Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέρμανση Πισίνας


geohan7

Recommended Posts

geohan7

 

Υπάρχουν δύο στάδια.

α)Την πισίνα την θερμαίνεις

β)Την συντηρείς θερμή

 

Η θερμική άνεση στην πισίνα ξεκινάει περίπου στους 26-28 βαθμούς για οικιακές εφαρμογές.

 

Οπότε το το στάδιο "α)" κάντο και σε 5 μέρες, δεν τρέχει τίποτα.Απλά υπολόγισε τις απώλειες από την πισίνα, ώστε ο λέβητας ή τα ηλιακά ή η αντλία θερμότητας σου ή κάτι άλλο, να μπορούν να τις υπερνικούν..

 

Σε ευχαριστώ που προσπαθείς να βοηθήσεις αλλα όπως είπα και πιο πάνω το πρόβλημα μου δεν είναι ηλεκτρολογικού αλλα μηχανολογικού ενδιαφέροντος.Τα γνωρίζω αυτά που μου είπες και τα έχω λάβει υπ'όψιν.Αυτό που ζητάω είναι να μου πεί κάποιος ο οποίος γνωρίζει ειτε εμπειρικά είτε θεωριτικά εάν η γενήτρια που πρέπει να βάλω για τις συγκρεκριμένες διαστάσεις είναι αυτη που έχω διαλέξει ή αν χρειάζεται άλλου μεγέθους...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται ρε συ.

 

Τι πισίνα είναι? Ιδιωτική, κοινόχρηστη, κολυμβητήριο? Όσο αυξάνεται η χρήση της, τόσο αυξάνονται οι απώλλειες από εξάτμιση.

 

Θα μπαίνει κάλυμμα το βράδυ?

 

Τα μπετά της πισίνας είναι μονωμένα?

 

Τι συνθήκες (θερμοκρασία - υγρασία) θα έχει ο αέρας του χώρου?

 

Τα παραπάνω όσο αφορά τις ημερήσιες απώλλειες. Όσο αφορά την εκλογή του εναλλάκτη δες και τα παρακάτω:

 

Πόσες ώρες την μέρα θα δουλεύει η ανακυκλοφορία? Πως γίνεται η χλωρίωση? Αν μπαίνουν ταμπλέτες στα skimmer ή στο κανάλι υπερχείλισης, είναι ένας λόγος παραπάνω να μην παραβιαστει το ωράριο της ανακυκλοφορίας για τη θέρμανση της πισίνας, για να μην υπερχλωριωθεί το νερό. [Edit] μάλον δεν τρέχει και τίποτα τώρα που το ξανασκέφτομαι, αφού έτσι και αλλιώς οι ταμπλέτες θέλουν τακτικό έλεγχο του χλωρίου στην πισίνα. Σε κάθε περίπτωση όμως καλό είναι να μην παραταθεί το ωράριο της ανακυκλοφορίας πέρα από το επιθυμιτό [/Edit]

 

Επίσης θα μπει ξεχωριστός λέβητας για την πισίνα, ή θα εξυπηρετείται από άλλον λέβητα? Αν ισχύει το δεύτερο είναι καλό να μεγαλώσεις τον εναλλάκτη για να μη δουλεύει συνεχώς ένας λέβητας πχ 100.000Kcall για έναν μικρό εναλλάκτη. Από την άλλη δεν θες να γονατίζει το σύστημα όταν θα ζεσταίνεται η πισίνα... Θέλει λίγο μελέτη.

 

Αφού θες εμπειρική εκτίμιση-επιβεβαίωση, ημερήσιες απώλλειες 200.000Kcal είναι ένα νούμερο που παίζει για αυτή την πισίνα. Όπως είπα βέβαια εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και μπορεί να διπλασιαστεί και βάλε, ή να γίνει το μισό και βγάλε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.