Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός ανάρτησης κατασκευής από το ταβάνι


 
plc-peatmo

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους σας.

 

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου δώσει τα ''φώτα του''!!!

Θέλω να αναρτήσω από το ταβάνι μια μεταλλική κατασκευή η οποία θέλω να αντέχει φορτίο 1000 κιλά.Ο υπολογισμός της μεταλλικής κατασκευής έχει γίνει αλλά φοβάμαι ότι ίσως δεν θα αντέξει η πλάκα, μιας και η κατασκευή θα αναρτηθεί ακριβώς στην μέση του δωματίου και η απόσταση που βρίσκονται τα δοκάρια είναι 3 μέτρα μακριά.Το κτήριο έχει κτισθεί το 1975 και το πάχος της πλάκας είναι 10 εκατοστά.

Γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει αν μπορώ να προχωρήσω στην υλοποίηση της κατασκευής με τα λιγοστά στοιχεία που σας έδωσα?

ή τι άλλο θα μπορούσα να κάνω για να σιγουρευτώ?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μελέτη διάτρησης και ανάρτησης στη πλάκα καθώς και επιρροή της στο συνολικό φορέα.

Link to comment
Share on other sites

......Θέλω να αναρτήσω από το ταβάνι μια μεταλλική κατασκευή η οποία θέλω να αντέχει φορτίο 1000 κιλά.Ο υπολογισμός της μεταλλικής κατασκευής έχει γίνει αλλά φοβάμαι ότι ίσως δεν θα αντέξει η πλάκα, μιας και η κατασκευή θα αναρτηθεί ακριβώς στην μέση του δωματίου και η απόσταση που βρίσκονται τα δοκάρια είναι 3 μέτρα μακριά.Το κτήριο έχει κτισθεί το 1975 και το πάχος της πλάκας είναι 10 εκατοστά......

α) Μοιράζεις το φορτίο σε πολλά σημεία ανάρτησης. Το κτίριο πρέπει να έχει υπολογισθεί με κινητό τουλάχιστον 200 χγρ/μ2.

β) Εάν δεν μπορείς το α), διανέμεις το φορτίο στην επιφάνεια με μεταλλικά δοκάρια που πάνε από (μπετονένιο) δοκάρι σε δοκάρι, ή εν πάση περιπτώσει σε επιφάνεια 1000/200=5μ2

γ) σε κάθε περίπτωση, για να αποφύγεις τον κίνδυνο εξόλκευσης, ξετρυπάς την πλάκα στο σημείο-σημεία ανάρτησης και διανέμεις το φορτίο στην επάνω της επιφάνεια με λαμαρίνα-δοκάρια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.