Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισχύει ακόμα η άδεια ανέργεσης "επι παλαιών θεμελίων";


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

προστπαθώ να μάθω εάν ισχύει ακόμα η νομοθεσία που επιτρέπει να ανεργεθεί οικοδόμημα "επί παλαίων θεμελίων". Ο πελάτης μου έχει ένα οικόπεδο που ο μόνος τρόπος για να οικοδομήσει είναι με την χρήση αυτού του νόμου. Έχω ξανακαταθέσει παρόμοιου τύπου άδεια προ 10ετίας και ήταν δεκτή. Όμως στην πολεοδομία Ζακύνθου οι υπάλληλοι μου λένε πως δεν υπογράφουν πιά αιτήσεις υπό την συγκεκρημένη νομοθεσία, χωρίς όμως να με πείθουν ότι γνωρίζουν την ισχύουσα τροποποίηση -εάν υπάρχει- ή απλός δεν θέλουν να μπλέξουν (γιατί πολλές από τις αιτήσεις γίνονται για αυθαίρετα, και βεβαίως κανείς τους δεν καταδέχεται να κάνει αυτοψία)...

Με άλλους συνάδελφους που συζήτησα κατάλαβα ότι υπάρχουν διάφοροι αστικοί μύθοι και βασικά κανείς δεν ξέρει τι ακριβώς συμβαίνει...

Μήπως ξέρετε εσείς;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γεια σας! κ εγώ έχω παρόμοια περίπτωση. Το κτίσμα είναι 2όροφο έτους 1910 μπορεί κ πιο παλιό. Ο ιδιοκτήτης θέλει να γκρεμίσει τον όροφο κ το ισόγειο αφήνοντας όμως τα παλαιά θεμέλια και ενισχύοντας τα, να γίνει ανέγερση 2οροφου οικοδομής με ισόγειο κατάστημα κ κατοικία Α ορόφου "επί παλαιών θεμέλιων".

Μήπως ξέρετε εσείς τίποτα πάνω σ'αυτό το θέμα;;;;;;

Ευχαριστώ.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.