Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυροπροστασία υποστέγου


eliza.pap

Recommended Posts

Ήμουν σήμερα στην Πολεοδομία και μου ζήτησαν μελέτη παθητικής πυροπροστασίας για ένα υπόστεγο το οποίο είναι ανοιχτό από παντού, δλδ θα χρησιμεύσει ως χώρος στάθμευσης και έτσι δεν έχει καθόλου κλειστές πλευρές. Είναι σωστό αυτό? Μπορείτε να με κατατοπίσετε αν όντως χρειάζεται παθητικη πυροπροστασία για χώρο ανοιχτό ολόγυρα? ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο μου φαινεται τρομερη "λεβεντια " για να μην χρησιμοποιησω αλλη λεξη.

 

Παντως υπαρχει το αρθρο 13 του ΠΔ 71/88 οπου εχει κατηγορια Θ1 για μονοροφα ή ημιυπαιθριους χωρους σταθμευσης , αλλα μετα δεν υπαρχει κατι να εφαρμοσεις για την περιπτωση αυτη. Ουτε καν ελαχιστος δεικτης πυραντιστασης της κατασκευης. Εκτος αν θελουν να δειξεις οδευση διαφυγης 1,5 m !!!!

 

A ρε, θα μας τρελλανουνε αυτοι....

Link to comment
Share on other sites

ήμουν έτοιμη να ελέγξω φορολογικά και μου είπαν ότι δε γίνεται και πρέπει να υπογράψει στο φύλλο ελέγχου ο μηχανολόγος. τον οποίο βρήκαν στο τηλ και είπε πως χρειάζεται παθητική πυροπροστασία!! :(

ειλικρινά ήθελα να τραβήξω τα μαλλιά μου. προφανώς θέλουν να δείξω όδευση διαφυγής...

Link to comment
Share on other sites

κατά τας γραφάς, υπόστεγο είναι η υπαίθρια κατασκευή που είναι ανοικτή κατά 2 τουλάχιστον πλευρές.

 

Βασικά αν είναι μεταλλική κατασκευή (η οποία υποθέτω μπορεί να τοποθετηθεί από τον ιδιοκτήτη σε 2 ώρες σε όποιο σημείο των βολεύει)....πρέπει να το δείξεις???

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν..είναι ξύλινη κατασκευή, και ναι ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει άδεια, γιατί συντρέχουν κάποιοι λόγοι τελοσπάντων...οπότε το δείχνω κανονικά...αυτό το υπόστεγο είναι κλειστό μόνο στη μία πλευρά...

Link to comment
Share on other sites

αφού όπως είπες ο ιδιοκτήτης θέλει να βγάλει άδεια....άρα είναι κτίσμα..

(ίσως άν δει το κόστος να αναθεωρήσει).

Εξήγησε του και την περίπτωση ότι έτσι δεν μπορει να τροποποιήσει το κτίσμα μελλοντικά (επίσημα) χωρίς να κάνει τροποποίηση αδείας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.