Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεμινάριο για φωτοβολταϊκά από το ΙΕΚΕΜ-ΤΕΕ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

είχα κάνει αίτηση απο τον Νοέμβριο για το σεμινάριο ΕΝΕΡ 8 του ΙΕΚΕΜ-ΤΕΕ (Σχεδιασμός και εγκατάσταση Φ/Β συστημάτων...η κάπως έτσι..)

 

Μού έστειλαν μήνυματακι πριν κάνα δυό βδομάδες αλλά επειδή άργησα να δηλώσω συμμετοχή (2 μέρες απο τη λήψη του sms..!) με πρόλαβαν άλλοι....

 

Σήμερα μου ξανάσκασε μήνυμα....

 

Ερωτώ λοιπόν εσάς που με προλάβατε....

 

-καλό ήταν...;

-άξιζε τον κόπο;

 

βασικά μελέτες για στέγες κάνω για πλάκα....δεν είναι και τόσο δύσκολο...μαθαίνεις στο σεμινάριο κάτι παραπάνω...(;) ή σου λένε τα απλά και σε πλακώνουν στη θεωρία....

 

Αυτά...

Ευχαριστώ αγάπες μου..!!!!8-)

Link to comment
Share on other sites

σεμινάρια ενερ με τα του γνωστού κυρίου δεηθώμεν.

 

αποδεδειγμένα η μεγαλύτερη απάτη με τη συμμετοχή του ιεκεμ-τεε. όσοι έχουν πάρει μέρος ξέρουν δια τι ομιλώ. μόνο η διαχρονική τους τιμολόγηση φτάνει να το πιστοποιήσει. όσοι δεν έχουν κάνει σεμινάρια και όταν αυτά απαιτηθούν για την πιστοποίηση ενερ.επ. να πάνε να τα κάνουν σε κανά ιεκ.

 

αφενός σίγουρα είναι φθηνότερα , αφετέρου κάποιοι είναι αχόρταγοι.

 

επίσης τελευταία έφτασε στα άγια ώτα μου ότι όσοι κάναν τα παλιά σεμινάρια μπορούν να τα κορνιζάρουν αλλά να τα χρησιμοποιήσουν δεν μπορούν (όταν θα έρθει η ώρα). αν αυτό ισχύσει, σας ενημερώνω ότι θα πέσει αγία ράβδος εγγυημένα. μάλιστα για να μη διαφύγει κάποιος από αυτούς αφού τους κλειδώσω μέσα θα σπάσω το κλειδί πάνω στην κλειδαριά.

Link to comment
Share on other sites

Πότε επίσημα υπήρχε ενημέρωση πως σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ θα αναγνωρίζονται και θα δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα;

Ποτέ!

 

Επίσης τα σεμινάρια είναι σεμινάρια και όχι καμία τελετή με μάγους και βουντού που σου μαθαίνουν "τα μυστικά των μελετών" και το πως να κάνεις πουστίτσες έτσι ώστε να φαίνεσαι καλός και στον πελάτη και στο κράτος.

 

Με την ίδια λογική τα σεμινάρια για ΚΕΝΑΚ που έγιναν προσφατα από το ΤΕΕ ήταν άχρηστα για όσους ήξεραν τις ΤΟΤΕΕ καλά και είχαν από τότε έτοιμες μελέτες για να τις καταθέσουν μέσα στο 2011.

 

Μην τα ισωπεδώνουμε όλα. Απλά το θέμα είναι πως το κόστος τους είναι τεράστιο και σε κλέβουν κανονικά. Όσον αφορά τις άλλες εταιρίες που κάνουν και αυτές σεμινάρια αυτό κι αν δεν είναι κλεψιά!

Link to comment
Share on other sites

Πότε επίσημα υπήρχε ενημέρωση πως σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ θα αναγνωρίζονται και θα δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα;

Ποτέ!

 

φαίνεσαι άσχετος με την ιστορία. anyway, το ότι θα αναγνωριζόταν το έλεγαν κάθε φορά που κάναμε ένα από αυτά. επαγγελματικά δικαιώματα δεν παίρνει κανείς από σεμινάρια. θεωρητικά έπρεπε να τα κάνεις για να πας να δώσεις για την πιστοποίηση. ικανοποιήθηκες? ή θεωρείς ότι τα έβγαλα από το μυαλό μου?

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι "παρθένος" στο επάγγελμα και δεν έχεις μπαμπά/θείο/φίλο να σε "ξεστραβώσει", παίρνεις μια πολύ καλή ιδέα!

 

Ακριβά? Ναι!

Χρήσιμα? Ναι!

Link to comment
Share on other sites

φαίνεσαι άσχετος με την ιστορία. anyway, το ότι θα αναγνωριζόταν το έλεγαν κάθε φορά που κάναμε ένα από αυτά. επαγγελματικά δικαιώματα δεν παίρνει κανείς από σεμινάρια. θεωρητικά έπρεπε να τα κάνεις για να πας να δώσεις για την πιστοποίηση. ικανοποιήθηκες? ή θεωρείς ότι τα έβγαλα από το μυαλό μου?

 

Είπε το ΥΠΕΚΑ τέτοιο πράγμα;

 

Ρωτάω μιας και αυτό έχει τον 1ο και τον τελευταίο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.