Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Επαδιαχωρισμός καταστημάτων διαφορετικών ιδιοκτησιών χωρις επέμβαση στον ΦΟ


napo

Recommended Posts

Υπαρχουν δύο καταστηματα 50 μ2 εκαστο . Το πρωτο ιδιοκτησίας μου το ομορο αλλου. Δεν υπαρχει διαχωριστικος τοιχος . Ενοικιαζονταν μαζι . Τώρα θελω να τον αναγειρω .

Τι αδεια χρειαζομαι ; Μικρής ή όχι ; Αν θελει αδεια πρεπει να συναινεσει και ο ομορος η όχι ;

Εβγαλα μικρής και με σταματησε η πολεοδομια . Εχω αυριο αυτοψια . Πριν πεντε μηνες κατεθεσα δικαιολ. για κανονικη αδεια - δεν μου απαντησαν εωσ σημερα . Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Πριν πεντε μηνες κατεθεσα δικαιολ. για κανονικη αδεια - δεν μου απαντησαν εωσ σημερα

κάτι δεν μας λες σωστά

καταρχάς αν πράγματι κατέθεσες φάκελο για οικοδομική άδεια τότε έχεις μηχανικό

τι γνώμη έχει;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν δύο καταστηματα 50 μ2 εκαστο . Το πρωτο ιδιοκτησίας μου το ομορο αλλου. Δεν υπαρχει διαχωριστικος τοιχος . Ενοικιαζονταν μαζι . Τώρα θελω να τον αναγειρω .

Τι αδεια χρειαζομαι ; Μικρής ή όχι ; Αν θελει αδεια πρεπει να συναινεσει και ο ομορος η όχι ;

Εβγαλα μικρής και με σταματησε η πολεοδομια . Εχω αυριο αυτοψια . Πριν πεντε μηνες κατεθεσα δικαιολ. για κανονικη αδεια - δεν μου απαντησαν εωσ σημερα . Ευχαριστω !

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείστε σωστή ορθογραφία και τόνους, τόσο στους τίτλους των θεμάτων όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

αρχικα μου ειπε μικρης κλιμακας. 20/01/2010 εκδοση .Εγινε καταγγελία απο τον ομορο κατα την ανοικοδομησή του . 20/05/2010 . Κατεθεσε εκ νεου αδεια δομησης 25/05/2010 - οχι απαντηση εωσ σημερα . Ειδοποιήθηκα για αυριανη αυτοψια 01/12/2010 , σε σχέση με την καταγγελία τησ 20/05/2010 ! Τι τελικά ισχύει ;

Link to comment
Share on other sites

απορώ που δεν διευκρινίστηκε το θέμα από την αρχική άδεια μικρής κλίμακας

ορισμένες πολεοοδμιες αποκλέιουν την άδεια μικρής κλίμακας για τέτοιες περιπτώσεις διαχωρισμου καταστημάτων

(και αό ότι βλέπω κάτι ξέρουν)

 

για τη νέα άδεια ξαναρώτα το μηχανικό σου σε ποιο στάδιο βρίεκεται, ποιος χρεώθηκε το φακελο, τι παρατηρήσεις υπάρχουν στο φυλλο ελέγχου κλπ

 

για την αυριανή αυτοψία παίρνεις μαζί σου την άδεια μικρής κλίμακας και τον ΑΠ της νέας και ισχυρίζεσαι πως ηταν νομιμη η διαδικασία

 

για τη νέα άδεια θα ζητήσουν συναίνεση στην πολεοδομια

αν ο όμορος αρνηθεί εσύ είσαι ο δικηγόρος, εσύ ξέρεις πως θα κινηθείς

από όσο ξέρω κάνεις ασφαλιστικά μέτρα και με το ζορι δέχεται

 

υγ η άδεια εργασιών μικρής κλίμακας ισχύει για 6 μήνες

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεσοτητα . Απλα η απουσια μου στο εξωτερικο για μηνες επετρεψε τα ανωτερω.

Εισαι σιγουρη για την υποχρεωτικη συναίνεση του ομορου ιδιοκτήτη ;

( Νομοθεσια προχειρη ; )

Αν οικοδομησω το διαχωριστικο μη φεροντα τοιχο αποκλειστικα στην δικη μου ιδιοκτησία καθ' ολο το πλατος του ; Καλύπτομαι ;

Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

( Νομοθεσια προχειρη ; )

εδώ είναι το πρόβλημα,

άμα υπήρχε σαφής νομοθεσία δε θα ειχε δημιουργηθεί από την αρχή το πρόβλημα

ουτε η κάθε πολεοδομία θα αντιμετώπιζε διαφορετικά το θέμα

------

για τον τοίχο δε θεωρώ πως καλύπτεσαι

όμως αν είναι να ξεμπερδέψεις με το γείτονα πρότεινέ το

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.