Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με ανακαίνιση


Giorgio_31

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Αντιμετωπίζω το εξης πρόβλημα: τέλος Σεπτέμβρη ανέθεσα σε πολιτικό μηχανικό την ανακαίνιση του διαμερισμάτος μου , με έγγραφη του προσφορά και τελικό χρόνο κατασκευής τις 20 μέρες.Απο ότι καταλαβαίνεται τέλος Ιανουαρίου και δεν εχει παραδωθέι το σπίτι.Ο "κύριος" δεν υπέγραψε ποτέ ένα ιδιωτικό συμφωνητικό μαζι μου ούτε καποιο άλλο επίσημο 'εγγραφο.Και χτές με κάλεσε να τον εξοφλήσω!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μπορείται να με βοηθήσετε τι μπορώ να κάνω ??????ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη... από το τέλος Σεπ, μέχρι το τέλος Ιαν υπάρχουν 5-6 εικοσαήμερα... όχι ένα...

1. Γιατί δεν υπήρξε θέμα νωρίτερα; Η ασυνέπειά του δεν φάνηκε όταν ο χρόνος διπλασιάστηκε; Επρεπε να πενταπλασιαστεί;

2. Γιατί δεν υπογράφηκε συμφωνητικό; Γιατί δεν τέθηκε αυτό ως όρος από πλευράς σας;

3. Πως ζητά εξώφληση; Οταν λέτε δεν έχει παραδωθεί, εννοείτε ότι βλέπετε ατέλειες και δεν έχουν διορθωθεί; Υπάρχουν εργασίες που ούτε καν έχουν γίνει; Λίγο υπερβολικό να ζητά εξώφληση και να μην έχει κάποια εργασία...

 

....και στα πιο σοβαρά....(αν και ξέρω τις απαντήσεις...)

1. Το έργο έχει κάποιου είδους άδεια;

2. Εχει δηλωθεί στο ΙΚΑ;

3. Τα συνεργεία είναι δικά του ή υπεργολάβοι;

4. Η προσφορά (γραπτή όπως λέτε) περιλαμβάνει και το κόστος των ενσήμων ή έστω ένα ενδεικτικό κόστος ασφάλισης που είχε προϋπολογίσει;;;

 

Απαντήστε τουλάχιστον σε αυτά για να καταλάβω που βρισκόσαστε... Αν και

χωρίς συμφωνητικό και με την απουσία ΙΚΑ , αδείας που υποψιάζομαι... δεν ξέρω πόσο μπορείτε να πιέσετε...

Link to comment
Share on other sites

Εχετε γραπτή προσφορά? Καλύτερα να την ανεβάσετε για να κάνουμε κάποια εκτίμηση.

Εφόσον έχετε προσφορά, την παίρνετε, παίρνετε και ενα μηχανικό της αρεσκείας σας, έμπειρο, έμπιστο και επιθεωρείτε την δουλειά.

Αν ο κύριος είναι συνεπής προς τις υποχρεώσεις του πρέπει να πληρωθεί, αν υπάρχουν λάθη, εκρεμότητες θα πρέπει να κοστολογηθούν και να τα δικαιολογήσει.

Σίγουρα υπάρχει θέμα με το χρόνο, αν σας έδωσε προσφορά όπου θα ανέφερε και τον χρόνο όπου θα περατωθεί το έργο, πρέπει να εξηγήσει ίσως και πληρώσει το γεγονός ότι είναι εκπρόθεσμος.

Αλλά γιατί ανυσηχείτε? Δικά σας είναι τα λεφτά, ότι θέλετε κάνετε...

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω στις ερωτήσεις μου για ευνόητους λόγους... όχι για να θίξω τον ιδιώτη σχετικά με το ΙΚΑ αλλά για να συμπεράνω άλλα προφανή πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω στις ερωτήσεις μου για ευνόητους λόγους... όχι για να θίξω τον ιδιώτη σχετικά με το ΙΚΑ αλλά για να συμπεράνω άλλα προφανή πράγματα...

 

...σωστά τα ...υποπτεύεσαι φίλε μου....μάλλον κι εγώ κάτι τέτοιο φαντάζομαι

Link to comment
Share on other sites

Μερικά γενικά πράγματα για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα:

 

- Όπως και να έχει το θέμα, οι εργασίες που έγιναν πρέπει να πληρωθούν.

 

- Το πόσο θα κοστολογηθούν οι εργασίες που έγιναν έχει σχέση με την ανεπίσημη έστω προσφορά που σας έχει δωθεί.

