Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό στο TU DELFT


Recommended Posts

Έχω ακούσει ότι στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο τα δίδακτρα είναι σχετικά φθηνά για μεταπτυχιακό. Ρίχνοντας όμως μια ματιά στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου είδα ότι για ένα 2ετές MASTER απαιτούνται 12.500 ευρώ. Μπορεί να μου κάποιος για τις υποτροφίες στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο? Πόσα είναι τελικά τα δίδακτρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

νικο τελικα για εμας τους κατοικους της Ε.Ε. τα διδακτρα ειναι 1700 ευρω τη χρονια.Παλι καλα!!Θα ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις αν χρειαζεται στο συγκεκριμενο πανεπιστημιο καλος βαθμος πτυχιου..

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο τα δίδακτρα είναι σχετικά φθηνά για μεταπτυχιακό. Ρίχνοντας όμως μια ματιά στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου είδα ότι για ένα 2ετές MASTER απαιτούνται 12.500 ευρώ. Μπορεί να μου κάποιος για τις υποτροφίες στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο? Πόσα είναι τελικά τα δίδακτρα?

 

Γειά σας παιδιά,

είχα κάνει κι εγώ αίτηση για το Delft, με δέχτηκαν, αλλά προτίμησα άλλο πανεπιστήμιο τελικά για μεταπτυχιακό.

Τα δίδακτρα τότε ( 2008 ) ήταν 1500 ευρώ περίπου. Άρα κάπου εκεί θα είναι τώρα.

Είναι πολύ καλό πανεπιστήμιο και το Master γίνεται στα Αγγλικά.

Δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις στη βαθμολογία του TOEFL για την επάρκεια στη γλώσσα (π.χ. σε σχέση με μεγάλα πανεπιστήμια της Αγγλίας) και όσον αφορά τον βαθμό πτυχίου εγώ προσωπικά με ένα 8,20 πτυχίο και 9,83 πτυχιακή έγινα δεκτός.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, δεν ξέρω. Δοκίμασε, δεν έχεις να χάσεις κάτι. Εγώ είχα κάνει αίτηση σε 3 διαφορετικά πανεπιστήμια του εξωτερικού για να πιάσω έστω ένα και με δέχτηκαν τελικά και στα τρία. Αναγκάστηκα τότε και διάλεξα. Μη στείλεις μόνο σε ένα, βρες και άλλα που μπορεί να σε ενδιαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω φίλη που κάνει αυτή την στιγμή μεταπτυχιακό Αρχιτεκτονικής στο TU Delft και ομολογώ ότι είμαι πολύ εντυπωσιασμένος από την λειτουργία του πανεπιστημίου. Επισκέφθηκα την πόλη τον Αύγουστο (είναι περίπου 16 χλμ από το Rotterdam), και έμεινα εντυπωσιασμένος από το επίπεδο της σχολής. Τα χρήματα είναι πράγματι 1700 ευρώ τον χρόνο, τα δε έξοδα της εστίας είναι 400 ευρώ (με όλους τους λογαριασμούς πληρωμένους τον μήνα) για να διαμένεις σε διαμ/μα περίπου 30 τ.μ. Το επίπεδο της σχολής είναι πάρα πολύ υψηλό και θεωρείται ένα από τα καλύτερα πολυτεχνεία της Ευρώπης. Θα στο πρότεινα ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα.ειμαι στο 2ο ετος στο ΑΤΕΙ ναυπηγικης και ενδιαφερομαι για μεταπτυχιακο στο TU Delft.Γνωριζει κανεισ αν το πτυχιο μου αναγνωριζεται κανονικα ως Bachelor εκει?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

@mqn

 

ο παρακατω συνδεσμος εχει όλα τα Master που προσφερει το τμημα ΠΜ του ΤU Delft

 

http://tudelft.nl/en/study/master-of-science/master-programmes/

 

πιο συγκεκριμενα για τους υδραυλικους που ρωτησες

 

έχουν σε

 

1) Coastal and Marine Engineering and Management

2) Hydraulic Engineering

3) Maritime Technology Science

4) Offshore Engineering

5) Water Management

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.