Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακατανομή ροπών ρηγματωμένης πλάκας


 

Recommended Posts

Κατα την επίλυση πλάκας με πεπερασμένα, παρουσιάζονται σε κάποια σημεία στήριξης πολύ υψηλές τάσεις,που φυσικό είναι να εκτονωθούν μέσω μικρορυγματώσεων,και να ανακατανεμηθούν.

 

Το ερώτημα μου είναι για αυτήν την ανακατανομή υπάρχει π.χ κάποιος εμπειρικός συντελεστής ας πούμε 10-20 % κ.τ.λ ώστε να μειώσεις αυτές τις τάσεις και αντίστοιχα να αυξήσεις το <<άνοιγμα>>;

 

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος ; ( κυρίως σε πλάκες επι στύλων χωρίς δοκούς)

 

Νομίζω ότι και κάποια απο τα <<ξένα>> προγράμματα πεπερασμένων κατα την επίλυση πλάκας δίνουν και την επιλογή ρηγματωμένης διατομής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο μπορεί να είναι η ανακατανομή. Επειδή όμως μιλάς για γωνίες ή σε ακμές υποστυλωμάτων εγώ αυτό που κάνω σε περιπτώσεις που με απασχολούν είναι να μειώνω σε εκείνες τις περιπτώσεις το Ε σε Ε/2 ή Ε/3 για να φορτίζονται τα ανοίγματα. Έτσι μπορείς να δεις και την ανακατανομή πόση είναι

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο μπορεί να είναι η ανακατανομή. Επειδή όμως μιλάς για γωνίες ή σε ακμές υποστυλωμάτων εγώ αυτό που κάνω σε περιπτώσεις που με απασχολούν είναι να μειώνω σε εκείνες τις περιπτώσεις το Ε σε Ε/2 ή Ε/3 για να φορτίζονται τα ανοίγματα. Έτσι μπορείς να δεις και την ανακατανομή πόση είναι

+1

Έχω την ίδια άποψη.

Μειώνεις τις σταθερές του υλικού και η ανακατανομή γίνεται μόνη της. Μπορείς να την μειώσεις σε μέγεθος και σε επιφάνεια και αντίστοιχα θα σου "δείξει" σε πόσο μήκος θα έχεις ρηγματώσεις/πλαστικοποιήσεις και τι μεγέθους!

Link to comment
Share on other sites

Άρη και Γιάννη ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! -η οποία μου φαίνεται και πολύ λογική.

 

Αρη να σε ρωτήσω, τη μείωση του Ε την κάνεις σε όλη την πλάκα ή στην περιοχή πέριξ της συγκέντρωσης τάσεων;

 

Γιάννη μπορείς να μου αναπτύξεις λίγο το παρακάτω που είπες;

-..Μπορείς να την μειώσεις σε μέγεθος και σε επιφάνεια και αντίστοιχα θα σου "δείξει" σε πόσο μήκος θα έχεις ρηγματώσεις/πλαστικοποιήσεις και τι μεγέθους!-

Link to comment
Share on other sites

Στο robot έχει πολλές επιλογές ειδικά για το σκυρόδεμα ... τόσο που έχω χάσει την μπάλα :) :)

 

Βλέπεις τίποτα στο μενού που να είναι αυτό που ψάχνεις ???

 

(Αν και νομίζω πως είναι θέμα μη γραμμικής ανάλυσης )

post-339-131887203056_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α ρε chronism, ...ζηλιάριδες μας έχεις κάνει με αυτό το robot -

 

πρέπει να είναι αυτό το cracking (ραγισμένο) , λογικά πρέπει να δίνει αρκετά % μεγαλύτερο βέλος κάμψης ,όμως με οπλισμό τι γίνεται (%)-

 

-ξέρω ότι βασικά είναι και θέμα μορφολογίας,αλλά έτσι για μιά ιδέα, θα μπορούσες να κάνεις κάτι απλό, με και χωρίς cracking, να δούμε χονδρικά για τί διαφορές μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έφυγα από το γραφείο... αυριο θα κάνω παραδειγμα.....

Να δω πότε θα βρω χρόνο να αχοληθω και να μάθω όλες τις λειτουργίες του .... ευτυχώς με τα μεταλλικά τα πράματα είναι πολύ πιο ευκολα.....

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε εγώ δούλευα το Cedrus. (το παλαιό)

Την αλλαγή την έκανα στην περιοχή πέριξ της συγκέντρωσης τάσεων. Δεν υπάρχει λόγος να την κάνεις αλλού. Βέβαια έχεις να κάνεις επαναλήψεις. Το robot και το νέο cedrus το κάνουν μόνα τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.