Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο ιδιωτικό δάσος


bnpwn

Recommended Posts

Καλησπέρα και συνχαρητήρια για το site σας που τόσες χρήσιμες πληροφορίες παρέχει.

 

Πρόκειται να λάβω κληρονομιά οικόπεδο 5 στρεμμάτων στα Νότια προάστια Αττικής το οποίο θεωρείται ιδιωτικό δάσος και είναι εκτός σχεδίου.

 

Μπορείται να μου πείτε τα εξής

 

- Το εν λόγω οικόπεδο μπορεί να πουληθεί?

- Μπορεί να οικοδομηθεί ή όχι?

- Αν κάνω αποδοχή μπορείτε να μου πείτε περίπου τι φόρο κληρονομιάς θα πληρώσω όταν τα γύρω οικόπεδα εντός σχεδίου κοστολογούνται περίπου 800.000€ το στρέμμα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με κατάλληλες λέξεις-κλειδιά, όπως πχ "ιδιωτικό δάσος", θα βρεις αρκετό υλικό στο forum σχετικά με την αγοραπωλησία δασοτεμαχίων (και όχι οικοπέδων, όπως το περιγράφεις).

 

Σίγουρα, δεν μπορεί να οικοδομηθεί και το forum δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για ερωτήσεις όπως η 3η.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ολόκληρο ιδιωτικό δάσος; Σαν πρώτη κίνηση εγώ θα πήγαινα στο δασαρχείο (με ένα τοπογραφικό του γηπέδου) για να δω πώς και τι ποσοστό του είναι χαρακτηρισμένο. Αν και τα 5 στρ είναι ιδιωτικό δάσος δε νομίζω να μπορείς να χτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Είναι και τα πέντε στρέματα ιδιωτικό δάσος.

Φαντάζομαι ότι για να χτίσω ή να το εκμεταλευτώ θα πρέπει να περιμένω, ποιός ξέρει πόσα χρόνια, ανάλογα την διάθεση της κάθε κυβέρνησης και υπουργού.

 

Αυτό το οικόπεδο μπορεί να πουληθεί? Γνωρίζετε αν γενικώς για αυτά του είδους οικόπεδα υπάρχει ενδιαφέρον?

 

Γιατί αν υπάρχει, να προσπαθήσω να το δώσω όσο-όσο από τα να περιμένω κάποια στιγμή και αν για να το εκμεταλευτώ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι δεν κατάλαβες ότι αυτό που λες ότι θα κληρονομήσεις ονομάζεται δασοτεμάχιο και όχι οικόπεδο γιατί το οικόπεδο κτίζεται ενώ το δασοτεμάχιο δεν κτίζεται όσες κυβερνήσεις και όσοι υπουργοί και να αλλάξουν.

 

Αμφιβάλλω αν υπάρχει άνθρωπος που θα θελήσει να "φορτωθεί" ένα δασοτεμάχιο έστω και αν του το χαρίσουν. Μην ξεχνάς ότι θα πρέπει να πληρώσει και σχετικό φόρο.

Link to comment
Share on other sites

ο πιο πιθανός ενδιαφερόμενος θα είναι αυτός που συνορεύει με το δικό σου και έχει οικόπεδο ή αγροτεμάχιο οικοδομήσιμο.

Είχα πελάτη που αγόραζε τα δασικά των υπολοίπων για να πηγαίνει βόλτα με το αλογο του!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.