Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία για την εγγραφή συζύγου ως προστατευόμενου μέλους


astamos

Recommended Posts

@jojo

Χα, χα, χα. Πολύ καλο!!!

 

@astamos

Πάντως το ΤΣΜΕΔΕ να ξέρεις πως πληρώνει όλα τα έξοδα της γέννας -όταν με το καλό θα έρθει- σε σχέση με το ΤΕΒΕ που δίνει ένα φιξ ποσό γύρω στα 800 €.

(λίγο άσχετη η πλροφορία τώρα αλλά κάποια στιγμή θα είναι χρήσιμη)

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΣΜΕΔΕ δίνει 2500€ για κάθε παιδί (στα δίδυμα 5000€ κ.ο.κ.)

ΔΕΝ δικαιούσαι τις επισκέψεις στον γιατρό κατά τη διάρκεια της κύησης,

ΔΕΝ δικαιούσαι τις αιματολογικές που κάνεις κατά τη διάρκεια,

ΔΕΝ δικαιούσαι τις κλασσικές εξετάσεις (αυχενική, Β-επιπέδου κτλ)

 

Μόνο άμα πάει κάτι στραβά και πρέπει να κάνεις έξτρα εξετάσεις (π.χ. αμνιοπαρακέντηση) μπορείς να πας να πάρεις έξτρα λεφτά.

 

2500€ για γιατρό, κλινική, επισκέψεις στο 9μηνο, εξετάσεις στο 9μηνο είναι σταγόνα στον ωκεανό, αλλά σίγουρα πολύ καλύτερα από τα 800 του ΤΕΒΕ.

 

Το καλύτερο ταμείο πάντως για γέννες είναι το ΙΚΑ.

 

Δεν μπορείς να διαλέξεις ταμείο που να πληρωθείς, από τη στιγμή που η γυναίκα σου είναι ήδη στο ΤΕΒΕ.

Υπάρχει όμως η εξής περίπτωση: Να πάρεις εσύ αυτά τα 2500 ως σύζυγος από τη στιγμή όμως που η γυναίκα σου ΔΕΝ θα είναι στο ΤΕΒΕ και χωρίς να είναι απαραίτητα στο ΤΣΜΕΔΕ. Δεν είμαι 100% σίγουρος γιατί δε μου είχε τύχει, αλλά μου το έχουν αναφέρει σε δική μου παρόμοια περίπτωση. Επειδή όμως τελικώς έκανα κάτι άλλο, δεν το έφτασα μέχρι τέλους. Ρώτα και αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.