Μετάβαση στο περιεχόμενο

GPS χειρός+ΕΓΣΑ 87+dxf


Recommended Posts

Θέλω την βοήθειά σας στο εξής πρόβλημα:

Εχω ένα GPS χειρός (Garmin etrex) το οποίο το έχω ρυθμίσει να μου δείχνει συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ87.

Χρησιμοποιώ το πρόγραμμα MapSource για την επικοινωνία με τον η/υ.

Το πρόγραμμα "κατεβάζει" τις διαδρομές σε dxf αλλά σε UTM.

Μήπως κανείς γνωρίζει πως μπορώ να κατεβάζω τα routes σε ΕΓΣΑ87?

 

Σημείωση: στο πρόγραμμα έχω ρυθμίσει τις παραμέτρους ώστε στον πίνακα σχεδίασης να φαινεται η διαδρομη σε ΕΓΣΑ 87.Το προβλημα εμφανίζεται όταν κάνω save as .dxf αρχείο.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εάν δεν ξέρεις τις παραμέτρους διόρθωσης στις δίνω:

Δ(Α) / DA = 0.000000

Δ(f) / DF = 0.000000

Δ(x) / DX = -200.1

Δ(y) / DY = +73.9

Δ(z) / DZ = +246.0

Καθώς και σύστημα συντεταγμένων USER UTM GRID, για να έχουμε ορθογώνιες συντεταγμένες (προβολικές), με τις εξής παραμέτρους:

Προβολή:Εγκάρσια Μερκατορική (TRANSVERSE MERCATOR)

Κεντρικός Παράλληλος ή Latidude of origin: 0.00000 (από τον Ισημερινό)

Κεντρικός Μεσημβρινός ή Longitude of origin + 24.00000 E (από τον Μεσημβρινό του Greenwich)

Συντελεστής κλίμακας ή Scale Factor = 0.9996

Συντελεστής μετατροπής μονάδων ή Units to meters conversion = 1.00000

Συμβατικές συντεταγμένες στην αρχή των αξόνων κατά x ή False easting at origin = 500000

Συμβατικές συντεταγμένες στην αρχή των αξόνων κατά y ή False northing at origin = 0.00000

(ΠΡΟΣΕΞΕ ΛΙΓΟ ΤΑ ΣΥΝ ΚΑΙ ΠΛΗΝ-ΚΑΝΕ ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ)

 

Στο μενού του mapsource πας στο επεξεργασία->προτιμήσεις->θεση-> "δίκτυο προσδιοριζόμενο από το χρήστη" (βάζεις τα στοιχεία που απαιτούνται) και "datum προσδιοριζόμενο από το χρήστη" (βάζεις τα στοιχεία που απαιτούνται)

 

 

για να κατεβάσεις σε ΕΓΣΑ οταν σώνεις σε DXF στην επιλογή που σου βγάζει, πρεπει να επιλέγεις το χρήση συντ/νων UTM

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη σε ευχαριστω για την αμεση απαντησή σου και το ενδιαφέρον.

Όλα αυτά τα έκανα αλλά όταν πάω να το σώσω ως dxf έχω την επιλογή μόνο σε φ,λ ή UTM καιόχι το σύστημα του χρήστη (ΕΓΣΑ 87). Οπότε οι συντεταγμένες στο αρχείο dwg εμφανίζονται σε UTM.

Καμιά πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.