Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαλατόμετρο (Dilatometer test)


 
civilas

Recommended Posts

Συγνώμη για τον πιθανώς ατυχή όρο αλλά έτσι τον βρήκα στο ΙΑΤΕ λεξικό.

 

Ψάχνω για άρθρα πάνω στo CAMBRIDGE INSITU High Pressure Dilatometer Test αλλά όχι γενικά.

 

Ειδικότερα επιθυμώ να συσχετίσω τα αποτελέσματα της δοκιμής με τον δείκτη πλευρικής ώθησης γαιών (Κο) ενός αμμώδους εδάφους. Έχω βρει αρκετά άρθρα για Flat Dilatometer Test στα οποία ο Κο δίνεται ως συνάρτηση του ΚD και υποθέτω πως κάτι παρεμφερές θα γίνεται και εδω.

 

Παραθέτω και σύνδεσμο για αποφυγή συγχύσεων:

http://www.cambridge-insitu.com/specs/Instruments/95_73_Pic.html

 

Λίγο εξειδικευμένο θέμα αλλά και πρόκληση παράλληλα.

 

Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω συναντήσει τους όρους "διλατόμετρο", "διλατομέτρηση" και "δοκιμή διλατομέτρου".

 

Έχω δει αποτελέσματα διλατομετρήσεων μια φορά πολύ παλιά. Διλατομέτρηση δεν έχω δει ποτέ, και δεν το βλέπω να γίνεται γενικότερα...που τις βρήκες και συ τώρα...μάλλον από oil and gas ε?

 

Πάντως θυμάμαι να έχω διαβάσει πέντε πράγματα για την αξιολόγηση των δοκιμών σε δημοσιεύσεις του FHWA. Ψάξε κλασσικά για P.W. Mayne...

Link to comment
Share on other sites

Καλή μαντεψιά cv98019...Για θαλάσσιο αιολικό πάρκο πρόκειται. Στόχος ήταν να ερμηνεύσουμε τα αποτελέσματα της εξερεύνησης του εδάφους.

 

Ολοκληρώθηκε πλέον η εργασία μας αλλά το ψάχνω λίγο ακόμα για μελλοντική χρήση. Είναι σημαντικό να εκτιμηθεί τη σταθερά Κο γιατί συσχετίζεται με κάποιες παραμέτρους των εδαφών (σχετική πυκνότητα, γωνία εσωτερικής τριβής κλπ).

 

Το διλατόμετρο φαίνεται να είναι μία χρήσιμη μέθοδος για βαθειές θεμελιώσεις (πάσαλοι) σε θαλάσια έργα (και oil & gas, όπως σωστά είπες cv98019) και χρησιμεύει κυρίως για τον υπολογισμό του small strain shear stiffness Go για πλευρικά φορτία. Όντως, υπερβολή ίσως που έγραψα το θέμα...

 

Ευχαριστώ πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.