Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση κοινόχρηστου χώρου σε φρεάτιο ανελκυστήρα


bananaki

Recommended Posts

Θέλω κι εγώ με την σειρά μου να ρωτήσω το εξής,

 

Έχει κατατεθεί στην πολεοδομία μια αίτηση από έναν συνιδιοκτήτη κοινόχρηστου χώρου (φωταγωγός κλιμακοστάσιο) για υπαγωγή στον ν3843/10 με αλλαγή χρήσης σε φρεάτιο ανελκυστήρα. Εφόσον και ο ένας χώρος είναι βοηθητικός και ο άλλος αυτό δεν μπορεί να γίνει, σωστά;;;

Έχει καταθέσει όπως είπα ένας συνιδιοκτήτης κι εγώ που είμαι συνιδιοκτήτρια δεν το αποδέχομαι και δεν κατέθεσα υπεύθυνη δήλωση ή κάτι άλλο. Πως μπορώ να παρέμβω στην διαδικασία και να ανακαλέσει η πολεοδομία την έγκριση του συγκεκριμένου φακέλου εφόσον

1)Δεν συμφωνώ ως συνιδιοκτήτρια για αλλαγή του κοινόχρηστου χώρου

2)Δεν μπορεί να υπαχθεί νομικά στον 3843 εφόσον είναι αλλαγή βοηθητικού σε βοηθητικό.

Link to comment
Share on other sites

Κινησου νομικα και εναντιον του συγκεκριμενου υπαλληλου που υπεγραψε την βεβαιωση του προστιμου.....αιντε ν αρχιζουν τα οργανα σιγα σιγα για να μπαινει ο καθε κατεργαρης στον παγκο του...

Ας κατσουν να διαβασουν να ξεστραβωθουν και να μαθουν τον νομο και τις εγκυκλιους απ εξω και ανακατωτα...

Υπογραφη για τακτοποιηση ανελκυστηρα....ελεος τι αλλος θ ακουσουμε δηλαδη...

Αν δεν πληρωσει ομως καποιος την νυφη, δεν προκειται ν αλλαξει τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην χρειαστεί να φτάσω ως εκεί και ο λόγος ο βασικός είναι πως θέλω μια λύση άμεσα! Ο ανελκυστήρας που έχουν στον φωταγωγό εφάπτεται του υπνοδωματίου μου και δεν μπορώ να κοιμηθώ λόγω θορύβου, όπως επίσης η πόρτα του απέχει 15εκ. από την εξώπορτά μου και μου έρχεται στα μούτρα όποτε αυτοί βγαίνουν από τον ανελκυστήρα... Συν του ότι περιμένοντας να ανέβουν είναι έξω από την πόρτα μου (σαν τον big brother!!). Για να ανοίξει δε η πόρτα του ανελκυστήρα πρέπει να σπρώξουν το πατάκι της πόρτας μου!! Τι λες λοιπόν; Εσύ θα ζούσες έστω και μια ώρα έτσι; Το δικαστικό είναι και σίγουρο δεν λέω... Εγώ όμως πρέπει να ζω ως άνθρωπος από σήμερα κιολας αν είναι δυνατόν...

Link to comment
Share on other sites

μια λυση ειναι το αρμοδιο τμημα που χορηγει τις αδειες λειτουργιας των ανελκυστηρων (τμημα βιομηχανιας )

δοκιμασε την τυχη σου εκει

 

Εχεις απόλυτο δίκιο. Μα το συγκεκριμένο τμήμα που λες ήταν αυτό που το ΣΦΡΑΓΙΣΕ αρχικά επειδή κρίθηκε παράνομο από την πολεοδομία και χωρίς άδεια χρήσης και αυτό το ΙΔΙΟ το ΑΠΟΣΦΡΑΓΙΣΕ σήμερα με μια απλή βεβαίωση υπαγωγής στον ν3843/10!!! Τρελλό;;; Τρελλό και άκρως ελληνικό... Και μάλιστα χωρίς άδεια και νομιμοποίηση! Απλώς με μια υπαγωγή σε νόμο (η οποία κι αυτή δεν έπρεπε να γίνει αποδεκτή γιατί δεν στέκει!!!). Θα πάω όμως και σ'αυτούς μετά την πολεοδομία. Να δούμε τελικά ποιος από όλους θα φάει το κεφάλι του για παράβαση καθήκοντος...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κι εγώ με την σειρά μου να ρωτήσω το εξής,

 

Έχει κατατεθεί στην πολεοδομία μια αίτηση από έναν συνιδιοκτήτη κοινόχρηστου χώρου (φωταγωγός κλιμακοστάσιο) για υπαγωγή στον ν3843/10 με αλλαγή χρήσης σε φρεάτιο ανελκυστήρα. Εφόσον και ο ένας χώρος είναι βοηθητικός και ο άλλος αυτό δεν μπορεί να γίνει, σωστά;;;

Έχει καταθέσει όπως είπα ένας συνιδιοκτήτης κι εγώ που είμαι συνιδιοκτήτρια δεν το αποδέχομαι και δεν κατέθεσα υπεύθυνη δήλωση ή κάτι άλλο. Πως μπορώ να παρέμβω στην διαδικασία και να ανακαλέσει η πολεοδομία την έγκριση του συγκεκριμένου φακέλου εφόσον

1)Δεν συμφωνώ ως συνιδιοκτήτρια για αλλαγή του κοινόχρηστου χώρου

2)Δεν μπορεί να υπαχθεί νομικά στον 3843 εφόσον είναι αλλαγή βοηθητικού σε βοηθητικό.

