Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για αλλαγή χρήσης καταστήματος


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή είναι η πρώτη φορά που το κάνω, θα τρέξω τη διαδικασία αλλαγής χρήσης ενός καταστήματος από κομμωτήριο σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος. Δεν ξέρω όμως πώς να κοστολογήσω αυτή τη δουλειά, θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθεια σας. Για να γίνω ποιο συγκεκριμένος θα τρέξω τις φάσεις προέγκρισης και έγκρισης που απαιτούνται από τον αρμόδιο Δήμο με ότι μελέτες αυτό συνεπάγεται Η/Μ, πυροπροστασίας κτλ.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Οι μελέτες για την άδεια αλλαγής χρήσης κοστολογούνται απο τη διαφορά προϋπολογισμών. (Προϋπ Νέας - Προϋπ παλιας)

Σε περίπτωση μηδενικής ή αρνητικής διαφοράς τότε υπολογίζεις αμοιβή αποτύπωση.

Οι Η/Μ μελέτες που δεν υπήρχαν στην παλιά χρήση υπολογίζονται με ολόκληρο τον προϋπολογισμό της νέας χρήσης.

(Για να σε προλάβω το πρόγραμμα μου δεν υποστηρίζει ακόμη αλλαγή χρήσης, οπότε εαν δεν έχεις ήδη αγοράσει κάποιο του εμπορίου, υπολόγισε τις αμοιβές στο χέρι ή στο λογισμικό κάποιου συνάδερφου)

 

Για την άδεια λειτουργίας είναι δικό σου θέμα τι ποσό θα ζητήσεις από τον πελάτη. Δεν ισχύει ο κώδικας αμοιβών εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Επειδή είναι πρώτη φορά που το κάνω μου φαίνονται λίγο ξένες αυτές οι ορολογίες... αλλά ψάχνοντας πας στη πόλη! Ευχαριστώ και πάλι! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.