Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άμορφα η μονοκρυσταλλικού πυριτίου


vassilis91

Recommended Posts

Φίλε Βασσίλης, αν αναφέρεσαι στην απάντησή μου τι ήθελες να πώ

είναι δυνατόν να μην έχει σημασία αν βάλεις τα άμορφα αντί για Νότο στον Βορρά

common sense βάλτα στο PV SYST να δεις poly South vs CDte North στις 6 μοίρες είναι -10% τουλάχιστον

 

και σου έβαλα τα Cd-Te, αν στο κανω με άλλο thin film τα αποτελέσματα θα είναι χειρότερα.

Επίσης μην πέφτεις στο marketing των thin film Οι οποίοι έχουν βγάλει λύσεις east west γιατί πολύ απλά δεν μπορούν να βάλουν south,για to 10 αρι θές ,αρκετά τμ για νότιο προσανατολισμό

επίσης αν κάνεις μια οικονομική ανάλυση και υπολογίσεις το παραπάνω κόστος βάσεων, trasformer inverter, κιτ γείωσης, καλώδια, εργατικά κλπ θα σου έρθει μια η άλλη, και όλα αυτά στα λέει ένας υπερμαχος του thin film.

 

πάντως καλό θα είνια πριν ποστάρουμε να διαβάσουμε λίγο πριν

φιλικά;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ jsk για τις χρήσιμες πληροφορίες. Με βοήθησες αρκετά γιατί με βομβαρδίζουν με πληροφορίες και την ψάχνω λίγο την δουλειά.Αυτό που ανέφερα σχετικά με την διεύθυνση των άμορφων πάνελ, ότι δουλεύουν προς οποιαδήποτε διεύθυνση η εταιρία μου το είπε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μπορείς να βάλεις παντού το θέμα είναι η απόδοση`

εγώ σε βόρεια στέγη θα έβαζα αν είχε μικρή κλίση αλλά πάντα πρέπει να κάνεις το συμβιβασμό της απώλεια απόδοσης.

επίσης τα 30.000 που ανέφερες είναι με το ΦΠΑ ή NET,

με το κλείδί στο χέρι ή μόνο σίδερο?

επίσης αν θέλεις στείλε με ένα PM το όνομα της εταιρίας thin film που σου ανέφερε ότι όπου και να τα βάλεις είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Στα μειονεκτήματα των thin films προσθέστε και τις αυξημένες απώλειες λόγω των πολλαπλάσιων συνδέσεων...επίσης από έναν υπέρμαχο των thin films!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.