Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος εργασιών σύνδεσης στο δίκτυο της ΔΕΗ


bmw_

Recommended Posts

Προφανώς και θα ενημερώσω για την τιμή…Απλά, μέχρι τότε και προκειμένου να μην εκτιμήσω λάθος μία κατάσταση, την κοινοποιήσω σε κάποιους και μετά δεχτώ τη δικαιολογημένη αγανάκτησή τους (π.χ. να τους πω ότι θα είναι περί τα 20-25 χιλιάρικα και τελικά να είναι 50, γιατί τότε τίθεται και θέμα αξιοπιστίας απέναντι μου), είπα να κάνω μία ερώτηση εδώ και να πάρω γνώμες. Πάντως spgirl μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι θα είναι αρκετά παραπάνω τα χρήματα για 500μ., από αυτά που λες. Anyway, ίσως θα είναι καλό όποιος θα έχει «τελεσίδικες» προσφορές σύνδεσης, να τις αναφέρει εδώ (1. Τόπος, 2. Μήκος, 3. Κόστος, 4. Ιδιομορφίες χωραφιού-κλίσεις κλπ) κι έτσι να δημιουργηθεί μία «βάση εμπειρικών δεδομένων» σε ότι αφορά στο κόστος των όρων σύνδεσης, οπότε ο κόσμος να ξέρει και να κάνει το κουμάντο του. Επίσης ήταν πολύ χρήσιμη η πληροφορία περί διαφορετικότητας καλωδίων σε νησιά λόγω προστασίας από την αρμύρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

bmw_, αυτό είναι πράγματι χρήσιμο, η βάση δεδομένων... Αλλά αυτό θέλει πολύ δουλειά... Btw, ο εργολάβος της ΔΕΗ στη Θεσσαλονίκη είναι συνεργάτης του πρώην αφεντικό μου... Άσχετο...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν το έθεσα σωστά : όταν λέω βάση δεδομένων δεν εννοώ κάτι περισσότερο πέρα από απλές αναγραφές συναδέρφων ή/και άλλων, σχετικά με το θέμα. Π.χ. "εγώ στην Καστοριά αυτό αυτό κι αυτό"..."εγώ στα Ιωάννινα αυτό κι αυτό κι αυτό"....για μια τέτοια "βάση" μιλούσα...να υπάρχουν περιπτώσεις από όλη την Ελλάδα, έστω σαν απλές αναγραφές ενός μηνύματος, τις οποίες να τις βλέπει ο καθένας, να τις αξιολογεί και να αναλογίζεται την περίπτωσή του, μέχρι φυσικά να έρθει το πραγματικό φιρμάνι της ΔΕΗ....

 

Υ.Γ. τίποτα σε αυτή τη ζωή δεν είναι άσχετο ;)

Link to comment
Share on other sites

bmw_, το κατάλαβα πως το είπες... Αλλά δύσκολο να καταθέσει ο καθένας μας τις εμπειρίες του...

Όταν θα έρθει ο μελετητής να σου κάνει την τιμή, ρώτα τον λεπτομερώς τι γραμμή, Υ/Σ κτλ θα βάλει και πες μας οκ?

Link to comment
Share on other sites

petsis: Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων...θα είναι πολύ χρήσιμο...

 

spgirl : εννοείται....είδες, δεν είναι δύσκολο... :)

Link to comment
Share on other sites

petsis, λογικά τα νούμερα... άρα για το φίλο μας που θέλει νέα ΜΤ 500 μ, μάλλον είναι η δεύτερη περίπτωση, καπου στα 20000 (απορώ πως δουλεύεται ακόμα το ASCR, μάλλον στις αστικες περιοχές είναι βολικό...)

Link to comment
Share on other sites

spgirl, από που αντιλαμβάνεσαι ότι η 2η περίπτωση είναι κοντά στη δική μου των 500μ.?

Link to comment
Share on other sites

bmw_, κάνω λάθος? Η δεύτερη περίπτωση είναι επέκταση 80 μέτρων με 3*35 ASCR και Υ/Σ 160kva, και τριφασική παροχή.... Βγήκε κάπου στα 20000 ευρώ...

Άρα εσύ που θες 500μ... Θα βγεις λιγό παραπάνω λόγω μήκους του αγωγού, κάπου στα 30000 ευρώ το κόβω... Η τριφασική παροχή λογική... Το ASCR είναι πιο οικονομικό από το χαλκό, τα εξαρτηματά του είναι επίσης πιο οικονομικά από αυτά του χαλκού...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.