Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Άνοιγμα θύρας ανελκυστήρα εντός της κατοικίας


stavchr

Recommended Posts

Γεια σας!Εχω αγοράσει ένα καινούριο διαμέρισμα σε μια νεόδμητη οικοδομή το οποίο δεν το έχω παραλάβει ακόμα!Στα σχέδια της πολεοδομίας οι πόρτες του ασανσέρ ανοίγουν στα πλατύσκαλα του κλιμακοστασίου,ο κατασκευαστής όμως επειδή μίκρυνε αρκετά το πλατύσκαλο τις έχει φτιάξει να ανοίγουν μέσα στα διαμερίσματα με κλειδί στην κάθε πόρτα!

Του ζητάω την άδεια και μου λέει οτι ολα είναι εντάξει,αλλά δεν τον πιστεύω!

Υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να βγεί άδεια για το ασανσέρ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα, πέσ του μηχανικού σου να δείξει την άδεια να ανοίγει η πόρτα προς τα μέσα. Αν δεν μπορεί που σημαίνει ότι κάπως δεν μπορεί να ενημερώσει τα σχέδια τότε κοπάνα. Μην αγοράσεις το σπίτι.........

Link to comment
Share on other sites

Παραδειγμα για το που μπορει να εχεις προβλημα.. Προσβαση στην σκαλα της οικοδομης εχεις απο αλλη πορτα???? Δηλαδη αν γινει σεισμος, ή απλα εχεις διακοπη ρευματος μπορεις να φυγεις απο το σπιτι ή θα μεινεις εκει κανοντας προσευχες για γρηγορη επαναρευματοδοτηση της οικοδομης?

 

Οπως λενε και οι συναδελφοι, ο,τι λεει η Αδεια, αυτο και πρεπει να εφαρμοστει..

 

Συμβουλη. Αν δεν εχεις μηχανικο ως συμβουλο, βρες εναν και μην "τσιγκουνευτεις" την αμοιβη του που ειναι εκατονταδες φορες χαμηλοτερη

1.Απο του δικηγορου και του συμβολαιογραφου.

2.Απο την αξια του ακινητου.

3.Απο πιθανα προβληματα και προστιμα που θα πληρωσεις αν μεταγενεστερα προκυψουν ή ανακαλυφτουν......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα, πέσ του μηχανικού σου να δείξει την άδεια να ανοίγει η πόρτα προς τα μέσα. Αν δεν μπορεί που σημαίνει ότι κάπως δεν μπορεί να ενημερώσει τα σχέδια τότε κοπάνα. Μην αγοράσεις το σπίτι.........

Είναι αργά,το έχω ηδη αγοράσει!

 

Παραδειγμα για το που μπορει να εχεις προβλημα.. Προσβαση στην σκαλα της οικοδομης εχεις απο αλλη πορτα???? Δηλαδη αν γινει σεισμος, ή απλα εχεις διακοπη ρευματος μπορεις να φυγεις απο το σπιτι ή θα μεινεις εκει κανοντας προσευχες για γρηγορη επαναρευματοδοτηση της οικοδομης?

 

Οπως λενε και οι συναδελφοι, ο,τι λεει η Αδεια, αυτο και πρεπει να εφαρμοστει..

 

Συμβουλη. Αν δεν εχεις μηχανικο ως συμβουλο, βρες εναν και μην "τσιγκουνευτεις" την αμοιβη του που ειναι εκατονταδες φορες χαμηλοτερη

1.Απο του δικηγορου και του συμβολαιογραφου.

2.Απο την αξια του ακινητου.

3.Απο πιθανα προβληματα και προστιμα που θα πληρωσεις αν μεταγενεστερα προκυψουν ή ανακαλυφτουν......

 

Έχω πρόσβαση απο αλλη πόρτα στο κλιμακοστάσιο!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε stavchr

Εχεις ρωτησει εδω πολλα πραγματα..

Και ολα εχουν να κανουν με προβληματα που βλεπεις πριν ακομα μεινεις στο σπιτι...

 

Ενα μηχανικο, ακομα και τωρα δεν σκεφτηκες να προσλαβεις???

 

Ακομα και τωρα να ξερεις με τι εχεις να κανεις...

 

Τη στιγμη που αλλαζουν και σκαλες και φρεατια ανελκυστηρα, αλλαζουν και τα στατικα...αυτο το σκεφτηκες??

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω terry έπεσα σε απατεώνα πολ.μηχανικό-κατασκευαστή!

Έκανα αίτηση στο ΤΕΕ και ήρθε 3 φορές ο πραγματογνώμονας από 3 ώρες τη φορά και περιμένω την τεχνική του έκθεση για να κινηθώ νομικά εναντίον του απατεώνα!

Τι άλλο να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Είναι αργά,το έχω ηδη αγοράσει!

 

Χαχαχαχαχαχα, ας το ψαχνες, ας ζητούσες την ενημέρωση πρίν αγοράσεις τώρα αφού αγόρασες.........μπορεί βέβαια ακόμα να νομιμοποιηθεί αρκεί να βλέπαμε τα σχέδια και να αποφασίζαμε. Επισκέψου ένα μηχανικό της γειτονιάς σου και ενημερώσου, δείξτου τα σχέδια. θα αποφανθεί , ακόμα κάτι ακόμα καταγγελία δεν σου έγινε, μπορεί και να γίνει, οπότε θα έχει πρόβλημα, αλλά μπορεί και οχι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.