Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη υπογείου σε υφιστάμενη οικοδομή


Dimip

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι! Χρειάζομαι την εμπειρία σας για μια ακόμα φορά σε ένα θέμα που ούτε στην αρμόδια πολεοδομία μπόρεσαν να μου δώσουν σαφή απάντηση. Έχω μια άδεια του 2005 για διώροφη κατοικία σε εντός οικισμού οικόπεδο. Η κατασκευή του κτιρίου έχει σταματήσει εδώ και αρκετό καιρό και έχει ολοκληρωθεί ο φέρον οργανισμός μονάχα. Κατά την κατάσκευή και λόγω κλίσης του εδάφους κατασκευάστηκε και υπόγειο στο περίγραμμα του ισογείου. Ο πελάτης θέλει να νομιμοποιήσει το υπόγειο τώρα. Τα ερωτήματα μου λοιπόν είναι τα εξής: α) Πρέπει να εκδοθεί άδεια αναθεώρησης, προσθήκης ή νομιμοποίησης? β) Χρειάζονται να γίνουν όλες οι μελέτες εξ αρχής και πως θα κοστολογηθούν οι αμοιβές τους? γ) Τα φορολογικά που θα κληθεί να πληρώσει ο πελάτης θα αφορούν το υπόλοιπο του νέο προϋπολογισμού του κτιρίου μείον τον αρχικό? Σας ευχαριστώ προκαταβολικά όλους σας!:D

Υ.Γ. το μόνο που κατόρθωσα να επιβεβαιώσω είναι ότι (ευτυχώς) δεν χρειάζεται μελέτη Κ.ΕΝ.Α.Κ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ετσι όπως το περιγράφεις, έχεις υφιστάμενο υπόγειο σε υφιστάμενο κτίριο...

Για να καταλάβω, η αρχική κατασκευή δεν είχε υπόγειο αλλά αφού ήταν κατηφόρα, είπαν "δε βαριέσαι, να κάνω και υπόγειο";

Τέλος πάντων, νομίζω ότι νομιμοποίηση έχεις... Αφού και προσθήκη να θέλεις να κάνεις θα έχεις φωτό που θα φαίνονται όλα...

Για προϋπολογισμούς και τα λοιπά, κάποιος πιο έμπειρος γιατί εγώ δεν... ανατριχιάζω με όλα αυτά τα γραφειοκρατικά της αδείας.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αν κατάλαβα καλά είναι ότι το υπόγειο είναι αυθαίρετο... Οταν λες ότι ολοκληρώθηκε ο Φ.Ο. δεν παίζει ρόλο αν είναι μέρος αυτού, αυθαίρετο;

Από τη διατύπωση του 1ου ποστ καταλαβαίνω ότι το υπόγειο κατασκευάστηκε λόγω κατωφέρειας και όχι ότι υπήρχε στην άδεια... δεν μας εξηγει ο Dimip...

 

Αν έχω δίκιο.... καλύπτει αναθεώρηση για προσθήκη υπογείου; δεν θα χρειαστούν φωτό;

Ρωτώ, δεν έχω εμπειρία σε αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αν κατάλαβα καλά είναι ότι το υπόγειο είναι αυθαίρετο... Οταν λες ότι ολοκληρώθηκε ο Φ.Ο. δεν παίζει ρόλο αν είναι μέρος αυτού, αυθαίρετο;

Από τη διατύπωση του 1ου ποστ καταλαβαίνω ότι το υπόγειο κατασκευάστηκε λόγω κατωφέρειας και όχι ότι υπήρχε στην άδεια... δεν μας εξηγει ο Dimip...

 

Αν έχω δίκιο.... καλύπτει αναθεώρηση για προσθήκη υπογείου; δεν θα χρειαστούν φωτό;

Ρωτώ, δεν έχω εμπειρία σε αυτά...

 

Πράγματι το υπόγειο δεν υπήρχε στην άδεια, και πράγματι θα πρέπει να γίνει αυτοψία από την αρμόδια πολεοδομία άρα πολύ πιθανόν να επιβληθεί πρόστιμο ανέγερσης για το υπόγειο. Δυστυχώς από την πολεοδομια δεν μπόρεσαν να μου ξεκαθαρίσουν και πολύ τα πράγματα, θα επανέλθω πάντως μόλις επιβεβαιώσα κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έψαξα περισσότερο στην πολεοδομία και με ενημέρωσαν ότι η περίπτωση μου υπάγεται σε ''Αναθεώρηση οικοδομικής αδείας ως προς το υπόγειο'' εφ' όσον έχει ολοκληρωθεί ο φέρον οργανισμός και έχουν πληρωθεί τα αντίστοιχα ένσημα του ΙΚΑ. Η άδεια είναι πράγματι ενεργή μέχρι το 2013 δηλαδή 4+4 χρόνια από έκδοση αφού έχει γίνει ο σκελετός. Μελέτες απαιτούνται τα πάντα εκτός από Κ.ΕΝ.Α.Κ. Αναφορικά με τις αμοιβές και τις εισφορές ακόμα ψάχνω!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις μια παράνομη κατασκευή που τη δηλώνεις μέσω αναθεώρησης και όχι νομιμοποίησης... Φαίνεται ότι είμαι πιο άσχετος απ΄ότι πίστευα...

Δηλαδή αν είχες και κανα όροφο στο ξεκάρφωτο, θα ήταν αναθεώρηση; Επειδή είναι μόνο το υπόγειο;

Και ποιά ένσημα του ΙΚΑ... αυτού του υπογείου που δεν φαίνεται στην άδεια; Δεν έχουν πληρωθεί... Τώρα θα τα πληρώσεις με την αναθεώρηση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.