βαλει φωτοβολταικα πανω στην στεγητης αποθηκης!θα πρεπει να νομιμοποιησουμε τα υπολοιπα 50τ.μ. με αδεια κανονικη?τι θα χρειαστει να κανω?

ευχαριστω και περιμενω απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα.

Έχω ένα χωράφι εκτός σχεδίου πόλης 1400τμ και θέλω να το κάνω μπαχτσέ.Θα ηθελα να μου πεί όποιος ξέρει αν μπορώ να το περιφράξω (και τι περίφραξη επιτρέπετε),αν μπορώ να χτίσω μέσα μικρή αποθήκη (~30τμ) και αν μπορώ να χτίσω μικρή τουαλέτα με βόθρο.Τι χαρτιά χρειάζονται,τι άδειες χρειάζονται κτλ.

Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά το χωράφι είναι 27,5μ από τον δρόμο με διαστάσεις ~29μΧ48,5μ.

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.