Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός μηχανικός με ασφάλιση μόνο στο ΙΚΑ από σφάλμα εργοδότη


es2

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα τη βοήθεια όποιων γνωρίζουν για το εξής:

Πριν περίπου 4 μήνες ξεκίνησα να δουλεύω ως μισθωτή σε μια ιδιωτική εταιρία. Τους ενημερωσα ότι το ταμείο μου είναι το ΤΣΜΕΔΕ και ότι θέλω να με ασφαλίσουν εκει.

Τελικά από λάθος,ή ετσι θέλω να πιστεύω,και οχι ηθελημενα, με ασφάλισαν στο ΙΚΑ. Το ανακάλυψα τυχαία!Το θέμα είναι πώς μπορεί να γίνει η αλλαγή τώρα από το ένα ταμείο στο άλλο?Και κάτι άλλο,πώς θα γίνει η πληρωμή αναδρομικά?Τα χρηματα που έχουν πληρωθεί μεταφέρονται?

Αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ας μου πει

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν είσαι μισθωτός/η, υπάρχουν εισφορές και στο ΤΣΜΕΔΕ (κύριος ασφαλιστικός φορέας) και στο ΙΚΑ (για περιπτώσεις ασθενείας - εισφορά σε χρήμα κλπ). Μήπως σου πληρώνουν κανονικά ΚΑΙ το ΤΣΜΕΔΕ και δεν το 'χεις ανακαλύψει ακόμη ; Θεωρώ ότι είναι αδύνατο να το 'χουν ξεχάσει.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δυστυχώς δε μου το πλήρωναν...

Το παραδέχτηκαν και οι ίδιοι.

Ξέρω ότι στο ΙΚΑ πληρώνεται μόνο "παροχή σε χρήμα" ή "ασθένεια σε χρήμα",όπως λέγεται. Εχω ξαναδουλέψει ως μισθωτή σε άλλη εταιρία και όλα ήταν κανονικά.

Το θέμα είναι τώρα, μετά το, ας πούμε λάθος, τι γίνεται....???

Link to comment
Share on other sites

Ασθένεια σε χρήμα είναι το πιο σωστό.

 

Τι εννοείς ; Θα πληρώσουν ένα κομμάτι (όσα δηλαδή οφείλουν από την έναρξη της πρόσληψης μέχρι την ώρα που θα το συμφωνήσετε) ως σαν να ήσουν ελεύθερος επαγγελματίας (στα Ταμεία του ΤΣΜΕΔΕ) και το υπόλοιπο (από την ώρα που το συμφωνήσετε και εφεξής) με τα όσα γίνονται σε τέτοιες περιπτώσεις (νόμιμες κρατήσεις μισθωτών υπηρεσιών).

Link to comment
Share on other sites

Πάνε στο ΤΣΜΕΔΕ, κάνουν ένα διακανονισμό και πληρώνουν τα χρωστούμενα.

Εχουν όμως ήδη πληρώσει στο ΙΚΑ...

Θα πληρώσουν αναδρομικά στο ΤΣΜΕΔΕ? Και θα είναι σα να έχουν πληρώσει σε 2 ταμεία διπλές εισφορές για μένα? Δε νομίζω ότι θα το κάνουν ποτέ!

Άρα δεν ξέρω μήπως μου πουν ότι πρέπει τα προηγούμενα να τα πληρώσω εγω. Βέβαια το λάθος δεν είναι δικό μου!

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν θα συμφωνήσεις σε τέτοια ιστορία. Εσύ θα τους πεις "παιδιά, εγώ σας ενημέρωσα και είμαι εδώ για να παρέχω τις μισθωτές υπηρεσίες μου ως οφείλα και οφείλω, τα υπόλοιπα είναι πρόβλημα του λογιστηρίου" (και ΣΤΟΠ). Ας τα μαγειρέψουν μόνοι τους, εσύ είσαι μισθωτή και είναι υπόλογοι ΜΟΝΟ αυτοί σε τέτοια μπερδέματα.

 

Έχεις μπλοκ αυτή τη στιγμή ; Δικαιούσαι να κόψεις ΑΠΥ ;

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν θα συμφωνήσεις σε τέτοια ιστορία. Εσύ θα τους πεις "παιδιά, εγώ σας ενημέρωσα και είμαι εδώ για να παρέχω τις μισθωτές υπηρεσίες μου ως οφείλα και οφείλω, τα υπόλοιπα είναι πρόβλημα του λογιστηρίου" (και ΣΤΟΠ). Ας τα μαγειρέψουν μόνοι τους, εσύ είσαι μισθωτή και είναι υπόλογοι ΜΟΝΟ αυτοί σε τέτοια μπερδέματα.

 

Έχεις μπλοκ αυτή τη στιγμή ; Δικαιούσαι να κόψεις ΑΠΥ ;

Ειναι υπόλογοι σε ποιον? Και σε ποιον να απευθυνθω αν μου πουν κάτι τέτοιο?

Τι μπορώ να τους κάνω?

Ολες οι δουλειες που έχω κάνει ήταν ως μισθωτή. Μπλοκάκι δεν είχα ποτέ και ούτε τώρα έχω φυσικά! Αλλά γιατί ρωτάς? Τι σχέση έχει?

Link to comment
Share on other sites

Υπόλογοι τι σε ποιόν ; Σε αυτούς που δεν καταβάλλουν τις εισφορές σου (ΤΣΜΕΔΕ), στην Επιθεώρηση Εργασίας αν τους καταγγείλεις και πολλά άλλα. Που σου φαίνεται το περίεργο ;

 

Αν είχες μπλοκάκι, θα μπορούσαν με κάποιον τρόπο να μαγειρέψουν την κατάσταση (υποθέτω) και να στα έδιναν χέρι για να πας να τα πληρώσεις στο ΤΣΜΕΔΕ (ή εσύ ή αυτοί). Εδώ λες όμως ότι έχουν καταβάλλει κανονικά εισφορές αλλά μόνο στο ΙΚΑ. Εμφανίζουν μισθωτό υπάλληλο μηχανικό και δεν του καταβάλλουν τις εισφορές προς τον Κύριο Ασφαλιστικό Φορέα.

 

Γιατί με ρωτάς εμένα τι μπορείς να τους κάνεις ; Εγώ μπορώ να σου πω άλλα σε συμφέρει ; Κατάγγειλέ τους στην Επιθεώρηση Εργασίας. Θα το κάνεις ; Την άλλη μέρα ενδεχομένως να ψάχνεις για δουλειά. Αυτό είναι θέμα δικό σου, κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει εδώ μέσα (μόνο δικηγόρος).

Link to comment
Share on other sites

Το να μην έχεις μπλοκάκι είναι λογικό από την στιγμή που είσαι μισθωτή. Αλλά το να μην σου πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ είναι πολύ σοβαρό, και δεν είναι δικό σου λάθος. Υπάρχει φαντάζομαι η αναγγελία πρόσληψης και από εκεί φαίνεται πόσο καιρό δουλεύεις στην εταιρία. Από την πρώτη μέρα είναι υποχρεωμένοι να σου πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ (από την στιγμή που είσαι μισθωτή). Πήγαινε επ.εργασίας τι φοβάσαι την δουλείά σου? Το χρέος στο ΤΣΜΕΔΕ που μεγαλώνει τι θα γίνει? Πίστεψέ με αυτούς δεν τους συμφέρει πολύ περισσότερο αν κινηθείς έτσι. Προστάτεψε τα δικαιώματά σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.