Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Αρχιτεκτονικά - Ισχύοντες ΓΟΚ


Rover

Recommended Posts

Κατασκευάζω μια προσθήκη Γ' ορόφου (άδεια 2010). Ο μηχανικός στο διάγραμμα κάλυψης της άδειάς μου έχει προβλέψει Δώμα και Μηχανοστάσιο ασανσέρ ύψους 2.20 μ. (πρόβλεψη ΓΟΚ 1985 από ότι κατάλαβα - οι παλιές άδειες των 2 υπαρχόντων ορόφων ήταν του 1989 και 1990 αντίστοιχα). Όμως όλη η άδεια, γίνεται με το νέο ΓΟΚ όπως είναι αντιληπτό. Μήπως θα έπρεπε και αυτά να βγουν στα 2.40μ. όπως αναγράφεται στο ΓΟΚ 2000, ή έχει τροποποιηθεί κάτι στο μεταξύ, ή πρέπει απλά να πάω με τον παλιό ΓΟΚ ?

 

Αν τελικά μπορώ να πάω στο 2.40μ. , τι πρέπει να κάνω πριν ρίξω τα μπετά ?

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Rover

Μπορείς να το κάνεις 2,40 αν δεν υπάρχει πρόβλημα ιδεατού στερεού.

Χρειάζεται όμως και κάποια ενημέρωση; φακέλου όπου στις τομές το 2,20 να γίνει 2,40 και να υπολογισθεί (και ελεγχθεί) εκ νέου ο συντ. όγκου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το ύψος το θέλω αφού μπορώ να το έχω (πρόβλημα ιδεατού στερεού δεν υφίσταται). Για την ιστορία, θα σας γράψω αύριο μεθάυριο τι απαντήσεις θα πάρω. Αν θέλει κάποιος άλλος να πει τη γνώμη του, ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

Ολα καλά, πάμε 2.4μ. είχε γίνει λάθος copy-paste από τις άδειες του ΓΟΚ 1985...

Μερικές φορές πρέπει τελικά να διαβάζουν τον ΓΟΚ και οι μη μηχανικοί (και να ποστάρουν στο michanikos.gr) για να βγαίνει άκρη. Τι να πω...

 

Ευχαριστώ georg coco ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.