Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: φωτοβολτα'ι'κά


tasa

Recommended Posts

Έχω πάρει προσφορές για φωτοβολταϊκά που σκέφτομαι να βάλω στην ταράτσα μου.Δύο απόψεις που άκουσα και με προβλημάτισαν είναι αν θα γίνει η ΔΕΗ ιδιωτική τι γίνεται με το συμβόλαιό μου μ'αυτήν και αν δεν πάρω καθόλου δάνειο για την εγκατάστασή τους με πιάνει το 'πόθεν έσχες' οπότε το δάνειο είναι μονόδρομος?Επίσης από αρκετούς άκουσα ότι αυτή η περίπτωση είναι σαν το χρηματιστήριο/(φούσκα)?

Link to comment
Share on other sites

1 Η ΔΕΗ σου υπογράφει συμβόλαιο για 25 έτη. Και ιδιωτική 100% να γίνει δεν μπορεί μονομερώς να το αλλάξει.

 

2 Για πόθεν έσχες δεν ξέρω. Καλύτερα σε φορουμ λογιστών αυτή η ερώτηση

 

3 Φουσκα δεν είναι σίγουρα. Τώρα, αν επιλέξεις εγκατάστατη της πλάκας που θα σου βάλει πολλά πλαίσια, ακόμα και τη καλύτερη μάρκα, αλλά να σκιάζονται όλη μέρα, δεν θα αποδώσουν. Δεν θα φταίνε όμως τα ΦΒ αλλά η επιλογή του εγκαταστάτη.

Link to comment
Share on other sites

- Σύγκρινε τις προσφορές αναλυτικά, στις λεπτομέρειές τους και όχι μόνο στη τιμή.

- Ζήτησε να μάθεις τι εγγυήσεις σου δίνει ο κάθε ένας. Δεν εννοώ τις εργοστασιακές των μηχανημάτων αλλά την on-site εγγύηση για ΟΛΟ το σύστημα (για όσους σου δίνουν κάτι τέτοιο).

- Ζήτησε να δεις προηγούμενες δουλειές.

 

Ισχύει ότι "το φθηνότερο σχεδόν πάντα δεν είναι το καλύτερο".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.