Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπλοκάκι και Σύμβαση


Recommended Posts

Συμφωνώ nikoletta, πουλάμε τον ευατό μας σας επαγγελματία, αλλά μην ξεχνάς:

Δεν εμπορευόμαστε τις υπηρεσίες μας, τις παρέχουμε...

 

Συμφωνώ!!!!

και είναι και ένας απο τους λόγους στους οποίους δεν συμφωνώ με τη λογική του πόσα "φέρνω" στην εταιρεία. Κάποια είδη εργασίας και ευθυνών δεν μπορούν να αποτιμηθούν κατά αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εμπορευόμαστε τις υπηρεσίες μας, τις παρέχουμε...

 

Εφόσον κάποιοι αποφάσισαν να εξομοιώσουν το επάγγελμά μας με εμπορική δραστηριότητα, νομίζω ότι θα πρέπει να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε σαν έμποροι και να τις εμπορευόμαστε πλέον. Είναι το "τίμημα" που θα πληρώσουν αυτοί οι "φωστήρες". Μονά-ζυγά δικά τους, δε γίνεται...

 

@christopografow

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια ειλικρινή κουβέντα με τους αρμόδιους στην εταιρεία που δουλεύεις. Του στυλ: "Κύριοι, με την ευκαιρία της λήξης της σύμβασης και με δεδομένα τα προσκόμματα λόγω της αλλαγής του νόμου και επειδή θεωρώ ότι η συνεργασία μας πάει καλά, έχω να προτείνω προς εξέταση τις εξής λύσεις:

1) Τόσα χρήματα για "μπλοκάκι" (παραπάνω από όσα έπαιρνες) με το δεδομένο ότι το φορολογικό καθεστώς άλλαξε προς το δυσμενέστερο, όπως και τα έξοδά μου αυξήθηκαν από την τελευταία θεώρηση που είχαμε κάνει και βέβαια ένα "ελαστικότερο" είδος σύμβασης που θα ωφελήσει και εσάς (την εταιρεία), αλλά και εμένα και θα αποφύγει τον "σκόπελο" της νομοθετικής μεταρρύθμισης.

2) Πρόσληψη ως μισθωτός με τα θετικά που έχει και για τις δυό πλευρές αυτό.

3) κάτι άλλο".

Φρόντισε να τους αφήσεις ανοιχτά "παράθυρα" για το παζάρι στο βαθμό που δε ζημιώνεις. Κάτι του στυλ κάνεις ανάλυση κάποιων εξόδων σου (της μετακίνησης ας πούμε στην πρώτη περίπτωση) και τους λες ότι δεν θα είχες καμία αντίρρηση να διερευνήσετε το ενδεχόμενο να αντικατασταθεί το ποσό αυτό από την αμοιβή σου, με κάποια παροχή (αυτοκινήτου ας πούμε ή καυσίμων από την εταιρεία) η οποία θα μπορεί να αποτελεί και φοροαπαλλαγή για την εταιρεία (δείχνεις ότι ενδιαφέρεσαι). Γενικά υπάρχουν διαπραγματευτικά χαρτιά (εφόσον μάλιστα επιθυμούν την παραμονή σου όπως λες) τα οποία αν τα παίξεις έξυπνα, μπορείς να βγεις ακόμα και κερδισμένος σε σχέση με την ισχύουσα κατάσταση. Μην μπαίνεις όμως ποτέ στη διαδικασία να υπολογίζεις εσύ με χαρτί και μολύβι "τι στοιχίζεις" και πως θα τους γλυτώσεις λεφτά από μόνος σου και σε συζήτηση με τον εαυτό σου στο σπίτι σου. Αυτό δεν πρέπει να μας αφορά. Το έχουν υπόψη τους αυτοί. Και μην ακούς τους γραφικούς εδώ μέσα που λένε τα δικά τους και σε προτρέπουν στο όνομα της "κρίσης", να κατεβάσεις τα σώβρακα.

Link to comment
Share on other sites

Ξανάλεω, τις υπηρεσίες μας τις παρέχουμε και δεν τις πουλάμε. Μπορείς να πουλήσεις πχ ένα αυτοκίνητο, αλλά μετά παύει να είναι δικό σου. Τις υπηρεσίες μηχανικού λοιπόν, τις παρέχεις. Ο καθένας βάζει το πόσο που θεωρεί ως δίκαιο αντάλλαγμα για την παροχή αυτή.