 

- Το πόσο θα κοστολογηθούν οι όποιες επιπλέον εργασίες που δεν συμπεριλαμβάνονταν στην αρχική συμφωνία είναι θέμα διαπραγμάτευσης. Σε περίπτωση διαφωνίας για το κόστος των έξτρα μόνο εργασιών τότε μπορείτε να ζητήσετε από το ΤΕΕ να κάνει μια πραγματογνωμοσύνη και να τις κοστολογήσει. Κόστος πραγματογνωμοσύνης 1200 ευρώ περίπου.

 

- Εαν εσείς θέλετε να διεκδικήσετε οποιαδήποτε αποζημίωση σε σχέση με τον χρόνο καθυστέρησης τότε μπορείτε να το κάνετε δικαστικώς.

 

- Η πληρωμή της πραγματοποιηθείσας εργασίας και η όποια αποζημίωση για καθυστέρηση διεκδικήσετε δεν συμψηφίζονται. Πρέπει δηλαδή πρώτα να πληρώσετε ότι χρωστάτε και μετά να πάρετε ότι σας επιδικαστεί από το δικαστήριο.

 

- Εαν δεν πληρώσετε τον μηχανικό για τις εργασίες που έγιναν τότε μπορεί να προσφύγει στα δικαστήρια και φυσικά είναι πολύ έυκολο να αποδειχθεί ότι αυτός έκανε τις σχετικές εργασίες ανακαίνησης. Οι τόκοι μετράνε κανονικά από την ημέρα που θα γίνει το πρώτο εξώδικο.

 

- Εαν πάτε δικαστικώς, σαφώς και θα πρέπει να πληρώσετε τα ένσημα του ΙΚΑ που προβλέπονται για τις εργασίες που έγιναν. Ακόμη κι αν στο συμφωνητικό αναφέρεται ότι ο μηχανικός θα τα πληρώσει αυτά και έχει συμπεριληφθεί το σχετικό κόστος μέσα στην συμφωνημένη τιμή προσφοράς, και πάλι εαν δεν έχουν πληρωθεί τα ένσημα στο ΙΚΑ είστε υποχρεωμένος να τα πληρώσετε πρώτα εσείς και μετά να τα διεκδικήσετε από τον μηχανικό. Ακόμη και ιδιωτικά συμφωνητικά που έχουν κατατεθεί στην εφορία δεν αναγνωρίζονται από το ΙΚΑ και η υποχρεώση καταβολής ΙΚΑ παραμένει στον κύριο του έργου.

 

Το τι θα κάνετε εξαρτάται από εσάς.

Link to comment
Share on other sites

Μετά λέμε γιατί πρέπει να κλείσει το φόρουμ.... Τέτοιου τύπου ενημέρωση αγαπητέ συνάδελφε, πληρώνεται 60 ευρώ στον δικηγόρο!!!!!!!!!

Εχω άδικο;;;

****** Παρατήρηση που δεν αναφέρθηκε... ***************

Να προσθέσω στα αναπάντητα ερωτήματά μου το εξής επίσης άξιον απορίας...

 

Προκαταβολή δεν είχε πάρει ο εργολάβος πριν την έναρξη των εργασιών;;;

 

Γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο τέτοια εποχή να μπαίνει στο έργο, να το προχωρά, να το ολοκληρώνει σχεδόν, να μην έχει πάρει φράγκο και να διεκδικεί τα λεφτά του 5 μήνες μετά... και να το κάνει χωρίς ενδιάμεσα να έχει ενοχλήσει ώστε να του πεί και ο ιδιώτης ότι "φίλε, ποιά λεφτά, έχεις πάρει προκαταβολή και δεν έχεις τελειώσει..."

.....και γενικώς πολύ περίεργη μου φαίνεται η ιστορία...

Αλλά ο κύριος που τη δημοσιεύει δεν απαντά σε κάποιο ερώτημα... επίσης περίεργο... Πολλή δουλειά να έπεσε;;;

 

@SeNNinhA: μπορεί την ατάκα της υπογραφής σου να την έβγαλε άγνωστος, την επαναλαμβάνω και τη ζώ όμως καθημερινά... και είναι πράγματι ανεκτίμητη αλήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έλαβα pm από τον Giorgio_31 ότι δεν μπορεί για κάποιο λόγο να απαντήσει, οπότε να με συγχωρεί για το τελευταίο σχόλιο περί απουσίας του...

Ας το δεί κάποιος συντονιστής, γιατί δεν μπορεί να μπεί...

Link to comment
Share on other sites

έγινε ιδιώτης οπότε δεν μπορύσε να δημοσιεύει σε θέματα μηχανικών

----

κατά τα άλλα περιεργα μας τα λεει ο φίλος

Link to comment
Share on other sites

...

κατά τα άλλα περιεργα μας τα λεει ο φίλος

 

Ετσι δεν είναι; Δεν είμαι εγώ ο παράξενος! Πράγματι ιδιαίτερη περίπτωση συνεργασίας δεν νομίζετε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.