Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωαναφορά


Recommended Posts

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΓΕΩΑΝΑΦΟΡΕΣ!

 

ΕΧΩ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΑΝΑΔΑΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ!

ΚΑΘΕ ΦΑΚΕΛΟΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΕΧΕΙ ΑΡΧΕΙΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΗΞΗ RRD. AUX. TWF

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ΑΛΛΑ ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΩΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ CAD! ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

υποτίθεται ότι έχεις λοιπόν ένα tiff (εικόνα) και ένα twf (ASCII αρχείο) με τα στοιχεία της γεωαναφοράς.

Όταν θα κάνεις εισαγωγή της εικόνας στο AutoDeskMap ή στο ArcInfo κλπ. θα σου διαβάσει αυτόματα την θέση, κλίμακα κλπ. στην οποία θα φέρει την εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Θωμά τέτοιου είδους αρχεία (*.rrd, *.aux) διαχειρίζεται το φωτογραμμετρικό πακέτο LPS/ERDAS, αν βέβαια πρόκειται για raster data και ορθοφωτογραφίες.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, νομίζω οτι τα rrd (redused resolution dataset) μπορείς να τα δείς αν τα μετωνομάσεις σε tif, με photoshop ή gimp.

Link to comment
Share on other sites

thomas_1406

Για να κανεις τη δουλειά σου, κατέβασε την demo εκδοση (αν υπάρχει ) ή αγόρασε το Raster Design της Autodesk για την εκδοση του AutoCad που χρησιμοποιηείς.

Αφου την εγκαταστήσεις, από το νέο μενού (Image ή Raster κα - αναλογως την εκδοση) , πήγαινε Insert-Image και προσεχε να ειναι το αρχειο εικονας (jpg,tiff κτλ) στον ιδιο φακελο με το βοηθητικα αρχεία (της γεωαναφορας)....

Τελειωσες...

 

ΥΓ. Αν εχεις μία εικόνα (raster) σε jpg (jpg) το αρχείο της γεωαναφοράς (το οποίο ανοίγει και με το σημειωματάριο) εχει επέκταση jgw. Ομοίως -. tif σε tfw κτλ (w=world?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται το raster design.

Από το Autodesk Land ή Civil ή Map πήγαινε στο μενού Map->Image->Insert και επέλεξε το tif που θες αλλά να είναι στον ιδιο θάκελο το tfw.

Αν χρησιμοποιήσεις το erdas τα αρχεία rrd, aux .. έχουν "ενσωματωμένη" γεωαναφορα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάντως μ' αρέσει όταν δίνουμε κάποια πληροφορία σε έναν "συνάδελφο" .... , το επόμενο μήνυμά του να είναι μετά από κάνα χρόνο......

 

Να μας πει τουλάχιστον ο thomas_1406 αν έγινε η δουλειά του....

Να μην ψαχνόμαστε αλλο για βοήθεια.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.