 

απλά κάνε αίτηση που θα αναφέρεις τα παραπάνω.

Κατά πάσα πιθανότητα έγινε λάθος.

Δεν θέλει και πολύ με τόσο φόρτο που έχουν εκτός και αν υποψιάζεσαι κάτι άλλο.

Αυτό που μάλλον θα κάνουν είναι να αποσύρουν την έγκριση

Link to comment
Share on other sites

μην είστε άδικοι με τον υπάλληλο της υπηρεσιας

 

1. δεν φέρει ΚΑΜΜΙΑ ευθύνη για τη συνιδιοκτησία

2. υπάρχει ένα θέμα με το αν το λιμακοστάσιο είναι χώρος βοηθητικης ή κύριας χρήσης και αν επιτρέπεται να ρυθμιστεί

εξαρτάται όμως από το πως δηλώθηκε (διότι σχέδιο αποτύπωσης δεν υπάρχει)

καθώς και από το γεγονός πως αρκετοί ρυθμισμένοι χώροι για να λειτουργήσουν χρειάζονται κλιμακοστάσιο το οποίο σαφώς μπήκε στη ρύθμιση

 

άρα το θέμα

  1. επιλύεται στα αστικά δικαστήρια
  2. ή κάνεις μια επώνυμη καταγγελία στο τμήμα αυθαιραίτων
    και μας ενημερώνεις για το πως εξελίσσεται η διαδικασία

μπορεί να έγινε η ρύθμιση, όμως στην περίπτωσή σας

δεν έχει υποποιηθεί ο ΦΟ σύμφωνα με την άδεια κλπ

 

υγ όταν αγόρασες το διαμέρισμα, δεν ειδες τις αυθαιρεσίες

Link to comment
Share on other sites

Εαν απευθύνεσε σε εμένα λέω πως θα ξεκινήσω με την πολεοδομία και θα ζητήσω να μου αναφέρουν πως το δέχτηκαν εφόσον φαινόταν καθαρά πως ένας κοινόχρηστος χώρος όπως ο φωταγωγός είναι συνιδιοκτησία και πως επίσης επέτρεψαν να γίνει ανελκυστήρας εφόσον δεν πληρή τις τεχνικές προδιαγραφές. Επίσης πως δέχτηκαν αλλαγή χρήσης σε ανελκυστήρα εφόσον είναι βοηθητικός χώρος άρα δεν επιδέχεται αλλαγής (άλλο να έλεγαν παίρνω τον φωταγωγό και τον κάνω αποθήκη που θα ήταν κυρίως χώρος). Θα σας ενημερώσω εννοείται. Φαντάζομαι απασχολεί κι άλλους το θέμα, το λιγότερο όσον αφορά το πως ενεργούν οι δημόσιες υπηρεσίες. Εύχομαι νόμιμα και με αναγνώριση του λάθους τους.:shock:

 

Υ.Γ. Όταν αγοράστηκε το διάμ/σμα πριν απο 20 χρόνια σαφώς και δεν ήταν ανελκυστήρας!! Ξεκίνησε παράνομα να λειτουργεί το 2007, έκανα καταγγελία επέβαλαν πρόστιμο απο την πολεοδομία, πήγα στην δ/συ ανάπτυξης και βγήκε απόφαση σφράγισης, σφραγίστηκε μέσα στο 2009. ΤΩΡΑ κατόπιν εορτής και οι 2 υπηρεσίες που το έκριναν παράνομο το κρίνουν νόμιμο... Εγώ δεν παρέβλεψα τίποτα κατά την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

1. για τον κοινόχρηστο χώρο

ξαναλέω ΔΕΝ εξετάζεται το ιδιοκτησιακό στην Πολεοδομία, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ από το νόμο

ο ιδιώτης με ΥΔ δήλωσε πως του ανήκει

 

2. ξαναλέω

ΔΕΝ γίνεται αποτύπωση, άρα δεν ελέγχει κανείς τις προδιαγραφές

 

μόνο στο θέμα της χρήσης ΙΣΩΣ έχεις δικιο

(πάντως η αποθήκη είναι βοηθητική χρήση)

 

για το ΥΓ ορθά έπραξες τότε

θα βρεις την άκρη και σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Tι ισως βρε myri...

Αν ειναι τα πραγματα ετσι οπως μας τα περιγραφει η φιλη, προκειται περι καταφανεστατης αυθαιρεσιας εκ μερους της πολεοδομιας.

Τακτοποιηση φωταγωγου - κλιμακοστασιου σε φρεατιο ανελκυστηρα.....

Αν ειναι δυνατον δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.