Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπλοκάκι και Σύμβαση


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά! Με την αλλαγή του χρόνου ήρθε η στιγμή να ανανεώσω τη σύμβαση μου.Στο κέιμενο της η προηγούμενη ανέφερε συγκεκριμένο έργο και χρονικό διάστημα μέχρι τέλος του χρόνου.Τώρα που κλήθηκα να την ανανεώσω , μίλησε ο εργοδότης μου με το λογιστήριο και του είπαν οτι δε μπορούν να συναφθούν διαδοχικές συμβάσεις ,λόγω σε κάποια αλλαγή με νόμο που έγινε . Γνωρίζετε κάτι σχετικό?Προφανώς σα λύση είναι η πρόσληψη σα μισθωτός (πράγμα που δε νομίζω να θέλει ο εργοδότης...)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατώμαι με το νόμο του Λοβέρδου για να μην θεωρηθεί μια σχέση σύμβασης έργου ως σύμβαση εξαρτημένης εργασίας θα πρέπει είτε ο μισθωτός να κόβει ΑΠΥ και σε άλλους εργοδότες είτε να παρεμβάλλεται διάστημα 3 μηνών μεταξύ των συμβάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι , απο εκεί πρέπει να πηγάζει το πρόβλημα...Είμαι περιέργος τη λύση θα μου προταθεί...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

Ο εν λόγω νόμος του Λοβέρδου λεει ότι για σύμβαση διάρκειας πάνω από 9 μήνες πρέπει να γίνει πρόσληψη. Και τι κάνουν πλέον οι Ελληναράδες? Εξάμηνες συμβάσεις πλέον...

Υποθέτω ότι αυτή η λύση θα προταθεί και σε εσένα...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ενα ιδιωτικό συμφωνητικό για 3 μήνες και μετά υπέγραψε την σύμβαση έργου. Δεν τους εμπιστεύεσαι? Το πολύ να χάσεις 3 μήνες. Αλλα εαν σου φάνε 3 μήνες τώρα, θα μπορούσαν να σου φάνε και οποιουσδήποτε 3 μήνες άσχετα εαν έχεις ή όχι υπογράψει σύμβαση.

 

Αν είναι λογιστικό το θέμα απλά τους κόβεις τιμολόγιο για τα χρήματα που θα σου δίνουν αυτούς τους 3 μήνες μετά την υπογραφή σύμβασης ή κόβεις ενα τιμολόγιο για άλλη είδους εργασία. Ο λογιστής βρίσκει τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

A μαλιστα! Θα ρωτήσω και το λογιστή μου να βρεθεί μια άκρη!Ρε παιδιά , offtopic, χοντρα-χοντρα με 0-3 χρόνια , ποσο κοστίζω σα μισθωτός στην εταιρία?Σκέφτομαι μήπως κάνω καμία νήξη , αν και χλωμότατο...

Link to comment
Share on other sites

christopografow, 1500 μεικτά...

 

Αλλά βέβαια, κάποιοι στο foroum δε θέλουν να παίρνεις πάνω από 1000 (μεικτά πάλι).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα πιθανώς πάνω κάτω τα ίδια θα τους κοστίσεις ως μισθωτός με εξαίρεση το ΦΠΑ που αυτή τη στιγμή τον κερδίζουν. Το μεγάλο κόστος έρχεται αν και όταν αποφασίσουν να σε διώξουν οπότε και θα δικαιούσαι, ως μισθωτός πάντα, αποζημίωση κλπ. Αυτή τη στιγμή μπορούν να σε απολύσουν ανά πάσα στιγμή χωρίς να μπορείς να απαιτήσεις αποζημιώσεις και τα συναφή...

Link to comment
Share on other sites

@spgirl

 

Tα βλέπω αυτά φιλενάδα και φρίττω...Είμαι ήδη σα νέος μηχανικός στα 1500 μεικτά , γνωρίζοντας βέβαια οτι αποδίδω στην εταιρία μηνιαίως πάνω από 2500απο τη πρώτη μέρα της δουλειάς μου.Βέβαια από αυτα τα 1500 , βγάλε ΤΣΜΕΔΕ ,ΦΠΑ, ΦΕ καταλαβαίνεις τι μένει σα μηνιάτικο.

 

@cna

 

Έχεις δίκιο φίλε.Εκεί είναι η βασική διαφορά,καθώς και δώρα κ.λπ.Γι αυτο θεωρώ οτι δε παίζει να με πάρουν σα μισθωτό.Από την άλλη βέβαια μου λένε να μείνω χρόνια κλπ κλπ.'Αβυσσος...

Link to comment
Share on other sites

christopografow, μη μασησεις και ζητησεις λιγοτερα απο αυτα που παιρνεις τωρα... Δεν εισαι κανας ασχετος, έμπειρος μηχανικός είσαι, με υπογραφη και δίπλωμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.