Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλάκα σε μεταλλική κατασκευή


 

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι

Βλέποντας ένα μεταλλικό κτίριο να κατασκευάζετε στην γειτονιά μου , μου δημιουργήθηκε μια απορία.

Πως αγκυρώνετε η πλάκα από μπετό στην μεταλλική κατασκευή?

Αν μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία θα το εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ κάτι τέτιο είχα στο μυαλό μου, αλλα εδώ βλέπω άλλα πραγματα.

 

Σε ένα άνοιγμα 6Χ6 μετρα καλουπώνουνε την πλάκα με τα παραδοσιακά ξύλα, και δεν έχει κάποια "κοντρα" στη μέση. Δλδ όλη η πλάκα θα πατάει στους 5-7 πόντους που έχουν εσοχή τα περιμετρικά Η.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ όλη η πλάκα θα πατάει στους 5-7 πόντους που έχουν εσοχή τα περιμετρικά Η.

 

Αν μιλάς για το σκαρίφημα στην σελίδα 3 (Detail 3), όχι. Και αυτό γιατί αφενός η τομή δεν δείχνει την πλευρά της στήριξης (οι ραβδώσεις του χαλυβδόφυλλου τοποθετούνται παράλληλα με το άνοιγμα) και αφετέρου γιατί ανάλογα με το άνοιγμα που έχεις, υπάρχουν πίνακες που σου λένε ποιο είναι το ελάχιστο πλάτος στήριξης. Οι πίνακες αυτοι σου λένε και ποίο είναι το μέγιστο άνοιγμα που δεν χρειάζεται να βάλεις ικριώματα (στηρίξεις). Ρίξε μια ματιά στο website της εταιρίας αυτής, αλλά και σε άλλες εταιρίες, κατάβασε κανένα pdf με τεχνικά χαρακτηριστικά και θα καταλάβεις.

 

Μια άλλη μεθοδός είναι να βάλεις πρόπλακες οι οποίες τοποθετούνται σε γωνιακά ελάσματα που είναι συγκολλημένα στους κορμούς των μεταλλικών δοκαριών (παρόμοιως με το σκαρίφημα στην σελίδα 7 απο το pdf που σου παραθέτω παραπάνω) και πάνω ρίχνεις είτε σκύροδεμα είτε τσιμεντοκονία. Συνήθως και σε αυτήν την περίπτωση το γέμισμα έρχεται "περασιά" με το πάνω πέλμα της μεταλλικής δοκού.

 

Δες εδώ:

http://www.bison.co.uk/products/composite-steel-beam-design/4

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται. Τα δοκάρια σε αυτόν τον τρόπο σκυροδέτησης σίγουρα θα φέρουν διατμητικούς ήλους. Επίσης το πάχος της πλάκας θα είναι το ίδιο με αυτό που θα προέκυπτε αν ο φορέας θα ήταν από συμβατική κατασκευή. Η άνω ίνα ανφοράς της πλάκας θα υπερκαλύπτι τους ήλους διάτμησης που προανέφερα και εννοείται ότι η πλάκα θα φέρει τον απαιτούμενο οπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, μην είσαι τόσο σίγουρος...

Στην επιστήμη μας λέξεις όπως "αποκλείεται" και "σίγουρα" μην βιάζεσαι να τις χρησιμοποιείς... ;)

 

Δεν είναι αναγκαστική η διατμητική σύνδεση μεταλλικού φορέα και πλάκας, υπάρχουν και άλλοι τρόποι δόμησης ξέρεις.

 

Η πλάκα θα έχει ότι πάχος βγάλει η μελέτη, που αν έχω υποθέσει σωστά, πρόκειται για κτήριο γραφείων και οι εσωτερικοί τοίχοι δεν είναι υποχρεωτικό να είναι από τοιχοποιία... άρα πιθανώς να έχει λιγότερα φορτία από τις μεσοτοιχίες που σε συνδυασμό με μικρότερα ανοίγματα (με την χρήση δευτερεύουσων δοκαριών) θα μπορεί να προκύψουν λεπτότερες πλάκες από μια συμβατική κατασκευή, δηλαδή από ΩΣ...

 

Άλλωστε, το ζήτημα με την κατασκευή πλακών από χαλυβδόφυλλα και μπετό δεν είναι τόσο τα φορτία που μπορούν να παραλάβουν αλλά οι δονήσεις και πόσο ανεκτές είναι από τους χρήστες του κτηρίου...

Link to comment
Share on other sites

Το αποκλειεται δεν ηταν προσωπικο. Απλα δινω εμφαση σε αυτο που καταλαβα, δηλαδη οτι δεν υπαρχει χαλυβδοφυλλο, εκτος αν κατι δεν καταλαβα σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω κάτι,

ΔΕΝ υπάρχουν χαλιβδόφυλα μόνο καλούπι από ξύλα, ισως να τα βάλουνε μετά από πάνω.

Βέβαια έχει και άλλη πρωτοτυπία , οι εξωτερικοί τοίχοι είναι από φελιζολ άσπρο καμία 20cm πάχος που έχει από τις 2 πλευρές δάρινκ….

Λένε θα το σοβαντίσουν αυτό.

Περιμένω να δω τι θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

η smart bulding το φτιάχνει? Συνήθως πάνω στο φενιζόλ βάζουν 5 εκ gunite. Αυτός ο τρόπος δόμησης δεν με ενθουσιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.