Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο παροχής με χρωστούμενα


Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

Είμαι Γεωλόγος και εργαζομαι ως ελεύθερος επαγγελματίας τα τελευταία χρονια. Τελευταία δούλεψα ώς εξωτερικός συνεργάτης μιας εταιρείας για την παρακολούθηση της κατασκευής ενός έργου που έγινε στην επαρχία.Έχω υπογράψει σύμβαση έργου όπου σε αυτό είχε συμφωνηθεί η πληρωμή μου με το μήνα.Η σύμβαση μου τελείωσε τον Απρίλιο όπου για τους μήνες Ιανουάριο με Απρίλιο δεν με είχαν πληρώσει. Μετά από δικές μου ενοχλήσεις μου έδωσαν ένα μερος των χρημάτων τον Αύγουστο, ένα άλλο μέρος τον Νοέμβριο κ ακόμα υπολείπεται ένα μικρο μέρος των χρημάτων. Τώρα ζητάνε να τους κόψω το δελτίο παροχής για τα χρήματα που μου έχουν δώσει, αλλά εγώ τους ζητάω να με εξοφλήσουν προκειμένου να τους κόψω το συνολικό ποσο. Εκείνοι αρνούνται κ σήμερα με ενημέρωσαν ότι εχουν λεει το δικαίωμα να κόψουν αυτοί το δελτίο παροχής με το ποσό που θέλουν και να το στείλουν στην εφορία μου αν δε το κανω εγώ τις επόμενες μέρες.Αυτό μπορούν να το κάνουν τόσο εύκολα και επίσης δεν υπάρχει καπιος τρόπος να κόψω το δελτίο με το συνολικό ποσό αλλά να αναφέρεται κάπου οτι το φπα μαζι με το ποσό το τελευταίο δεν τα έχω εισπραξει και να τους υποχρεώνει σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα να με εξοφλήσουν?

Ευχαριστώ πολύ και οποιαδήποτε γρήγορη απόκριση θα με βοηθούσε.

Μαρκέλλα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί δε κάνεις κάτι άλλο (γνώμη μου βέβαια): Κόψε ΑΠΥ με το ποσό που μέχρι τόσο σου έχουν πληρώσει και μετά, όταν σου πληρώσουν και το άλλο, κόψε 2ο ΑΠΥ...

 

Εγώ πρώτα πληρωνόμουν και μετά έκοβα ΑΠΥ... Όχι και να πληρώνουμε ΦΠΑ χωρίς να έχουμε πληρωθεί...

 

Πάντως ωραία εξηγηθήκανε... Σου την λένε κιόλας... Θα φροντίσω στην επόμενη δουλειά να είμαι μισθωτός και όχι με μπλοκάκι ώστε να γλιτώσω τέτοιες ταλαιπωρίες..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά δεν θέλω να τους κόψω τίποτα για να με ξεχρεώσουν!!!αλλα πραγματικά θα ήθελα να μάθω αν μπορούν να κάνουν αυτό που λένε έτσι απλά.

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω... Χρειάζεται η σφραγίδα και η υπογραφή σου για να κοπεί ένα ΑΠΥ... Εκτός και αν ξέρουν από καμμιά λαμογιά...

 

Πάντως, από την στιγμή που σου πληρώσαν ένα μέρος, οφείλεις να τους κόψεις και συ το αντίστοιχο ΑΠΥ, ώστε και αυτοί να δείχνουν ως έξοδο την πληρωμή σου και συ να δικαιολογήσεις τα εσοδά σου... Ξέρω, δεν είναι κανα τρομακτικό ποσό εκατομμυρίων, αλλα τα σύκα σύκα...

 

Πάντως σε συμβουλεύω να μην παρατραβήξεις το σκοινί... Αν δεις ότι επιμένουν να μη σου πληρώνουν το υπόλοιπο, προσπάθησε να κάνεις και μια ήσυχη συζήτηση μαζί τους...

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό το πρόβλημα σου.

 

όπως το βλέπω, εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να κοψεις ΑΠΥ για τα χρήματα που εχεις ηδη λάβει.Γιατι δεν ξερω τι μπορεί να κάνουν, αλλά ανά πάσα στιγμή αποδεικνύουν πως εχεις πάρει μαυρα χρήματα.

 

Για τα λεφτά που σου χρωστάνε, είναι αλλο ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι chironis, δίκιο έχεις... Αλλά αν δεν κόψει η Μαρκέλλα ΑΠΥ, η εταιρεία δε θα μπορέσει να κλείσει τις λογιστικές καταστάσεις της για το 2010 και μπορεί να την κατηγορήσουν για μαύρο χρήμα... Οκ, είναι και υπερβολή, αλλά δε ξέρεις ποτέ πως κάποιος μπορεί να χειριστεί τέτοιες καταστάσεις...

 

Από την στιγμή που έχει πληρωθεί για Α ποσό, πρεπει να κόψει ΑΠΥ για το Α ποσό... Αν η εταιρεία έχει κρατησεί αποδεικτικό από τράπεζα ή κάπως αλλιώς και η Μαρκέλλα αρνηθεί να κόψει, μπορεί να της στείλει και κανα εξώδικο...

Link to comment
Share on other sites

Ε τώρα, και αυτό που λες δεν είναι σωστό... Αφού την πληρώσαν ένα ποσό οφείλει νομικά να κόψει ΑΠΥ αλλιώς θα βρει κανά μπελά...

Και μην δαιμονοποιούμε τις εταιρείες... Εντάξει, η συγκεκριμένη άργησε να πληρώσει αλλά δεν σημαίνει ότι είναι ο διάβολος προσωποποιημένος...

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ να μη κλεισει λογιστικά το οικονομικό έτος η εταιρεία,στο φινάλε αυτή φταίει ,αντε

με τους ξεφτύλες.

 

Αυτοί μπορεί να ειναι ξεφτίλες, αλλά αν θέλουν, αποδεικνύουν πως της εχουν καταθέσει χρήματα, ΑΠΥ δεν εκδόθηκε, άρα φοροδιαφυγή.ΑΠό την άλλη, δεν ξέρω με τι τρόπο μπορεί να διεκδικήσει την αμοιβή που απομένει. Ειναι αλλο το ένα , και άλλο το άλλο.

 

(Αν το Δημόσιο σου ειχε αργήσει την επιστροφή φόρου, νομίζεις πως θα ειχες δικαίωμα να μην του αποδώσεις ΦΠΑ???)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.