Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσκόπηση για υπηρεσίες αρχιτεκτονικών σχεδίων


JTB

Recommended Posts

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω... Ειρωνεύεσαι ή βρίσκεις τη δημοσκόπηση χρήσιμη; Τα έχω ανεβάσει από τις μέχρι τώρα απαντήσεις.... τα χρήσιμα για εμένα αλλά και για άλλους σημεία είναι τα εξής:

 

* Οι περισσότεροι δεν θέλουν να δίνουν έξω τα αρχιτεκτονικά...

Απορία... τα κάνουν μόνοι τους ή έχουν υπάλληλο σχεδιάστρια;

 

* Μου κάνει εντύπωση γιατί ένας στους δύο χρησιμοποιεί πάνω από ένα εξωτ. συνεργάτη

 

*Μου κάνει επίσης εντύπωση ότι σχεδόν 1-2 δίνουν σε εξωτ. συνεργάτη το οικόπεδο άδειο και κάνει αυτός εξαρχής τη λύση...

 

*Περίεργο επίσης είναι ότι πάνω από το 20% κάνει αnimation και slideshow στις δουλειές γιατί δεν τα βλέπω πουθενά... ούτε σε site ούτε μου ζητάνε εμένα...

 

*Ενδιαφέρον το ότι 50% των συνεργατών σας έχουν νόμιμο λογισμικό... Δεν το πιστεύω εύκολα αυτό... ειδικά αν δούμε τα ποσοστά του AutoCAD και 3ds MAX...

Επίσης ένας στους δύο δεν ενδιαφέρεται αν χρησιμοποιείται νόμιμο λογισμικό... Τουλάχιστον πληρώνετε τον άνθρωπο πιο φτηνά; Φαντάζομαι και μαύρα τις περισσότερες φορές... αφού, πώς να τα δικαιολογήσει...

 

Σε γενικές γραμμές όμως ο κόσμος είναι ευχαριστημένος με τους συνεργάτες του, ειδικά αν έχουν ποιότητα και ταχύτητα...

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε JTB αφού για απλό φωτορεαλισμό υπάρχουν ένα κάρο free προγράμματα. Εντάξει δεν είναι επιπέδου 3dsmax αλλά η πλειοψηφία των πελατών ούτε ζητά ούτε πληρώνει κάτι τέτοιο. Ειδικά εδώ πέρα μπορώ να σου πω ότι αν κάνουμε κανένα κτήριο σε φωτορεαλισμό είναι μόνο για την πλάκα μας. Ο πελάτης δεν πληρώνει τέτοιες πολυτέλειες. Εδώ με το ζόρι πληρώνει τις ελάχιστες αμοιβές...

 

Μην είσαι τόσο σκληρός...

Link to comment
Share on other sites

@stavrosa Η δημοσκόπηση κάθε άλλο παρά άτοπη είναι. Το ότι οι αρχιτέκτονες προτιμούν (πλέον, όλο και περισσότερο) άλλους αρχιτέκτονες για cad-monkeys και όχι σχεδιαστές δε σημαίνει πως συνεργασίες με τους τελευταίους είναι ανύπαρκτες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.