Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος εγκατάστασης Φ/Β ~10kW


panosCy

Recommended Posts

Μπορείτε παρακαλώ να μου πείτε πόσο εκτιμάτε ότι θα κοστίσει Φ/Β σε ταράτσα με τα εξής χαρακτηριστικά:

1) 70 πλαίσια, (10 σειρές χ 7)

2) βάσεις στήριξης [πόσες θα χρειαστώ;]

3)Συσσωρευτές 100Ah 12V

4)3 inverters

5) Ρυθμιστή φόρτισης 35Α

6) BOS

 

Αν θα μπορούσατε να μου δώσετε τιμή ξεχωριστά κάθε ένα από τα ανωτέρω (θα κάνω χρήση των στοιχείων σε πανεπιστημιακή εργασία), και όχι μια τιμή συνολικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

1) 450Ε / πλαίσιο

2) μία βάση/πλαίσιο - 30Ε/βάση

3) 200Ε

4) 1400Ε / inverter

5) 100Ε

6) 1000Ε

 

 

Μπορείτε παρακαλώ να μου πείτε πόσο εκτιμάτε ότι θα κοστίσει Φ/Β σε ταράτσα με τα εξής χαρακτηριστικά:

1) 70 πλαίσια, (10 σειρές χ 7)

2) βάσεις στήριξης [πόσες θα χρειαστώ;]

3)Συσσωρευτές 100Ah 12V

4)3 inverters

5) Ρυθμιστή φόρτισης 35Α

6) BOS

 

Αν θα μπορούσατε να μου δώσετε τιμή ξεχωριστά κάθε ένα από τα ανωτέρω (θα κάνω χρήση των στοιχείων σε πανεπιστημιακή εργασία), και όχι μια τιμή συνολικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς αλλά περίμενα να το καταλάβεις. Δεν είναι σοβαρή (εντελώς) η απάντησή μου. Πρέπει να κάνεις διευκρινήσεις. Η ερώτησή σου είναι χύμα. Τί πλαίσια; Τί ισχύος; Τί προέλευσης; Τι αντιστροφέα; Τί μπαταρίες και πόσες; Τί βάσεις; Για ταράτσα ή κεραμίδι; Γιατί θες μπαταρίες; Τι balance of system;

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς αλλά περίμενα να το καταλάβεις. Δεν είναι σοβαρή (εντελώς) η απάντησή μου. Πρέπει να κάνεις διευκρινήσεις. Η ερώτησή σου είναι χύμα. Τί πλαίσια; Τί ισχύος; Τί προέλευσης; Τι αντιστροφέα; Τί μπαταρίες και πόσες; Τί βάσεις; Για ταράτσα ή κεραμίδι; Γιατί θες μπαταρίες; Τι balance of system;

 

Σωστά, ελπίζω να το σώσω:oops:: Πλαίσια πολυκρυσταλλικά, και μονοκρυσταλλικά. εννοώ δύο διαφορετικές περιπτώσεις. Με τη διαστασιολόγηση που έχω κάνει έχω κάνει χρήση 70 πλαισίων της canadian solar 180Wp, 3 inverter sunny boy 3800. Κλίση σταθερή 35 μοίρες, αλλά θα με ενδιέφερε και τιμή για τράκερς, μπαταρίες με βάθος εκφόρτισης 70%, για αυτονομία σε τυπική οικιακή κατανάλωση 2 ημέρες. Βρήκα ότι θα χρειαστώ 15 μπαταριες σε σειρά (δύο σειρες) για αυτονομία 4 ημερών. Αν μπορείτε να βοηθήσετε, ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Αν και υπάρχουν πάλι κενά υπολόγιζε 300Ε/πλαίσιο , 1200/αντιστροφέα, 2000Ε βάσεις. Οι μπαταρίες γιατί 15 στη σειρά;

Link to comment
Share on other sites

Αν και υπάρχουν πάλι κενά υπολόγιζε 300Ε/πλαίσιο , 1200/αντιστροφέα, 2000Ε βάσεις. Οι μπαταρίες γιατί 15 στη σειρά;

 

Η εγκατάσταση αφορά στην ταράτσα, τις μπαταρίες τις υπολόγισα μόνο στη δεύτερη περίπτωση όπου και το σύστημα θα είναι αυτόνομο, δηλαδή μη διασυνδεδεμένο. Η διαφορά ανα πλαίσιο, αν είναι μονο-κρυσταλλικό ή πολυκρυσταλλικό ποιά είναι;

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη ιστορία η διαφορά. Καλύτερα μελέτα το. Κυρίως στον τρόπο χύτευσης και στη συνδεσμολογία κυψελών εντός του πλαισίου. Μπαταρίες γιατί 15 λέω όχι γιατί να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη ιστορία η διαφορά. Καλύτερα μελέτα το. Κυρίως στον τρόπο χύτευσης και στη συνδεσμολογία κυψελών εντός του πλαισίου. Μπαταρίες γιατί 15 λέω όχι γιατί να βάλεις.

 

(Αναφερόμουν στη διαφορά στην τιμή μονο - πολυ). Για αυτονομία 4 ημερών οικίας, συσσωρευτων 100Αh 12V, ποιά συνδεσμολογία να προτιμούσα και πόσους συσσωρευτές; έχω υπολογίσει καθημερινή ανάγκη σε ημερήσια ενέργεια 35 kWh κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Τιμή υπολογίζεις ίδια. Παναγία μου τι κατανάλωση είναι αυτή; Γιατί να γίνει αυτόνομο; Λάθος εξ αρχής μελέτη αλλά τεσπα θες ±3000Ah. Άρα βάλε 12 διβολτες μπαταρίες 1500Ah σε σειρά (24V) και 12 ακόμη παράλληλα (3000Ah). Κόστος τρέχα γύρευε κάνα 15άρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.