Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Επιλογή Ξύλινου Δαπέδου


bor

Recommended Posts

Καλησπερα,

Θα εκτιμουσα τη βοηθεια σας στο ακολουθο ερωτημα,

Προσπαθω να αποφασισω μεταξυ καρφωτων και πλωτων ξυλινων δαπεδων. Υπερεχει καποιο εκ των δυο, κι αν οχι ποια τα πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα τους?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείστε σωστή ορθογραφία και τόνους, τόσο στους τίτλους των θεμάτων όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ bor

 

πρίν παμε στα δάπεδα θα πρέπει να δούμε το υπόστρωμα. Τι ακριβώς απαιτήσεις έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για την γρηγορη ανταποκριση, τι εννοειτε οταν αναφερεστε σε απαιτησεις? (π.χ αντοχη, ηχομονωση)

Θελω να επενδυσω ενα τριοροφο με επαρκη ηχομονωση οπου θα διαμενουν μικρα παιδια.

Πειτε μου τι αλλες πληροφοριες θα βοηθουσαν.

Link to comment
Share on other sites

Καρφωτό με κενό ανάμεσα με το σκυρόδεμα και ενδιάμεσα "πατατακι" ηχομονωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλα δεν απαντιεται τοσο ευκολα η ερωτηση μεσα απο ενα φορουμ.

Αν θες απαντηση ως προς το τι ειναι καλυτερο το laminate ή το παρκε, νομιζω δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης.Εννοειται το φυσικο ξυλο για πολλους και διαφορους λογους.Προσοχη...συγκρινω ενας καλης ποιοτητας laminate ( μπορει να φτασουν και τα 60Ε/τ.μ) με ενα αντιστοιχα καλης ποιοτητας πατωμα παρκε ( ιδια τιμη και πιο πανω ακομα).

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω οτι το θεμα εχει διαφορες πτυχες, ομως μπορειτε να κανετε συντομη αναφορα στα βασικα πλεο/μειονεκτηματα?

(ναι, το laminate ειναι εκτος συζητησης)

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρια απο αλλα πλωτα δαπεδα πλην των laminate, δεν εχω και απ οσο ξερω δεν χρησιμοποιουνται ευρεως...

Συνηθως καταφευγουν στη λυση του παρκε και εκει επιλεγεις αν θα ειναι καρφωτο ή κολλητο....

 

Το laminate παντως μην το υποτιμας.

Δεν μιλαω προφανως για lamianate των 10Ε.

Στο ξαναλεω, υπαρχουν και με 60Ε σε σανιδες των 2,00μ κοντα με επενδυση ξυλου...

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω, αν και η χρηση των ξυλινων πλωτων δεν ειναι συχνη (κι αρα η εγκατασταση τους απο συνεργειο μπορει να γινει προβληματικη), εχει καποιος εμπειρια προβληματος η γνωση συγκριτικου μειονεκτηματος του δρυινου πλωτου σε σχεση με το καρφωτο?

Link to comment
Share on other sites

έχω περίπτωση έτοιμου πατώματος, ελαφρομπετόν όπου καλούμαι να το επενδύσω με ξύλο ή πλακάκι να προτιμήσω το ξύλο? Θα έχω προβλήματα πχ ηχομόνωσης? Εχω ενημερωθεί για το πηχάκι όπου θα μεσολαβεί όπου συνορευει πχ το πάτωμα με μπαλκονόπορτες δεν με πειράζει πρόκειται για γραφειακούς χώρους. Θα έχω πρόβλημα αν το ιδιο δάπεδο, laminate το προτιμήσω και σε κατοικίες και σε γραφεία?Δεν μιλώ για ακριβό υλικό, ένα απλό laminate των 23 - 30 €, πρέπει να προσέξω κάτι κατα την κατασκευή?

Δεν γνωρίζω την μέση τιμή εμπορίου των παραπάνω υλικών οι τιμές που αναφέρω είναι αυτές που βρίσκω εγώ σαν κατασκευαστής αν αγοράσω μεγάλη ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.