Δεν μπορείς να πεις με σιγουριά πόσα λεφτά βγάζεις για την εταιρία σου παρέχοντας τις υπηρεσίες σου. Από την άλλη, ουδείς αναντικατάστατος... Αυτό που εγώ πιστεύω είναι πως σε μια εταιρία δεν έχει σημασία εάν ξέρεις να κάνεις κάτι, ακόμα και να το κάνεις πολύ καλά, αν βάλουν μια αγγελία την επόμενη θα έχουν 1000+ βιογραφικά που ούτε θα χρειαστεί να ξοδέψουν χρόνο μέχρι να «εκπαιδεύσουν» τον αντικαταστάτη σου. Αυτό που μετράει είναι όταν κλιθείς να κάνεις μια δουλεία να ξέρουν πως ο κόσμος να χαλάσει, εσύ θα την βγάλεις σε πέρας. Αυτό είναι διατεθειμένες να πληρώσουν οι εταιρίες.

 

Και κάτι άλλο, όταν αφήνεις σε κάποιον την ελευθερία μιας 3ης επιλογής, πρέπει να είσαι έτοιμος ακόμα και για εκπλήξεις...

Link to comment
Share on other sites

christopografow

 

Δεν έχω να αποφύγω τίποτα .

 

spgirl

 

Το Πτυχίο είναι Ισότιμο με τα Ελληνικά Πολυτεχνεία και όλα τα Πτυχία Μηχανικών που προέρχονται από Ευρωπαϊκά Κράτη παίρνουν Ισοτιμία με τα Ελληνικά Πολυτεχνεία της Χώρας μας .

Την αντίστοιχη σχολή όμως δεν θα σου την πω γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει στην Ελλάδα Αντίστοιχος Τίτλος παρά μόνο κατεύθυνση μέσα από σχολές Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και δεν είναι αυτή του ΔΠΘ .

 

Να σε ρωτήσω όμως κάτι .

Γιατί σε πειράζει που μου αρκούν και τα 1000 ευρώ για αρχή για πρώτο μισθό εν όψη κρίσης από το να είμαι άνεργος ?

Εσύ παλαιότερα έπαιρνες 800 ευρώ πριν από την κρίση όπως λες .

Γιατί τα δεχόσουν τότε ? Γιατί δεχόσουν αυτήν την ξευτίλα τότε των 800 Ευρώ ?

Μήπως επειδή δεν υπήρχαν άλλες προσφορές ή μήπως επειδή δεν σου έδινε κανένας επειδή ήσουν νέα χωρίς καμία εμπειρία ?

Σήμερα με την κρίση που έχουμε νομίζεις πως θα βρεις πολλές δουλείες που δίνουν καλά χρήματα σε έναν νέο μηχανικό ?

Η εταιρίες δεν μπορούν να επιβιώσουν οι ίδιες σήμερα και κλείνουν η μια μετά την άλλη , πιστεύεις ότι θα σου δώσει σήμερα όσα τους ζητήσεις εσύ ?

 

Τέλος άσε την ιστορία τον 250 Ευρώ αυτά είναι μισθός δημοσίου στην Βουλγαρία.

Την είπα όμως για να καταλάβεις το δίδαγμα το οποίο είναι ότι οι άνθρωποι εκεί δεν διαμαρτύρονται όταν δεν έχει το κράτος να τους δώσει παραπάνω χρήματα και κυνηγούν και δεύτερη δουλεία .Αυτοί δε που εργάζονται σε ιδιωτικές εταιρίες συμβιβάζονται με τα 500 ευρώ και μένουν με ένα παιδί .

Όλοι αντιλαμβάνονται πότε έχει η εταιρία να τους δώσει κάτι παραπάνω και πότε όχι .

Δεν ζητάνε περισσότερα εν όψη κρίσης και δεν ριψοκινδυνεύουν να βρεθούν από την μια ημέρα στην άλλη στο δρόμο .

 

nikoletta

Συμφωνώ ότι δεν κάνεις έκπτωση στο μισθό σου αλλά δεν ζητάς και παραπάνω από κάποιον που δεν έχει να σου δώσει ιδιαίτερα μέσα στην κρίση .

