Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης στο ισογειο και νομιμοποίηση σε όροφο


Recommended Posts

κατ' αρχήν καλημέρα σε όλους. θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής θέμα. Εχω ενα δυοροφο κτίριο με ισόγειο προ του 55 και όροφο το 66. Στο ισόγειο θα γίνει αλλαγή χρήσης από φούρνο σε κατοικία και στον όροφο νομιμοποίηση για 16 τ.μ. Τις αμοιβές για αλλαγή χρήσης τις έβγαλα αλλα δεν ξέρω αν η νομιμοποίηση του ορόφου μπορεί να μπει στην ίδια αμοιβή και πως μπαίνει.Πρέπει πρώτα να γίνει εξαίρεση από κατεδάφιση?Επίσης μήπως ξέρει κάποιος με πιο αρθρο υπολογίζω το πρόστιμο?καθώς ο υπάλληλος που αχολείται με πρόστιμα θα απουσιάζει για λιγο καιρό. Είναι η πρώτη μου νομιμοποίηση και με δυσκολεύει κάπως. αν κάποιος είχε ασχοληθεί με καποιο παρόμοιο θέμα θα με βοηθούσε... ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλημέρα!Σε διώροφη οικοδομή εκτός σχεδίου, με οικοδομική άδεια ισόγειας κατοικίας, θελω να κάνω τα εξής:

1. αλλαγή χρήσης ισογείου απο κατοικία σε επαγγελματικό χώρο

2. νομιμοποίηση ορόφου με το άρθρο 26 του ν.4014

Μπορώ να τα εκδόσω και τα δύο σε μία άδεια δόμησης? ή πρέπει να γίνουν δύο ξεχωριστές άδειες?Για την αμοιβή τι ισχύει?

Παρακαλώ για τη βοήθεια κάποιου εμπειρότερου συναδέλφου!

Link to comment
Share on other sites

Σε μια άδεια μπορείς να τα βάλεις.Δεν έχω καταλάβει αν η αλλαγή χρήσης του ισογείου έχει γίνει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν έχει γίνει η αλλαγή χρήσης , τ'οτε πας για νομιμοποίηση ορόφου και κανονική άδεια αλλαγής χρήσης.Μπορείς να την καταθέσεις με μια αίτηση στην πολεοδομία.Θα πρέπει να προηγηθεί η διεκπεραίωση της νομιμοποίησης και μετά η αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θέλω να βγάλω μια άδεια αλλαγής χρήσης από ισόγειο εμπορικό κατάστημα σε γραφείο, σε υπάρχον διώροφο κτήριο. Κάνω έλεγχο για ύπαρξη αυθαιρεσιών σε όλο το κτήριο ή δεν με αφορά?

Σύμφωνα με το νέο τρόπο έκδοσης αδειών θα έρθει κ ελεγκτής δόμησης ή δεν γίνονται επιβλέψεις?

Επίσης θα ήθελα να ξέρω που μπορώ να βρώ εάν έχει αλλάξει κάτι σχετικά με την αλλαγή χρήσης με τον 3040.

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by fenia30
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα πρέπει να προηγηθεί η διεκπεραίωση της νομιμοποίησης και μετά η αλλαγή χρήσης.

 

Δηλαδή πρώτα θα γίνει η νομιμοποίηση με τους όρους δόμησης της υφιστάμενης χρήσης (κατοικία) και μετά θα υποβάλλω ξανά σχέδια με τους νέους όρους δόμησης (βιοτεχνία) κλπ ???

Link to comment
Share on other sites

Γιατί διαφορετικούς όρους δόμησης? Θες παρέκκλιση για τη βιοτεχνία? δηλ τα κατασκευασμένα μ2 σε ολόκληρο το κτίριο ξεπερνάν τη δόμηση για κατοικία? Για δώσε μας περισσότερα αριθμητικά στοιχεία δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.