Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγροτεμάχιο σε ζώνη Natura


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Αγροτεμάχιο σε ζώνη Natura (που είναι υπό ένταξη σε Natura ακόμα δεν έχει οριστικοποιηθεί με ΦΕΚ) μπορεί να οικοδομηθεί και μάλιστα ως βιομηχανικό?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

αν έχει ενταχθεί στο πρόγραμμα, τότε για 5 χρόνια νομίζω κατά 99% πως δε γίνεται...

σου το λέω σαν μηχανικός αλλά πρωτίστως σαν αγρότης που έχω χωράφια στο NATURA.

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως, εγώ νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Οι περιοχές νατούρα και οι όροι τους οριστικοποιούνται με το ΦΕΚ. Μέχρι να εκδοθεί αυτό κάθε τέτοια περιοχή θεωρείται "υπό ένταξη" και οι τυχόν δεσμεύσεις μπαίνουν στη μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι το θέμα είναι ανοικτό και αποφασίζει το Τμήμα Φυσικού Περιβάλλοντος του ΥΠΕΧΩΔΕ. Όμως δεν γνωρίζω καμιά περίπτωση που να δόθηκε έγκριση.

Θα με ενδιέφερε και μένα να μάθω περισσότερα για το τι ισχύει σ' αυτές τις περιοχές...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Αυτό για τα 5 χρόνια φίλε stefanako γιατι το λες? Δεν το εχω ακουσει καπου. vapan θα μπουν στην προμελέτη περιβαλοντικών επιπτώσεων...κακό μου κάνει..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Αυτό για τα 5 χρόνια φίλε stefanako γιατι το λες? Δεν το εχω ακουσει καπου. vapan θα μπουν στην προμελέτη περιβαλοντικών επιπτώσεων...κακό μου κάνει..

 

καλημέρα.

λοιπόν... αν είναι απλά στη ζώνη NATURA τότε μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. Αν όμως ο ιδιοκτήτης το έχει δεσμεύσει στο πρόγραμμα(παίρνει μια επιδότηση ετησίως για κάθε στρέμα) τότε για 5 χρόνια όχι απλά δε μπορείς να χτίσεις, αλλά το μόνο που σου επιτρέπεται είναι να κόβεις τα χόρτα.

συμπερασματικά, αν απλά η περιοχή ειναι στο πρόγραμμα, τότε απλα δίνει την ευκαιρία στον ιδιοκτήτη του αγροτεμαχίου να το εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.