Μετάβαση στο περιεχόμενο

SAP2000 -Πρόβλημα σφάλματος


SteliosCivil

Recommended Posts

Βάζω έναν μονοβάθμιο ταλαντωτή δηλαδή ένα παλούκι με στοιχεία :

  • frame section : rectangular with d1=d2=0,1 m
     
  • h=1 m
     
  • E=4 000 000 kN/m^2
     
  • Αυτά δίνουν δυσκαμψία Κ = 100 kN/m (Από την σχέση για μονόπακτο Κ = 3ΕΙ/h^3)
     
  • Δίνω και μάζα στον κόμβο στην κορυφή του παλουκιού m = 1 ton
     
  • Με βάση αυτά τα στοιχεία η περιόδος πρέπει να βγει : Τ = 2π ριζα (m/k) = 1/2π= 0,628...

 

 

Κάνοντας όμως modal analysis στο SAP μου βγάζει 0,63076

και δεν μπορώ να το διορθώσω με τπτ.

Δεν ξέρω τι επηρεάζει το αποτέλεσμα.

 

Το ίδιο μου βγάζει και για eigen και για ritz vectors.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως λαμβάνει και τη μάζα του στοιχείου?

 

Δεν έχω βάλει μάζα στο στοιχείο.

Το weight per unit volume στον ορισμό του του υλικού το έχω βάλει 0.

Link to comment
Share on other sites

Το SAP συνεκτιμά στην δυσκαμψία και το έργο των τεμνουσών, κάτι που προφανώς δεν έκανες εσύ...

Πήγαινε στο define\section properties\frame sections και στο modifiers της διατομής σου βάλε έναν μεγάλο πολλαπλασιαστή (ας πούμε 100) στο shear area in 2 & 3 direction. Θα πάρεις πολύ καλή τιμή ιδιοπεριόδου...

Link to comment
Share on other sites

Το SAP συνεκτιμά στην δυσκαμψία και το έργο των τεμνουσών, κάτι που προφανώς δεν έκανες εσύ...

Πήγαινε στο define\section properties\frame sections και στο modifiers της διατομής σου βάλε έναν μεγάλο πολλαπλασιαστή (ας πούμε 100) στο shear area in 2 & 3 direction. Θα πάρεις πολύ καλή τιμή ιδιοπεριόδου...

 

Είσαι μεγάλος.

Link to comment
Share on other sites

Οταν το SAP βγάζει λάθος αποτελέσματα, λάθος κάναμε εμείς και όχι το SAP. Νόμος.

Ακριβώς όπως το λέει ο AlexisPap είναι. Στις επιλύσεις με χέρι ποτέ δεν συνυπολογίζουμε τα έργα των τεμνουσών. Γιαυτό το λόγο αν θέλουμε να υπάρχει σύγκλιση βάζουμε το shear area μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Το SAP είναι καλό πρόγραμμα?

 

Τι εννοείς "καλό" συνάδελφε;

- Σε σχέση με το nastrad το ansys;

- Σε σχέση με το sofistik;

- Σε σχέση με το fespa;

 

Καλό είναι. Το ελαφρύτερο και απλούστερο (τουλάχιστον μέχρι τις πρόσφατες εκδόσεις) πρόγραμμα ανάλυσης γενικής χρήσης...

 

Μέχρι την έκδοση 7 είχε και πολύ καλό documentation, που όμως κάπου χάθηκε στην πορεία...

Link to comment
Share on other sites

Απορία Νο2.(πιο ψαγμένη)

 

Τον προηγούμενο πρόβολο τον συνδέω κάθετα (στο ελεύθερο άκρο του) με σταθερό σημείο (πακτωμένο) χρησιμοποιώντας ένα gap link. (δλδ το σύστημα έχει μορφη Γ)

 

Δίνω non-linear ιδιότητες στο gap link με open=0, effective linear stiffness= non-linear stiffness = 100 000

Κάνω modal analysis και μου βγάζει μια περίοδο 0,019 που απ' οτι υπολογίζω οφείλεται στο ότι λαμβάνει και την δυσκαμψία του gap link στην συνολική του συστήματος.

 

ΕΝΩ αν βάλω effective linear stiffness= 0 και non-linear stiffness = 100 000

 

βγαίνει κανονικά η περίοδος 0,628 που θέλω.

 

Γιατί συμβαίνει αυτό? Κι αν θέλω να χρησιμοποιήσω το gap link σε linear analysis πως θα το κάνω χωρίς η δυσκαμψία του να επηρρεάζει την δυσκαμψία του συστήματος?

[Φιλοσοφική απορία: Θεωρητικά η διαφορά linear και non-linear analysis είναι ότι στην linear οι ιδιότητες του υλικού (K,C) παραμένουν σταθερές κατά την διάρκεια της ανάλυσης ενώ στην non-linear μεταβάλονται. Όμως με βάση ποιον νόμο μεταβάλλονται? Κανονικά δεν θα έπρεπε να του δώσω το διάγραμμα τάσεων παραμορφώσεων το υλικού? Δηλαδή το πως μεταβάλεται το Κ συναρτήσει του δ? Τί κάνει ακριβώς το SAP?]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.