Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρεκκλίσεις βιομηχανικών εγκαταστάσεων


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα, θέλω την άποψή σας…

 

Πελάτης μου έχει ένα συσκευαστήριο οπωροκηπευτικών προϊόντων, σε εκτός σχεδίου περιοχή, σε Natura.

 

Η αρχική οικοδομική άδεια είναι του 1992 και έχει κάνει μια προσθήκη με Ο.Α. το 2001. Οι αποστάσεις από τα όρια σύμφωνα με το Π.Δ./24-5-85 Άρθρο 4, είναι 10 μ. Ο πελάτης μου έβγαλε αρχικά μια άδεια λειτουργία, η οποία τώρα χρειάζεται ανανέωση των περιβαλλοντικών όρων.

 

Το πρόβλημα είναι ότι αφού βρήκε η βεβαίωση αποστάσεων και προχωρούσε η διαδικασία για την έγκριση των Π.Ο., από αυτοψία του έγινε από την Πολεοδομία, διαπιστώθηκε, ότι οι αποστάσεις από τα όρια του γηπέδου δεν είναι 10, αλλά σε μερικά σημεία του 7μ. Οπότε τώρα από την Πολεοδομία έχει γίνει χαρτί που ζητείται να γίνει τροποποίηση της Ο.Α.

 

Έπειτα από εφαρμογή που έκανα στην εγκατάσταση, όντως υπάρχει αυτή η διαφορά σε μερικά σημεία, στην πλευρά όμως της προσθήκης. Σε αυτή την πλευρά υπάρχει αγροτικός δρόμος πλάτους 6.00,

 

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι ενημέρωση του φακέλου της άδειας ως προς το τοπογραφικό και χρήση παρεκκλίσεων σύμφωνα με το Άρθρο 4 παρ. 7 και όχι με την παρ.5

 

Το θέμα είναι ότι για την έγκριση της παρέκκλισης απαιτείται Υπουργική απόφαση…..

 

Διαφορετικά θα πρέπει να γίνει κατεδάφιση του κτίσματος κατά 3 μ

 

Tι γνώμη έχετε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.