Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ράφια από γυψοσανίδα


architettura

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!

σχεδιαζω για ενα σαλονι ραφια απο γυψοσανιδα με πολυ μικρα σποτ για φωτισμο.

στα συγκεκριμενα ραφια θα μπουν διακοσμητικα.

απο κατω ακριβως εχει υποδοχη για την τηλεοραση και θα ηθελα να συνεχισω με το ιδιο υλικο..

μπορει να γινει με μεταλικη κατασκευη και γυψοσανιδα ετσι ωστε να κρατησει το βαρος της τηλεορασης cd player και οτιδηποτε αλλο μπορει να τοποθετηθει κοντα στην τηλεοραση....?γινεται?υπαρχει καποιο εγκυρο site που μπορω να κοιταξω για την κατασκευη??

σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το site Knaouf , όπου έχει όλες τις κατασκευαστικές λεπτομέρειες σε dwg.

Βασικά αυτό που θέλεις γίνεται, αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς για το πόσο "κομψό" θα είναι το τελικό αποτέλεσμα, δεδομένου ότι το σημείο της TV είναι σημείο "κεντρικού ενδιαφέροντος" σε ένα σπίτι. Οι διατομές που θα σου προκύψουν θα είναι αρκετά "δυνατές" και τα τελειώματα-γωνίες στην γυψοσανίδα δεν είναι πάντα και τα καλύτερα.

Εγώ στην περίπτωσή σου για τα ποιό βαριά, "εντάσσω" μία ξύλινη κατασκευή, φανερή-κρυμμένη, απλή-σύνθετη, ακριβή-φθηνή ανάλογα, αλλά πάντως ξύλινη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει πολλές φορές ράφια από γυψοσανίδα και θεωρώ ότι το αποτέλεσμα είναι καλό. το πάχος του ραφιού είναι περίπου 7εκ. και αν μελετήσεις το σχέδιο νομίζω ότι οι 7 πόντοι δεν φαίνονται αντιαισθητικοί. Αντίθετα, από τη στιγμή που θες να βάλεις επάνω κάτι βαρύ όπως η τηλεόραση θες το ράφι να έχει ένα πάχος για να φαίνεται και στο μάτι ανθεκτική η κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.