Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης και επέκταση αποθήκης


Recommended Posts

Συνάδερφοι έχω την εξής σύνθετη περίπτωση:Υπόστεγο ανοιχτό εκ των δύο πλευρών 2100 τ.μ θα μετατραπεί σε βιομηχανική αποθήκη με ταυτόχρονη τοποθέτηση πανέλων πλαγιοκάλυψης των δυο ανοιχτών πλευρών. Επιπρόσθετα κατ΄επέκταση θα κατασκευαστεί προσθήκη βιομηχανικής αποθήκης 240 τ.μ Τα ερωτήματα μου είναι τα ακόλουθα:

 

1)O υπολογισμός των αμοιβών θα προκύψει από την προσθήκη +αναλυτικό προυπολογισμό εργασιών πλαγιοκάλυψης+ αλλαγή χρήσης (διαφορά προυπολογισμών υποστέγου και βιομηχανικής αποθήκης)?

2)Ποιες οι απαιτούμενες μελέτες για την προσθήκη ?

3) Απαιτείται έλεγχος υπάρχοντος ?

4) Τι μελέτες απαιτούνται για την τοποθέτηση της πλαγιοκάλυψης ?

 

Συγχωρέστε με για το πλήθος των ερωτημάτων αλλά είναι μια σύνθετη περίπτωση που πρώτη φορά μου τυχαίνει και θέλω να είμαι σίγουρος

 

Υ.Γ Στην πολεοδομία μου απάντησαν οτι θαααα μου απαντήσουν...

Link to comment
Share on other sites

1.Η διαφορά των προϋπολογισμών θα σου βγει θετική οπότε την αλλαγή χρήσης την υπολογίζεις με προϋπολογισμό τη διαφορά.

Μελέτες που απαιτούνται για τη νέα χρήση και δεν έγιναν στην παλιά, υπολογίζονται με τον προϋπολογισμό της νέας χρήσης.

Τα ένσημα υπολογίζονται αναλυτικά με τον πίνακα 3

 

2. Ότι μελέτες απαιτούνται για νέο κτήριο βιομηχανικής αποθήκης.

 

3. Εαν δε μεταφέρονται φορτία απο την προσθήκη όχι.

 

4. Καλύπτεσαι από την αλλαγή χρήσης

Link to comment
Share on other sites

Gousgouni σε ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση σού. Επομένως αν κατάλαβα καλά ο αναλυτικός δεν εμπλέκεται πουθενά. Με πίνακα 3 να υποθέσω πάω μόνο στην περίπτωση των εργασιών που αφορά την αλλαγή χρήσης και προσθήκη πλαγιοκάλυψης. Όσον αφορά την τοποθέτηση πλαγιοκάλυψης δεν πρέπει να γίνει στατικός έλεγχος της κατασκευής μιας και θα είναι από τραπεζοειδή λαμαρίνα εδραζόμενη σε μεταλλικό "κάναβο"?

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε κάθε άδεια όμως συνήθως βγάζει μεγαλύτερες αμοιβές και έχει περισσότερη δουλειά και στην σύνταξη και στον έλεγχο.

 

Για τον έλεγχο υπάρχοντος, θα δεις την αρχική στατική μελέτη του στεγάστρου.

πολλές φορές οι ανεμοπιέσεις υπολογίζονται σαν κλειστό κτίριο είτε με την προοπτική να κλείσει μελλοντικά (κάτι σαν τη πρόβλεψη προσθήκης ορόφου στο οπλισμένο σκυρόδεμα) είτε λόγω των τυποποιημένων υπολογισμών του EC1.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο τρόπος υπολογισμού του προυπολογισμού έγκειται στην διακριτική ευχέρεια του μηχανικού? Αν ισχύει κάτι τέτοιο προφανώς θα επιλέξουμε τον προυπολογισμό εκείνο που είναι μικρότερος προς ώφελος του πελάτη. Επιπλέον τον προκύπτον προυπολογισμό τον βάζουμε μόνο στις αρχιτεκτονικές εργασίες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.