Link to comment
Share on other sites

Την αντίστοιχη σχολή όμως δεν θα σου την πω γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει στην Ελλάδα Αντίστοιχος Τίτλος παρά μόνο κατεύθυνση μέσα από σχολές Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και δεν είναι αυτή του ΔΠΘ .

 

Δηλαδή? Τον κλάδο Τηλεπικοινωνιακών των ΗΜΜΥ του ΔΠΘ δεν το καλύπτει?

 

Να σε ρωτήσω όμως κάτι .

Γιατί σε πειράζει που μου αρκούν και τα 1000 ευρώ για αρχή για πρώτο μισθό εν όψη κρίσης από το να είμαι άνεργος ?

Εσύ παλαιότερα έπαιρνες 800 ευρώ πριν από την κρίση όπως λες .

Γιατί τα δεχόσουν τότε ? Γιατί δεχόσουν αυτήν την ξευτίλα τότε των 800 Ευρώ ?

Μήπως επειδή δεν υπήρχαν άλλες προσφορές ή μήπως επειδή δεν σου έδινε κανένας επειδή ήσουν νέα χωρίς καμία εμπειρία ?

Σήμερα με την κρίση που έχουμε νομίζεις πως θα βρεις πολλές δουλείες που δίνουν καλά χρήματα σε έναν νέο μηχανικό ?

Η εταιρίες δεν μπορούν να επιβιώσουν οι ίδιες σήμερα και κλείνουν η μια μετά την άλλη , πιστεύεις ότι θα σου δώσει σήμερα όσα τους ζητήσεις εσύ ?

 

Τα 800 ευρώ τα πήρα όταν δούλευα σα γραμματειακή υποστήριξη σε ένα τεχνικό γραφείο μελετών... Δε έβαζα καμμιά υπογραφή, καμμιά σφραγίδα, άρα δεν είχα καμμία ευθύνη για οποιαδήποτε στραβή... Δε δούλευαν λοιπόν σα μηχανικός...

 

Σε μια δουλειά όμως όπου βάζω υπογραφές, απαιτώ αυτές οι υπογραφές να πληρώνονται...Είναι τόσο τρομερό αυτό? Όταν βάζω μια υπογραφή και εγγυόμαι προσωπικά γι αυτήν, θέλω να πληρώνομαι αναλόγως... Είναι τόσο παράλογο αυτό?

 

Και σου ξαναλέω, σα μηχανικός με 3ετή εμπειρία και με master, πιστεύω ότι δικαιούμαι παραπάνω από ένα χιλιαρικάκι που θα μου το πετάει και στα μούτρα... Αυτός που θα μου δώσει αυτά που ζητάω, θα ξέρει ότι εγώ θα (μπιπ) στη δουλειά για να βγάλει ο ίδιος μερικές χιλιάδες ευρώ παραπάνω...

 

Και αν κανείς δε μου τα δώσει, κανένα πρόβλημα.... Πάω να δουλέψω σα αποθηκάριος και κάνω μια δουλειά χωρίς τρελές ευθύνες και πίεση, παίρνω τα 800 ευρώ και ησυχάζω...

 

Τέλος άσε την ιστορία τον 250 Ευρώ αυτά είναι μισθός δημοσίου στην Βουλγαρία.

 

Ναι αλλα δε σου μίλαγα εγώ για μισθούς δημοσίου, αλλά για ιδιωτικού τομέα... Μεγάλη διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

1ον δεν ξέρουμε αν δεν έχει να τον δώσει.

Πολλοί πολιτικοί που " ξεκωλιάστηκαν " (σόρυ admin :P) με τις τακτοποιήσεις και δεν προλάβαιναν παίρναν νέους και τους τα δίναν όλα εκτός από μονιμότητα.

Επίσης ο καθένας ζητάει ότι θέλει. Αν είναι καλός δεν θα τον διώξουν και ας μην ξεχνάμε τις συμβάσεις. Σε μία σοβαρή μεγάλη εταιρία τηρούνται.

 

Λάζαρε το πτυχίο σου ως τι αναγνωρίστηκε εδώ (από περιέργια πως έχει γίνει)

Ηλεκτρονικός Μηχανικός;

Μηχανικός τηλεπικοινωνιών και σε ποιον σύλλογο μπήκες.

 

@ christopografow

 

Από τη στιγμή που προσφέρεις όπως λές κάνε μία συμφωνία σύμφωνα με την οποία θα παίρνεις πάνω κάτω το ίδιο.

