Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλία Θερμοδυναμικής-Ρευστομηχανικής


30f

Recommended Posts

Ρευστομηχανική πάνω σε τι αντικείμενο ρευστού? Νερό, Αέρας, Ατμός, άλλα χημικά?

Για ρευστομηχανική στην πράξη, θα συνιστούσα την ASHRAE.

 

Για θερμοδυναμική τον Τζιόλα. Απλό και κατανοητό.

Link to comment
Share on other sites

Ρευστομηχανική πάνω σε τι αντικείμενο ρευστού? Νερό, Αέρας, Ατμός, άλλα χημικά?

Η απλή περιήγηση στο site και η είσοδος στις λεπτομέρειες κάποιου συγγράματος που κατά περίπτωση παρουσιάζει ενδιαφέρον , εξηγεί αναλυτικά περί τίνος πρόκειται.

 

Όποιος ενδιαφέρεται , απλά μπαίνει , επιλέγει και "κατεβάζει".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και απο εμένα,

 

είμαι φοιτητής μηχ.μηχ και έχω να προτείνω 1 και μόνο συγγραφέα για Θερμοδυναμική,Μετάδοση Θερμότητας και Ρευστά. Τον Τούρκο, Yunus Cengel.

 

Στην Θερμοδυναμική, έχει γράψει αυτο του Τζιόλα για το οποίο μιλάνε όλοι, που είναι δίτομο και περιέχει τα πάντα για να πάρεις μια εικόνα καλή.

 

Ο ανθρωπος είναι δάσκαλος και για την ακρίβεια, σε παίρνει σκαλί σκαλί και σου εξηγεί τα πάντα με σαφήνεια.

Πρόσφατα μάλιστα έγραψε και βιβλίο για τα Ρευστά, το οποίο όμως είναι ακόμη αμετάφραστο.Η 2η SI έκδοση έιναι εδώ, αν και εγω το αγόρασα απο το ebay μαζί με DVD και μεταφορικά με 55ευρώ.

 

ΔΕΝ προτείνω κανένα ελληνικό για ρευστά αν και έχω ακούσει καλά λόγια για ένα βιβλίο που έχουν στους μηχανολόγους πάτρας (?). Εμάς, του Γούλα μας δίνουν και είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Αλλά και άλλα που αγόρασα προκειμένου να καταλάβω τι παίζει σε βάθος, δεν με κάλυψε κανένα.

 

Cengel και πάλι Cengel

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.