Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτρεπόμενο μπάζωμα εκτός σχεδίου


kosgeo

Recommended Posts

Καλημέρα

είμαι καινούργιος στο forum αλλά παλιός μηχανικός που δεν ασχολούμαι όμως με άδειες. Μένω εκτός σχεδίου. Στο όμορο οκόπεδό μου (12 στρ) ο γείτονας έβγαλε άδεια και έχει αρχίσει να μπαζώνει τα 3/4 περίπου του οικοπέδου του (περί τα 8 - 9 στρ.), κουβαλώντας άπειρο χώμα, αρχίζοντας από 0 και φθάνοντας ήδη σε μία πλευρά το +2,5 έως +3,0μ.

Μπορεί να με πληροφορήσει κανείς αν αυτή η διαδικασία είναι νόμιμη ή η οποιαδήποτε διαμόρφωση του εδάφους που επιτρέπεται σε νέα οικοδομή γίνεται με την ανατοποθέτηση - διαμόρφωση του ήδη υπάρχοντος εδάφους;

Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως οποιαδήποτε βοήθεια.

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Πρόχειρα να σου απαντήσω ότι δεν είναι νόμιμο... σε καμία περίπτωση δεν αλλάζουμε το φυσικό έδαφος σε τόσο μεγάλη κλίμακα... το σπίτι προσαρμόζουμε στο οικόπεδο με περιορισμένες διαμορφώσεις, όχι το αντίθετο!

Link to comment
Share on other sites

Καλα τον συμφερει οικονομικα και κανει τετοιο πραγμα?

Ειναι οικοπεδο με κλιση?Μπαζωνει την χαμηλη του πλευρα?

Link to comment
Share on other sites

Πρόχειρα να σου απαντήσω ότι δεν είναι νόμιμο... σε καμία περίπτωση δεν αλλάζουμε το φυσικό έδαφος σε τόσο μεγάλη κλίμακα... το σπίτι προσαρμόζουμε στο οικόπεδο με περιορισμένες διαμορφώσεις, όχι το αντίθετο!

 

___________+1___________

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

και εγώ υποπτεύομαι οτι δεν είναι νόμιμο το μπάζωμα σε τόσο μεγάλη έκταση, αλλά δεν έχω βρει συγκεκριμένες διατάξεις που να μπορώ να βασιστώ. Στην συγκεκριμένη περίπτωση γίνεται αλλαγή του τοπίου και όχι διαμόρφωση εδάφους για την υποδοχή της συγκεκριμένης οικοδομής.

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

η παρ16 του άρθρου 2 του ΓΟΚ εφαρμόζεται και εντός και εκτός σχεδίου και σχετική είναι η απόφαση ΣτΕ 4340/09-02-1998 και τα Εγγρ.250/22-01-2204 και Εγγρ.30171/10-01-1995

επίσης το άρθρο 17 του ΓΟΚ ορίζει ότι η επέμβαση στο έδαφος (εκσκαφή-επίχωση) επιτρέπεται για την προσαρμογή του κτιρίου στο έδαφος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.