 

Αν θες να είναι μισθωτός όπωσδήποτε αλλά τους δεις να ζορίζονται τότε σκέψου πως ως μισθωτός θα παίρνεις και δώρα. Επομένως οι μισθοί θα πάνε επί 14, επομένως μπορείς να πάιρνεις λιγότεα καθαρά από ότι τώρα μιας και δεν φαντάζομαι να σου δίναν δώρα.

 

Από την άλλη με μπλοκάκι , λύση του στυλ , 3 μήνες μαύρα , ή τους κόβεις μετά απόδειξη μπορώ να σου πω πως είναι συνηθισμένες.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο, όταν αφήνεις σε κάποιον την ελευθερία μιας 3ης επιλογής, πρέπει να είσαι έτοιμος ακόμα και για εκπλήξεις...

 

Με το: "3) κάτι άλλο", δεν εννοούσα να τους αφήσει την ελευθερία επιλογής, αλλά να σκεφτεί ο ίδιος τι θα βάλει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή? Τον κλάδο Τηλεπικοινωνιακών των ΗΜΜΥ του ΔΠΘ δεν το καλύπτει?

 

Στην ερώτηση σου θα σου απαντούσα συ είπες όχι εγώ .

 

Τα 800 ευρώ τα πήρα όταν δούλευα σα γραμματειακή υποστήριξη σε ένα τεχνικό γραφείο μελετών... Δε έβαζα καμμιά υπογραφή, καμμιά σφραγίδα, άρα δεν είχα καμμία ευθύνη για οποιαδήποτε στραβή... Δε δούλευαν λοιπόν σα μηχανικός...

 

Με προϋπηρεσία γραμματέως .....θέλεις να πάρεις σήμερα μισθό άνω των 1000 ευρώ σαν Mηχανικός ?

 

Σε μια δουλειά όμως όπου βάζω υπογραφές, απαιτώ αυτές οι υπογραφές να πληρώνονται...Είναι τόσο τρομερό αυτό? Όταν βάζω μια υπογραφή και εγγυόμαι προσωπικά γι αυτήν, θέλω να πληρώνομαι αναλόγως... Είναι τόσο παράλογο αυτό?

Με την κρίση είναι και το δικαιολογώ με το παράδειγμα της ηλεκτρολογικής μελέτης μιας οικοδομής .

 

Και σου ξαναλέω, σα μηχανικός με 3ετή εμπειρία και με master,

 

Τελικά αποφάσισε .Σαν μηχανικός εργαζόσουν ή σαν γραμματέας στο τεχνικό γραφείο ? Γιατί σαν γραμματέας...Μεγάλη διαφορά .

πιστεύω ότι δικαιούμαι παραπάνω από ένα χιλιαρικάκι που θα μου το πετάει και στα μούτρα... Αυτός που θα μου δώσει αυτά που ζητάει, θα ξέρει ότι εγώ θα (μπιπ) στη δουλειά για να βγάλει ο ίδιος μερικές χιλιάδες ευρώ παραπάνω...

Αυτό για τον ιδιώτη με την σημερινή κρίση δεν τον ενδιαφέρει. Θα σου πει εάν σου αρέσει αλλιώς εκεί είναι η πόρτα.

 

Και αν κανείς δε μου τα δώσει, κανένα πρόβλημα.... Πάω να δουλέψω σα αποθηκάριος και κάνω μια δουλειά χωρίς τρελές ευθύνες και πίεση, παίρνω τα 800 ευρώ και ησυχάζω...

Αυτό θα είναι δική σου επιλογή .

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του .Όσο υπάρχει κρίση οι τιμές θα είναι χαμηλές .Όποιος τις δεχτεί καλώς όποιος δεν τις δεχτεί ας κάνει ότι νομίζει καλύτερο .Από 300.000 μηχανικοί θα μείνουμε 299.999 .

 

Ναι αλλα δε σου μίλαγα εγώ για μισθούς δημοσίου, αλλά για ιδιωτικού τομέα... Μεγάλη διαφορά...

 

Εδώ μιλάμε για την κρίση .Η κρίση καλύπτει όλους και διαφορές δεν βλέπει .

Η μειώσεις μισθών γίνονται παντού είτε είσαι δημόσιος υπάλληλος είτε ιδιωτικός .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.